Jak świętować dzień bez diety?

4

6 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Diety. W jaki sposób możemy świętować ten dzień? Czy po prostu będziemy się objadać ptysiami i słodyczami, a może raczej postawimy na warzywa, owoce
i wodę? Czym w ogóle jest dieta? Czy to innowacyjny sposób odżywiania czy modne odchudzanie?

Wierzę, że celem tego święta nie jest jedzenie smakowitych ciasteczek, czy czekoladek bez opamiętania lecz nawołanie do akceptacji własnego ciała i refleksji nad własnym zdrowiem – mówi z nadzieją Regina Bukowska, propagatorka zdrowego stylu życia i weganizmu. Dla mnie dieta to pewne nawyki żywieniowe, które powinniśmy przyjąć na stałe, uwzględniające odpowiednią ilość witamin i związków mineralnych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tymczasem samo słowo dieta niestety stało się synonimem odchudzania. Ale czy zdrowa dieta to przede wszystkim mnóstwo surowych warzyw i owoców i nic poza tym? A może odpowiednia dieta powinna zawierać dużo produktów skrobiowych, takich jak: makarony czy ryż? Czy łączyć białko z tłuszczem, cukier z białkiem? Czy orzechy lub awokado ze sporą zawartością tłuszczu mogą być elementem diety odchudzającej?

Kiedy jestem pytana, co to znaczy „być na dobrej diecie”, z uśmiechem odpowiadam, że dobra dieta dla każdego może być inna – wyjaśnia Regina Bukowska, która jest twórczynią programów detoxu i grupy na FB „Regina Bukowska Świat”, wokół której buduje społeczność ludzi, chcących świadomie i zdrowo żyć. To zależy od Ciebie, jak się czujesz z tym, co jesz na co dzień? Co ci służy, jak czuje się Twój organizm? Jeśli masz sporo energii, dobry sen i żyjesz w zdrowiu, to znaczy, że ta dieta ci służy – niezależnie, czy jesteś na diecie roślinnej, czy nie. 

Zdaniem ekspertki, nie ma cudownej diety, dobrej dla wszystkich. Każdy człowiek musi sam określić, czego potrzebuje, aby jego organizm prawidłowo funkcjonował. Nie zawsze dieta restrykcyjna jest dla nas dobra. Wystarczy wprowadzić racjonalny sposób odżywiania, aby zyskać na zdrowiu a zrzucenie kilku zbędnych kilogramów może być jedynie efektem ubocznym.

Dieta wcale nie musi polegać tylko na odchudzaniu – jest przekonana Regina Bukowska. Warto przede wszystkim pomyśleć o zmianie starych, szkodliwych nawyków i wprowadzeniu nowych i zrobienie tego w zgodzie ze sobą a nie poprzez uleganie presji otoczenia. Dieta to przede wszystkim dostarczanie do naszego organizmu optymalnej ilości naturalnych, niezbędnych różnorodnych składników odżywczych. I tak jeśli potrzebujesz oczyścić organizm z toksyn, minimum 2 razy w roku możesz zastosować się do mojego autorskiego programu „10-dniowy detoks sokowy”. Jeśli poczujesz się zmęczony, zdecyduj się na usuwanie metali ciężkich z organizmu wprowadzając do szejków owocowych kolendry i chlorelli (na 7 dni).  Aby wspomóc pracę wątroby i zakwasić żołądek, pij naturalnie fermentowany ocet jabłkowy z wodą na czczo (1/2 łyżki octu na 1/2 szklanki wody). Każde uzupełnienie niedoborów to pewnego rodzaju dieta.

Warto pamiętać, że dieta to nie tylko sposób jedzenia, który wprowadzamy na chwilę, w momencie, gdy chcemy podreperować swoje zdrowie. Jeśli się dobrze odżywiamy, tak naprawdę nie mamy potrzeby stosowania żadnych diet redukcyjnych, więc Dzień bez Diety trwa ZAWSZE!!!

Ja rozumiem dietę jako indywidualne spotkanie ze swoim organizmem, jako zdrowy rozsądek, świadomość
i poznanie własnego ciała – podsumowuje Regina Bukowska. Połączenie człowieka z naturą – oto, co daje pełnię zdrowia. Warto się zatem codziennie odpowiednio odżywiać, zamiast zaśmiecać organizm czymkolwiek bez szacunku do ciała czyli samego siebie. Dzień bez diety świętujmy więc poprzez refleksję nad swoim zdrowiem stylem życia. To dobry czas aby zacząć odżywiać się naturalnie czyli intuicyjnie słuchając swojego organizmu i biorąc odpowiedzialność za swoje zdrowie i życie.

Regina Bukowska – propagatorka zdrowego stylu życia i weganizmu. Ekspertka i twórczyni wielu kursów i programów w dziedzinie świadomego kreowania życia, wizerunku, relacji międzyludzkich, motywacji. Praktyk i twórczyni programów detoksu. Jako autorka wielu publikacji w mediach i czasopismach zdobyła kilka nagród za najbardziej popularne teksty, np w gazecie „Kapitał polski” oraz w portalu ranking MILM. Jest też współautorką książki „Poradnik zdrowia”, ekspertką z dziedziny wizerunku w największym w Polsce Klubie Przedsiębiorczości – tam stworzyła program „Zdrowy przedsiębiorca”, gdzie propaguje zdrowy styl życia przedsiębiorców w ramach budowania własnej marki osobistej.  Prywatnie – pasjonatka diety roślinnej, podróżniczka i optymistka.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Rafał mówi

    „ Wegetarjanie, ssaki roślinożerne o niewykształconem podniebieniu. Obchodzą się bez jaj, mięsa, a nawet mleka, — bez tego ostatniego zazwyczaj dopiero od drugiego roku życia. Dla zasady żenią się z kobietami bardzo chudemi. Życie ich jest wegetacją, ztąd pochodzi ich nazwa. ” Kazimierz Bartosiewicz- słownik prawdy i zdrowego rozsądku, wydano w 1905 roku. Jak widać już wtedy trawożercy szerzyli swoją propagandę i walczyli z normalnymi ludźmi. A publikowanie takich artykułów na tym portalu w czasach gdy Sylwia Spurek walczy o zakaz chowu i sprzedaży mięsa to gorzej niż głupota- to błąd!!!!!

  2. Realista mówi

    Weganizm = choroby psychiczne i szybsz śmierć . Udowodnione przez samych Wegan.

  3. verizanus mówi

    W kalendarzu postępowca 6 maja dzień bez diety. Pewnie nie wszyscy mają socjalistyczny kalendarz. W kalendarzu katolików w Polsce 6 maja to dzień św. św. apostołów Jakuba Młodszego i Filipa. He he post to będzie w piątek 6 maja trza świętować ;).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.