Holenderscy lekarze domagają się eutanazji dla dzieci poniżej 12 roku życia

fot. pixabay
0

Stowarzyszenie Holenderskich Pediatrów wezwało parlament do legalizacji eutanazji dla dzieci poniżej 12 roku życia. Obowiązujące w Holandii prawo zezwala na zabicie dziecka (za zgodą rodziców) do pierwszego roku życia oraz pomiędzy 12 a 16 lat. Grupa wiekowa 1-12 jest z tego przepisu wyłączona, ale lekarze uważają, że „dzieci poniżej 12 roku życia też mają prawo do eutanazji”.

W sprawozdaniu złożonym przez trzy uniwersyteckie szpitale w niższej izbie parlamentu napisano, że 84% holenderskich pediatrów uważa eutanazję w tej grupie wiekowej za konieczną. Ich zdaniem, tak młody człowiek może świadomie zdecydować, że nie chce żyć.

Pretekstem do postulatu legalizacji eutanazji dla dzieci stał się przypadek chłopca, który cierpiał na nieuleczalną chorobę genetyczną. Pod koniec życia czterolatek ważył zaledwie 6,3 kg i miał mniej niż 84 cm wzrostu. Rodzice chcieli, aby dziecko poddać eutanazji, ale nie zgodzili się lekarze, powołując się na przepisy wykluczające taką możliwość.

Obecnie jedna czwarta zgonów w Holandii jest spowodowana ingerencją drugiego człowieka. Eutanazja stała się podstawową „usługą zdrowotną” objętą comiesięczną składką. Jest to jednocześnie lukratywny biznes. Za każdy śmiertelny zastrzyk kliniki otrzymują ok. 3000 euro od firm ubezpieczeniowych.

Eutanazja bez ograniczeń wiekowych jest już legalna w Belgii. Dotychczas śmiertelny zastrzyk otrzymała już trójka dzieci w wieku poniżej 9, 11 i 17 lat.

Źródło informacji: ekai.pl

Zobacz też:

Eutanazja bez zgody pacjenta jest zgodna z prawem! Szokujący wyrok holenderskiego sądu

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.