Jak założyć własną firmę jednoosobową? Jakie prawa i obowiązki ma początkujący przedsiębiorca?
Założenie własnej jednoosobowej firmy to popularny wybór zwłaszcza wśród osób, które chcą rozpocząć pracę na własny rachunek. Proces ten jest dość prosty, jednak warto poznać wszystkie prawa i obowiązki początkującego przedsiębiorcy.
Wybór formy działalności gospodarczej
Zanim dowiesz się, jak założyć własną firmę jednoosobową, musisz zapoznać się z wszystkimi możliwymi formami jej prowadzenia. Najczęściej wybierana przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG). Jest to najprostsza forma prowadzenia biznesu, w której właściciel i firma stanowią jedno. Oznacza to, że przedsiębiorca odpowiada swoim majątkiem za wszelkie zobowiązania firmy, zarówno finansowe, jak i prawne.
Inną często wybieraną formą prowadzenia jednoosobowej firmy jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest ona osobną jednostką prawną, co oznacza, że jej właściciel odpowiada za zobowiązania firmy tylko do wysokości wniesionego kapitału zakładowego – a nie całym swoim majątkiem osobistym. Jej zaletą jest także możliwość pozyskania zewnętrznych inwestorów, co może być szczególnie ważne w fazie rozwoju firmy. Założenie i prowadzenie spółki z o.o. wiąże się jednak z wyższymi kosztami niż w przypadku JDG.
Wybór formy opodatkowania
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorcy mają możliwość wyboru jednej z trzech form opodatkowania. Skala podatkowa to najczęściej stosowana forma opodatkowania, w której dochód firmy opodatkowany jest w następujący sposób:
-
12% od dochodu rocznego do kwoty 120 000 zł,
-
32% od dochodu rocznego powyżej kwoty 120 000 zł.
Podatek liniowy jest formą opodatkowania, w której dochód jest opodatkowany jedną, stałą stawką. Wynosi ona 19% niezależnie od wysokości dochodu. Trzecią formą jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który jest zależny od rodzaju działalności i wynosi od 2% do 17% od przychodu.
W przypadku spółki z o.o. opodatkowanie wygląda inaczej, ponieważ spółka jest osobą prawną, a jej dochody są opodatkowane na poziomie samej spółki. Podstawową formą opodatkowania dochodów spółki z o.o. jest podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), a jego standardowa stawka to 19%. Małe firmy o przychodach do 2 milionów euro rocznie mogą skorzystać z ulgi na CIT i płacić podatek w wysokości 9%
Rejestracja firmy w CEIDG lub KRS
Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce jest procesem prostym i bezpłatnym. Można to z łatwością zrobić składając wniosek w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wystarczy internetowo wypełnić formularz dostępny na ich stronie – zawiera on wszystkie niezbędne dane.
Spółka z o.o. wymaga złożenia wniosku o jej rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Można to zrobić na dwa sposoby: rejestrując spółkę online przez system S24 na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości lub w sposób tradycyjny u notariusza, który sporządzi akt notarialny umowy spółki.
Artykuł sponsorowany
Przeczytaj także: