Iwona Śledzińska-Katarasińska zostanie marszałkiem-seniorem? Rzecznik prezydenta: „Jest najstarszą posłanką”

Iwona Śledzińska-Katarasińska/ fot. Wikipedia
6

Podczas piątkowej (18.10.2019) rozmowy z red. Robertem Mazurkiem w RMF FM rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu nowej kadencji zostanie zwołane na 12 listopada. Prezydent podjął też decyzję, ze marszałkiem-seniorem Senatu będzie Barbara Borys-Damięcka. Marszałkiem-seniorem Sejmu najprawdopodobniej zostanie Iwona Śledzińska-Katarasińska. Obie weszły do parlamentu z list Koalicji Obywatelskiej.

Iwona Śledzińska-Katarasińska jest posłanką od 1991 roku, gdy została wybrana z listy Unii Demokratycznej. Od 2001 w Platformie Obywatelskiej. W 1997 była kandydatem na stanowisko ministra kultury i sztuki w gabinecie Jerzego Buzka. Wycofała się na skutek protestu AWS po oskarżeniu jej o publikacje artykułów antysemickich oraz krytykujących wystąpienia studenckie podczas wydarzeń marca 1968.

Robert Mazurek zapytał Spychalskiego, czy politycy PiS nie będą „lekko zaniepokojeni” faktem, że obie funkcje marszałków-seniorów przypadną przedstawicielkom opozycji. Rzecznik prezydenta odparł: Jest pewien zwyczaj polityczny, marszałkiem-seniorem w Senacie zawsze jest najstarszy senator, w Sejmie jest to jeden z najstarszych posłów. Zawsze było tak, że zwyczajowo był to najstarszy poseł – z jednym wyjątkiem, zdaje się, kiedyś chyba pan prezydent Aleksander Kwaśniewski nie powołał na tę zaszczytną funkcję najstarszego posła. Ale zwyczaj polityczny jest taki, pan prezydent zwyczajów przestrzega, w polityce one są ważne.

Kancelaria Senatu poinformowała, że ze względu na zły stan zdrowia Barbara Borys-Damięcka nie będzie mogła otworzyć pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji. Marszałkiem-seniorem będzie senator Michał Seweryński z PiS.

Senator Barbara Borys-Damięcka w piśmie przekazanym prezydentowi Andrzejowi Dudzie podziękowała za powołanie jej na Marszałka Seniora pierwszego posiedzenia Senatu IX kadencji zwołanego na 12 listopada 2015 roku, jednak poinformowała, że ze względu na przebytą operację kręgosłupa, która czasowo uniemożliwia jej poruszanie się, nie będzie w stanie wypełnić obowiązków przewidzianych w Regulaminie Senatu dla Marszałka Seniora” – informuje Kancelaria Senatu.

Źródło informacji i cytatów: rmf24.pl, PAP

Zobacz też:

LISTA posłów 2019-2023. Kto dostał się do Sejmu?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Janusz I mówi

  Prezydenta ciągnie do swojej starej partii?

 2. jacuś mówi

  Klaudia Jachira jest to wzięcia, tak pisze dzisiejszy „Fakt”, panowie do dzieła !!

 3. Konfederacja ma mój głos! mówi

  Duduś wybrał unię wolności, brawo juduś. Korwina nie mogłeś wybrać, unito?

 4. W K mówi

  PiS twierdził, że Konfederacja wejdzie w koalicję z PO. Znowu kłamali.

 5. Robert mówi

  Jak im nie wstyd…kobiecie wiek wypominać.Pewnie ale nienapewno wolałaby być młodą królewną

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.