Jak założyć własną firmę jednoosobową? Jakie prawa i obowiązki ma początkujący przedsiębiorca?

0

Założenie własnej jednoosobowej firmy to popularny wybór zwłaszcza wśród osób, które chcą rozpocząć pracę na własny rachunek. Proces ten jest dość prosty, jednak warto poznać wszystkie prawa i obowiązki początkującego przedsiębiorcy.

Wybór formy działalności gospodarczej

Zanim dowiesz się, jak założyć własną firmę jednoosobową, musisz zapoznać się z wszystkimi możliwymi formami jej prowadzenia. Najczęściej wybierana przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG). Jest to najprostsza forma prowadzenia biznesu, w której właściciel i firma stanowią jedno. Oznacza to, że przedsiębiorca odpowiada swoim majątkiem za wszelkie zobowiązania firmy, zarówno finansowe, jak i prawne.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inną często wybieraną formą prowadzenia jednoosobowej firmy jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest ona osobną jednostką prawną, co oznacza, że jej właściciel odpowiada za zobowiązania firmy tylko do wysokości wniesionego kapitału zakładowego – a nie całym swoim majątkiem osobistym. Jej zaletą jest także możliwość pozyskania zewnętrznych inwestorów, co może być szczególnie ważne w fazie rozwoju firmy. Założenie i prowadzenie spółki z o.o. wiąże się jednak z wyższymi kosztami niż w przypadku JDG.

Wybór formy opodatkowania

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorcy mają możliwość wyboru jednej z trzech form opodatkowania. Skala podatkowa to najczęściej stosowana forma opodatkowania, w której dochód firmy opodatkowany jest w następujący sposób:

  • 12% od dochodu rocznego do kwoty 120 000 zł,

  • 32% od dochodu rocznego powyżej kwoty 120 000 zł.

Podatek liniowy jest formą opodatkowania, w której dochód jest opodatkowany jedną, stałą stawką. Wynosi ona 19% niezależnie od wysokości dochodu. Trzecią formą jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który jest zależny od rodzaju działalności i wynosi od 2% do 17% od przychodu.

W przypadku spółki z o.o. opodatkowanie wygląda inaczej, ponieważ spółka jest osobą prawną, a jej dochody są opodatkowane na poziomie samej spółki. Podstawową formą opodatkowania dochodów spółki z o.o. jest podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), a jego standardowa stawka to 19%. Małe firmy o przychodach do 2 milionów euro rocznie mogą skorzystać z ulgi na CIT i płacić podatek w wysokości 9%

Rejestracja firmy w CEIDG lub KRS

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce jest procesem prostym i bezpłatnym. Można to z łatwością zrobić składając wniosek w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wystarczy internetowo wypełnić formularz dostępny na ich stronie – zawiera on wszystkie niezbędne dane.

Spółka z o.o. wymaga złożenia wniosku o jej rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Można to zrobić na dwa sposoby: rejestrując spółkę online przez system S24 na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości lub w sposób tradycyjny u notariusza, który sporządzi akt notarialny umowy spółki.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj także:

Wspomnienia ze stanu wojennego

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.