Interpretowanie korzyści płynących z kariery w zarządzaniu projektami

0

Rozwijanie zestawu umiejętności w zakresie gromadzenia kluczowych zasobów, planowania strategicznego, organizacji i kontroli oraz przywództwa może zapewnić Ci doskonałe zarządzanie projektami zawodowymi. Menedżerowie projektów mają są kluczowymi postaciami praktycznie w każdej branży. Mają oni największe znaczenie wtedy, gdy trzeba podjąć kluczowe decyzje związane z wejściem na dany rynek lub osiągnięciem zamierzonego długofalowego celu. Ponadto są oni odpowiedzialni za dobór osób, które będą uczestniczyć w całym przedsięwzięciu, aby wszystko zakończyło się powodzeniem. Zarządzają oni również tempem pracy i monitorują postęp, ponieważ w wielkim świecie biznesu, deadline ma kluczowe znaczenie.

Oprócz kluczowych umiejętności pozwalających na sprawne zarządzanie i organizację pracy menedżer projektu musi sprawnie rozwiązywać problemy, mieć ponadprzeciętne umiejętności związane z programami komputerowymi wykorzystywanymi w firmie, a ponadto powinien mieć dużą wiedzę na temat stosunków międzyludzkich.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zapotrzebowanie rynkowe

Zapotrzebowanie na kierowników projektów jest dziś bardzo wysokie, zwłaszcza teraz, kiedy powoli wracamy do normalności po okresie pandemii. Różne branże wciąż się rozwijają, ale pojawiają się też nowe, które muszę być odpowiednio poprowadzone. W niektórych branżach istnieje duża konkurencja, więc tym bardziej zapotrzebowanie na wybitnych ekspertów w dziedzinie zarządzania projektami ma kluczowe znaczenie.

Jak można się domyślać osoby te, mogą odnieść równie duże korzyści, podobnie jak firma, dla której będą pracować. Duże wypłaty, liczne wyjazdy służbowe do innych krajów i darmowe wakacje, to tylko niektóre z plusów, jakie wiążą się z pracą menedżera projektów. Przyjrzyjmy się korzyściom związanym z podjęciem pracy w zarządzaniu projektami.

Nieograniczone możliwości współpracy

Możliwości współpracy jako kierownik projektu są nieograniczone. Pewnego dnia możesz podpisać kontrakt, który sprawi, że będziesz pracował z dużym zespołem ludzi, których na dodatek sam wybierzesz. Możesz wybierać spośród setek lub nawet tysięcy osób, posiadających odpowiednie kwalifikacje. Następnie podpisujesz kolejny kontrakt, dzięki któremu będziesz miał okazję nawiązać kontakt z najlepszymi ekspertami z całego świata, aby pracować nad określonym projektem.

Współpracując z osobami, które pochodzą z różnych kultur, nauczysz się wiele nowych rzeczy i poznasz dużo nowych obyczajów. Jednocześnie pozwala to na nieograniczone możliwości, ponieważ z każdą nowo poznaną osobą, będziesz mógł budować własną relację, która może zaprowadzić Cię w naprawdę różne miejsca.

Ciągła nauka i rozwój

Jako kierownik projektu i jednocześnie lider, jedną z rzeczy, które z pewnością lubisz, jest uczenie się nowych rzeczy. Może być to męczące, jeżeli tylko Ty miałbyś przekazywać wiedzę innym. Na szczęście jedną z kilku czynności, które będziesz musiał robić, to pogłębianie swojej wiedzy na temat konkretnych zagadnień, zwłaszcza jeżeli będziesz pracował w kilku różnych branżach. W naturalny sposób poznasz i zdobędziesz nowe informacje na temat nowych osiągnięć technologicznych związanych z konkretną dziedziną. Będąc menedżerem projektu, będziesz miał możliwość nieograniczonej nauki.

Za: https://www.canva.com/design/DAEuMQSkP_Y/WKRacubuhP_eQTbnB0YH_g/edit
Za: https://www.canva.com/design/DAEuMQSkP_Y/WKRacubuhP_eQTbnB0YH_g/edit

Poprzez naukę będziesz również zdobywał nowe umiejętności, które mogą przydać Ci się zarówno w Twojej karierze, jak i życiu osobistym. Dowiesz się rzeczy, które mogą dotyczyć między innymi:

 • negocjacji;
 • zarządzaniu ryzykiem;
 • nowoczesnych zabezpieczeń;
 • organizacji funduszy.
Bycie liderem

Jako kierownik projektu, możesz dobrze wykorzystać i zaprezentować swoje umiejętności przywódcze. Jeśli potrafisz dobrać swój zespół i skutecznie nim zarządzać, będziesz mógł dokonać wielu sukcesów poprzez efektywne przeprowadzenie go przez cały projekt. Na pewno nie zostanie to niezauważone, a Ty wraz z kolegami z zespołu będziecie mogli liczyć na dodatkowe profity. Ponadto będziesz mógł ponownie doświadczyć tego samego rodzaju osiągnięć z innymi zespołami, dzięki temu Twoja satysfakcja z pracy może być olbrzymia. Jeżeli będziesz zadowolony z tego, jaką funkcję pełnisz, ludzie dookoła Ciebie będą zarażali się energią, którą posiadasz. Jest to istne perpetuum mobile, które może wynieść Cię na wyżyny kariery.

Rozwiązywanie problemów

Jako kierownik projektu rozwiążesz wiele problemów, które pojawią się na Twojej drodze. Możesz do tego wykorzystać kreatywność swojego zespołu, aby znaleźć trwałe rozwiązania poważnych problemów, z którymi nie radzi sobie, chociażby konkurencja, a wtedy wszyscy razem zostaniecie bohaterami. Jeżeli osiągnąłbyś sukces, pracując nad poważnym projektem w dużej międzynarodowej korporacji, to natychmiast zostałbyś wyniesiony na sam szczyt, zyskując olbrzymią popularność, ogromne zarobki i szereg wyróżnień, które były wyrazem wdzięczności i zapewne chęcią dalszej współpracy.

Bezpieczeństwo pracy

Zaczynając w tej pracy jako kierownik projektu, prawdopodobnie przez kilka pierwszych lat będziesz zatrudniony jako asystent. Ten okres jest wystarczający, aby uzyskać prestiżowy certyfikat PMP, a także wiele innych, które poświadczają Twoje umiejętności, które będą wiązały się z otrzymywaniem atrakcyjnego wynagrodzenia. Ciągłe duże zapotrzebowanie na kierowników projektów praktycznie w każdej branży samo w sobie jest pewnym zabezpieczeniem dla osób, które zdecydują się na budowanie kariery właśnie w tym sektorze. Kiedy rozwiniesz swoje umiejętności i zostaniesz pełnoprawnym menedżerem projektu, staniesz się rozchwytywany na rynku i zaczniesz przyciągać oferty od najlepszych firm, które gwarantują olbrzymie kontrakty.

Istnieje wiele prognoz, które mówią o tym, że w najbliższych latach liczba miejsc pracy w zarządzaniu projektami wzrośnie o tysiące, co oznacza, że ta linia kariery będzie złotym strzałem i przepustką do bezpiecznej przystani.

Różnorodne zajęcia 

Wiele osób nudzi się rutynowymi pracami, w których muszą powtarzać te same czynności każdego dnia roboczego. Jako kierownik projektu możesz cieszyć się różnorodnymi czynnościami podczas pracy nad różnymi projektami. Pracując cały czas z różnymi ludźmi i różnymi projektami, przekonasz się, że każdy projekt stawia przed Tobą inne wyzwania, które zachęcą Cię do zmiany sposobu myślenia.

Nauczysz się koncentrować na szerszym obrazie i nauczysz się nadzorować swoich pracowników przy jednoczesnym zarządzaniu ograniczonymi zasobami. Dowiesz się również wiele o pracy zespołowej i będziesz cieszyć się wspólną realizacją, która wiąże się z osiągnięciem wyznaczonego celu projektu.

Ogromne pensje

Wynagrodzenia kierowników projektów są zazwyczaj bardzo konkurencyjne. Kierownik projektu na poziomie podstawowym może zarobić minimalną kwotę 70 000 PLN. Oferty mogą być nawet lepsze w zależności od charakteru projektów, do których są wynajmowane Twoje usługi. Na całym świecie mediana wynagrodzenia dla kierowników projektów zaczyna się od 90 000 PLN. Menedżerowie projektów z profesjonalnymi certyfikatami, takimi jak na przykład certyfikat PMP, mogą otrzymać co najmniej 10 000 PLN więcej w porównaniu do kierowników projektów, którzy nie mają żadnych certyfikatów zawodowych.

Za: https://cdn.pixabay.com/photo/2013/07/18/10/56/packs-163497_960_720.jpg
Za: https://cdn.pixabay.com/photo/2013/07/18/10/56/packs-163497_960_720.jpg

Mediana pensji kierowników projektów w Polsce zaczyna się od 81 000 złotych. Jednak kierownicy projektów pracujący w branży IT zarabiają ponad 100 000 PLN rocznie. W tej chwili są najlepiej opłacaną branżą. Ogólnie rzecz biorąc, ciężka praca, poświęcenie i uzyskanie dużej liczby certyfikatów mogą zapewnić Ci duże kontrakty i ogromne wypłaty w branży zarządzania projektami.

Praca w różnych branżach

Zadania zorientowane na projekt są powszechne w wielu branżach. Należą do nich działalności związane z pisaniem tekstów czy firm technologicznych. Jednak wiele umiejętności wymaganych do obsługi jednej branży można wykorzystać do zaspokajania kilku innych w tym samym zakresie. Ułatwia to wymianę i podpisywanie nowych kontraktów między różnymi branżami, kiedy tylko będziesz miał na to ochotę. Jednocześnie otwiera to przed Tobą drzwi do eksploracji i możliwość wyboru miejsca związanego z Twoimi zainteresowaniami lub innymi preferencjami. Najbardziej znanymi branżami, które potrzebują specjalisty do zarządzania projektami, są:

 • architektura;
 • finanse;
 • inżynieria;
 • opieka zdrowotna;
 • produkcja;
 • rozwój oprogramowania;
 • nieruchomości;
 • telekomunikacja.
Co wyróżnia dobrego kierownika projektu?

Biorąc pod uwagę wszystkie informacje, które zebraliśmy na tej stronie — to, kim tak właściwie są kierownicy projektów?

Kompletni kierownicy projektów tworzą strefę bezpieczeństwa psychicznego, w której ludzie nie boją się wyrażać swoich opinii, popełniać błędów i akceptować bezbronności. Ostatecznie wpływa to na jakość usług świadczonych przez firmy i zapewnia, że ludzie są zorientowani na wyniki. Ponadto to, co czyni z nich najlepszych kierowników projektów to umiejętność wpływania na klientów i negocjowanie najlepszych warunków podczas podejmowania kluczowych decyzji.

Kolejną rzeczą, która wyróżnia dobrego menedżera projektu, to uczenie się na własnych błędach. Projekty rzadko idą zgodnie z planem, a po drodze pojawiają się różne trudności, które wymagają podjęcia decyzji mogących zaszkodzić projektowi. Najlepsi kierownicy projektów mają solidne podstawy i nie odstraszają ich niepowodzenia, a wręcz przeciwnie, wiedzą jak to przełożyć na lepsze wykonanie przyszłych projektów.

Poniżej znajdują się również inne cechy, które są potrzebne do tego, by być dobrym kierownikiem projektu:

Cecha

Wyjaśnienie

Komunikatywność

Każdej marce, która będzie chciała zatrudnić menedżera projektu, będzie zależało na tym, aby potrafił on komunikować się w sposób zrozumiały, bez żadnego zawahania.

Odporność na stres

Biorąc pod uwagę liczbę projektów, nad którymi będziesz miał okazję pracować, Twoja psychika musi być gotowa na stres związany z upływającym czasem projektu, który nadal nie jest wykonany.

Otwartość na naukę

Chęć rozwijania się i zdobywania nowych informacji jest cechą pożądaną w każdej branży.

Uprzejmość

Bycie miłym nie wymaga zbyt wiele, a jest wyrazem szacunku do drugiego człowieka i umożliwia zbudowanie bardziej złożonych relacji.

Punktualność

Jeżeli masz do pracy na 7, dobrze by było, gdybyś był kilkanaście minut wcześniej. Punktualność buduje Twoją wiarygodność.

Uczciwość

Każdy chce być pewien, że obok znajdują się tylko szczere osoby, które mówią, jak jest. Bycie uczciwym jest pierwszorzędną cechą, która wyróżnia każdego dobrego kierownika projektu.

 

Jaki jest sekret kariery w zarządzaniu projektami?

Nie ma określonego sekretu. Kierownicy projektów są dobrzy w swojej pracy z różnych powodów. Myślenie, że skrywasz sekrety tej pracy, może sprawić, że uwierzysz, że jesteś przygotowany na każdą sytuację. Niemniej jednak istnieje wiele problemów, które mogą wystąpić w dowolnym momencie, co uniemożliwia Ci poznanie ich rozwiązania bez zbytniego wysiłku. Z tego powodu lepiej skupić się na byciu świetnym profesjonalistą niż na szukaniu sekretów sukcesu. Robienie tego, co robią najlepsi kierownicy projektów, nie gwarantuje, że odniesiesz sukces tak jak oni. Bycie chętnym i otwartym na zmiany, gdy coś nie działa dobrze, jest ważniejsze. Świat zarządzania projektami to jedno z najbardziej dynamicznych środowisk biznesowych. Powinieneś być w stanie dostosować się do jego zmieniającego się charakteru i poczuć się w nim komfortowo.

Pamiętaj, że testowanie metod i narzędzi ma kluczowe znaczenie dla powodzenia projektu i Twojego rozwoju jako profesjonalisty. Testując i eksperymentując, sam będziesz mógł poznać tajniki zarządzania projektami. Jest to korzystne, ponieważ wskazówki, które otrzymasz od innego kierownika projektu, mogą nie mieć zastosowania do Twojego projektu. Musisz mieć świadomość, że każdy menedżer projektu jest inny, a każdy projekt jest na swój sposób osobliwy i będzie wymagał skonfrontowania się z nowymi wyzwaniami.

Podsumowanie

Zarządzanie projektami wiąże się z kwitnącą karierą, która niesie za sobą wiele korzyści tj.: ogromne wynagrodzenie, sponsorowane podróże, niezliczone kontakty, możliwości stałego rozwoju i wiele więcej. W zależności od branży będziesz mógł prezentować się z różnych stron i pracować z różnymi ludźmi. Jest wiele branż, które potrzebują menedżerów projektu do osiągnięcia sukcesu. Przykładem takich firm jest Slotozilla, miejsce dla entuzjastów kasyn, którzy uwielbiają gry hazardowe. Przez ostatnie miesiące popularność tego miejsca stale rośnie, ponieważ zapewnia ono najwyższą jakość usług. W ofercie tej marki znajdują się najlepsze gry hazardowe wyprodukowane przez najlepszych producentów tj.:

 • Microgaming;
 • NetEnt;
 • Play’n Go;
 • Betsoft;
 • Blueprint Gaming.

Do stałego rozwoju i zdobywania nowych klientów tej marki obowiązkowe jest posiadanie w swoich szeregach kierownika projektu, który wprowadzi świeżość i znajdzie rozwiązanie, które rozwiąże problem z jakim nie może poradzić sobie konkurencja.

Przewiduje się, że w nadchodzących latach zarządzanie projektami zapewni bezpieczeństwo na rynku pracy, ponieważ będzie to jedna z najbardziej pożądanych funkcji przez większość międzynarodowych firm. 

Artykuł sponsorowany.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.