Izraelski wrzask poskutkował. Prezydent Duda kieruje ustawę o IPN do Trybunału Konstytucyjnego

fot. twitter/Kancelaria Prezydenta
20

– Podjąłem decyzję, że podpiszę ustawę o IPN i w trybie następczym skieruję ją do Trybunału Konstytucyjnego – poinformował prezydent Andrzej Duda w dzisiejszym oświadczeniu. TK ma zbadać zgodność z konstytucja art. 55a nowelizacji, który mówi: „Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367), lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości (ust. 1). Zgodnie z ust. 2: jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej”.

Niestety, izraelski wrzask poskutkował. Skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego to furtka do zmiany artykułu 55a bez konieczności zmieniania pozostałych jej przepisów. TK ma dwa wyjścia: jeśli uzna ten przepis za zgodny z konstytucją, ustawa będzie działała w obecnym kształcie. Jeśli natomiast TK uzna ten przepis za niezgodny z konstytucją, cała zabawa zacznie się od nowa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prezydent Duda przerzucił więc gorącego kartofla w ręce sędziów Trybunału Konstytucyjnego. A ponieważ jest to kartofel polityczny, a nie prawny, zachowanie prezydenta jest– delikatnie mówiąc – tchórzliwe. Z prawnego punku widzenia artykuł 55a jest zgodny z konstytucją, ponieważ “podtrzymuje linię orzeczniczą polskich sądów powszechnych i TK dopuszczającą pociągnięcie do odpowiedzialności za nieprawdziwe i publiczne stwierdzenia obciążające winą za zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości czy zbrodnie wojenne całego narodu czy państwa polskiego. Wpisuje się to w konstytucyjne zasady ustrojowe art. 1 i 5 ustawy zasadniczej” – czytamy w analizie sporządzonej przez Instytut Ordo Iuris.

Jeśli TK uzna, że art. 55a narusza konstytucję i musi być zmieniony, oznaczać to będzie podważenie dotychczasowego orzecznictwa, w tym wyroku z dnia 21 września 2015 r., (przywołanego w analizie Ordo Iuris) w którym TK stwierdził zgodność z polską konstytucją art. 49 § 1 KW przewidującego odpowiedzialność za wykroczenie osoby, która „w miejscu publicznym demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom”. Trybunał wskazał ograniczenie wolności wyrażania poglądów w tym przypadku za dopuszczalne, uzasadnione i proporcjonalne (art. 31 ust. 3 Konstytucji) i przypomniał, iż wolność wyrażania poglądów nie ma charakteru nieograniczonego.

Dlaczego prezydent Duda podjął tak absurdalną decyzje, po której możemy spodziewać się dalszych nacisków Izraela oraz manifestacji „obrońców demokracji” pod Trybunałem Konstytucyjnym? – Tego wymaga szacunek dla pamięci; szacunek dla odczuć tych, których bliscy zginęli; szacunek dla odczuć także tych, którzy są ocalonymi i których straszliwe wspomnienia są wielkim memento dla całego świata – oświadczył prezydent.

Tym oto sposobem szacunek dla „odczuć ocalonych” został postawiony wyżej niż szacunek dla prawa i dbałość o obronę dobrego imienia państwa i narodu polskiego. To bardzo niepokojąca wiadomość, która źle wróży na przyszłość.

Źródło: twitter, ordoiuris.pl

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Robert B. mówi

  Dziwi was to? On ma reprezentować polskie interesy, jeżeli ma żonę Żydówkę? To jest nawiasem mówiąc bardzo zagadkowa sprawa: w parę miesięcy z nieznanego polityka nadmuchano go na prezydenta. Moim zdaniem TO przesądziło. On, który bredzi o “Rzeczpospolitej Przyjaciół”? On, który w zębach zawozi WROGOWI Polski niejakiemu Szewachowi Weissowi Order Orła Białego do Izraela?

 2. Robert mówi

  Ile czasu ma Trump na podpisanie papieru o mieniu,bo to trochę starszy temat?

 3. Jarek mówi

  Prezydent ma dylemat jak każdy mąż z rodziną żony – jak się nie da to się nie da a co go obchodzą miliony Polaków – przecież oni są potrzebni tylko przy wyborach i by robić na chazarów. Polecam na YT najnowszy odcinek Prawdy dla Polaka – ten z apelem, na prawdę warto posłuchać i zastosować. Powinniśmy skończyć z matrixem – czym szybciej tym lepiej

  1. Głupi Dzban mówi

   Apel spoko ale proszę brać pod uwagę, że Prawda dla Polaka jest przybudówką oszusta Potockiego, poza tym w wielu treściach manipuluje. Także ostrożnie.

 4. Aga mówi

  Nie do pomyślenia!
  Pewnie, ten TK jest częścią UE więc możemy się spodziewać dalszej decyzji.. pewnie dalej niech nas oskarżają za niemieckie zbrodnie! Niech dalej plują na Naszą Rzeczpospolitą.. Jeśli nasze władze nie mają szacunku dla naszej Ojczyzny to jak chcą aby inni go mieli..
  NIE PRZEPRASZAM ZA NIEMIECKIE ZBRODNIE! JESTEM DUMNĄ POLKĄ ZE SWOIM HONOREM!

 5. Bolek mówi

  No cóż – tchórzostwo do n-tej potęgi. Dał chłop ciała na całego znajdując się co prawda w sytuacji paskudnej wobec nacisków z wielu stron. Prezydent powinien mieć jaja, a on niestety ich nie ma. Ale skoro sam się nazywa Aaron Feigenbaum, a żona Agata Kornhauser – nie dziwię się w ogóle. Z tym, że odkrył się już całkowicie. Wszystkie jego przyszłe piękne i naburmuszone wystąpienia będą już przyjmowane z wielkim przymrużeniem oka. Szkoda, bo tak dobrze żarło i zdechło.

 6. goj mówi

  Coś mi mówi, że Duda jest bratem Tuska.

 7. robert mówi

  spokojnie jeszcze poczekajmy jakis czas i zobaczymy co sie wydarzy. mnie sie wydaje ze PAD podpisujac i kierujac sprawe do TK zamyka taka mozliwosc popaprańcom z Peło i N.A TK przyklepie sprawe na zawsze.
  Martwić sie bedziemy gdy zaczną coś majstrować przy tej ustawie.

 8. goj mówi

  Można wiele powiedzieć o Dudzie, ale na pewno nie to, że jest tchórzem! Trzeba mieć jaja, żeby napluć w twarz dziesiątkom milionów Polaków i jednocześnie mieszkać wśród nich.

 9. Mario mówi

  Bernard Lazare, żydowski pisarz, w książce pt. „L’antisémitisme son histoire et ses causes”, wydanej w 1894 r., przedstawił taką opinię tyczącą się żydowskich wypędzeń:
  „Jeśli taka wrogość i awersja w stosunku do żydów miałaby miejsce tylko w jednym czasie, w jednym kraju, łatwo byłoby wyjaśnić przyczyny. Jednak rasa ta była obiektem nienawiści wszystkich narodów pośród których żyła. Skoro wszyscy wrogowie żydów należeli do zupełnie różnych ras, mieszkali w odległych krajach, podlegali zupełnie różnym prawom, kierowali się różnymi pryncypiami, mieli różną moralność, różne zwyczaje – te wszystkie zasady społeczne, niepozwalające niczego ocenić w ten sam sposób – toteż główna przyczyna antysemityzmu zawsze leżała w samym Izraelu, a nie w tych, którzy przeciwko niemu walczyli.”

 10. Jowita mówi

  Pedagogika wstydu – po co dominować nad narodem zdominowanym przy pomocy terroru? To zawsze robi złe wrażenie. Lepiej, jeżeli w następstwie pedagogiki wstydu, ten naród zdominowany będzie miał poczucie wstydu wobec narodu dominującego. To wtedy bez terroru można nim rządzić. Lepiej, łatwiej, to jest taki cel.

 11. Zbulwersowany mówi

  Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367), lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni….
  To przecież kwintesencja tejże Ustawy. Jak można kontestować zasadność kary za przypisywanie Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu np. odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie . Czy Duda wie jakiego kraju jest prezydentem ? Bo chyba pomyliła mu się Polska z III Rzeszą, skoro kontestuje tak oczywisty przepis ! To skandal międzynarodowy i już nie policzek a kopniak dany Polsce i Polakom ! Za kontestowanie akurat tego przepisu Duda , jeśli ma jakikolwiek honor, powinien podać się do natychmiastowej dymisji i stanąć przed Trybunałem Stanu Wolnej Polski ! To jeszcze większy blamaż ze strony Dudy niż mogliby sobie wyobrazić nasi najwięksi wrogowie !

 12. Jowita mówi

  Temat się nie skończy. Nawet jeśli Polska zrealizowałaby te roszczenia, sprawa się na tym nie zakończy. Dlatego uważam, że Polska nie powinna się cofać. Niestety obawiam się, że sprawa wygląda znacznie gorzej. Że rząd i pan prezydent Duda jakieś obietnice czy nawet zobowiązania stronie żydowskiej tutaj podpisał. I tylko przed polską opinią trzymane jest to w tajemnicy jak najdłużej. Dlatego podejrzewam tak, że no bo inaczej trudno wytłumaczyć to zagadkowe i tchórzliwe milczenie w sprawie tej ustawy, która naprawdę jest niebezpieczna, był nie dawno w Warszawie sekretarz stanu Rex Tillerson. Rozmawiał z prezesem Kaczyńskim, a więc z naczelnikiem naszego państwa. I prezes Kaczyński pytany na konferencji prasowej, padło to pytanie, czy z Rexem Tillersonem rozmawiał na temat tej ustawy amerykańskiej. Powiedział, że nie rozmawiał. No to jeśli nie ośmielił się go o to zapytać, to podejrzewam, że dlatego, że wcześniej złożył jakieś zobowiązania.

 13. Jowita mówi

  No to skoro tak, skoro prezydent Duda i rząd zdradził naród polski, no bo to jest zdrada, no to cóż my jeszcze możemy tutaj jakieś kombinacje robić. Trzeba by wziąć pana prezydenta za łeb i go zapytać o to: Coś cymbale obiecał Żydom, kiedy rozmawiałeś z nimi w Nowym Jorku w polskim konsulacie przez dwie godziny? Bo żaden komunikat z kancelarii prezydenta się nie ukazał. Z tego, co wiemy o tym, to wiemy tylko z wypowiedzi Abrahama Foxmana, szefa Ligii antydefamacyjnej, który w tych rozmowach brał udział i który tam w wypowiedzi dla nowojorskiej prasy powiedział, że sprawa roszczeń była omawiana. Więc jeśli tak, to psim obowiązkiem prezydenta Dudy jest wyjaśnienie opinii publicznej do czego on się w imieniu Polski zobowiązał, jeśli się zobowiązał. A jeżeli nie, to jaki przebieg miały te rozmowy i czego żądali od niego jego rozmówcy i co on im odpowiedział. Podobnie rząd, kiedy był In corpore w Izraelu i też właściwie żaden komunikat z tej wizyty się nie ukazał. Więc jeżeli coś jest ukrywane, to znaczy, że jest jakiś ważny powód, żeby to ukrywać. I polska opinia publiczna powinna to wiedzieć. I to jest ostatnia chwila, żeby się dowiedziała. Bo jeżeli mamy jakieś skuteczne działania podejmować, to musimy wiedzieć na czym stoimy.

 14. hanna mówi

  A skąd wiadomo,że Duda to Aaron Fejgelbaum? Ciekawi mnie to,bo żona -żoną,ale Polska jest najważniejsza. Czy nasz kraj doczeka się kiedyś prawdziwego patrioty,męża stanu? Pan Duda żyje w odrealnionym świecie i wierzy w sondaże?

 15. rozum mówi

  O wściekliźnie żydowskiej wobec Polski jako swoistej wrodzonej nienawiści Żydów do Polaków na początku ubiegłego wieku mówi raport Henry Forda: Środowiska żydowskie przeciwko odrodzonej Polsce. Generał brygadier Jadwin stwierdza wyraźnie, że „prześladowanie” można uważać jedynie za hasło używane w celu propagandy. Mówi `Wraz ze wszystkimi wolnymi państwami na świecie Polska jest narażona na niebezpieczeństwo propagandy politycznej i międzynarodowej, którą wznieciła wojna. Tendencyjne zabarwianie, przesada, zmyślanie i przemilczanie faktów, jednym słowem wszystkie metody złośliwej propagandy – oto zło, z którego przyczyny Polska musi cierpieć”. (Str. 17). Oczywiście cała ta propaganda była żydowska. Opisane metody są typowo żydowskie. Na Kongresie Wersalskim przeciw Polsce i wszystkie trudności, jakieśmy mieli przy ustalaniu granic pochodziły od żydów, jak to zapowiedział, a następnie jako fakt stwierdził Maurycy Rothschild. Polska i Polacy odczuli urzeczywistnienie schizofrenicznej nienawiści żydowskiej, bo w chwili budzącej się państwowości Polski, żydzi zdeklarowali się jako jej wrogowie. W bohaterskich walkach o Lwów stanęli po stronie Ukraińców, lejąc wrzątkiem z okien, już też ostrzeliwując, czy rzucając kamieniami na nasze oddziały na ulicach Lwowa. Stwierdza to komunikat wojenny ukraiński z dnia 18 listopada 1918 r., chwaląc “milicję żydowską”, że Wojskom Polskim stawiła zacięty opór na ulicach Lwowa. długi żydów wobec Polski należą do przyszłości, bo trzeba je spłacić – tylko że obecnie przewyższają wartość Izraela – Żydzi od 1764 roku są winni w złocie horendalną jak na owe czasy kwotę 2,5 miliona ówczesnych złotych polskich do dzisiaj z odsetkami to kwota przekraczająca wartość Izraela. Dalej do przyszłości należy zadośćuczynienie za żydowskie zbrodnie ludobójstwa jakiego żydzi dopuścili się na Polakach – ponieważ Izrael uznał je za swoje utożsamiając się z żydowskimi ludobójcami np. Morel – to winien jest Polsce zapłacić za każdego zamordowanego przez żydów Polaka a są to setki tysięcy ofiar

 16. ko$$$cielny mówi

  “Rząd” RP powinien brać przykład z Orbana i Putina, wypiąć się na żydowską Euro-Amerykę, przycisnąć semitów i hasydów to sami uciekną, jak 1968. Oczyścić sejm i senat, bo bez dosunięcia żydków zginiemy, ta hałastra na sprzeda !!! Tylko kto ma to zrobić ? Korzenie prezydentowej na to nie pozwolą .

 17. ko$$$cielny mówi

  Będziemy “spłacać” żydków ziemią -gruntami ? Czy zdrajcy oddadzą Polskę żydom ? Joseph Goebbels – jeden z najwyższych dygnitarzy III Rzeszy przepowiadał , że za 70 lat będziemy ich wspominać i inaczej ocenimy pobudki działania i ideologię.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.