Getto łódzkie oczami sekretarki Chaima Rumkowskiego

Po lewej Chaim Rumkowski
18

W okresie ataków na dobre imię Polski przez środowiska żydowskie głoszące rzekomą bierność naszych przodków w czasie niemieckich akcji skierowanych względem żydów warto zwrócić uwagę na zachowanie się samych starozakonnych w stosunku do swoich rodaków.

Garścią wiedzy w tym zakresie jest publikacja wspomnień Elżbiety Cherezińskiej pt. Byłam sekretarką Rumkowskiego – Dziennik Etki Daum. We wstępie, oceniając wspomnienia, Szewach Weiss napisał: (…) Ukazuje nam też rzecz dzisiaj bezcenną (…) obraz stosunków panujących wśród elit gettowej władzy. Maluje dziwny świat, świat ludzi skazanych na zagładę, a żyjących tak, jakby ich nie dotyczyła, jakby oni jedni mogli jej się oprzeć1.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po takiej rekomendacji warto zajrzeć na strony publikacji, poznając stosunki panujące wśród wspomnianych elit getta łódzkiego. Pod datą 30 października 1941 roku autorka pamiętników zapisała o stosunkach panujących w getcie w odniesieniu do kwestii przyjazdu żydów z zachodniej Europy do getta: (…) Nowi w żaden sposób nie chcą zrozumieć, że getto wykonało wielki wysiłek, aby ich przyjąć (…) A oni zachowują się tak, jakbyśmy to my byli wszystkiemu winni, a nie Niemcy i wojna. To jakaś paranoja. Najwięcej arogancji wykazują niemieccy Żydzi. Odkąd wysiedli na rampie na Marysinie, narzekają. Że w getcie brud, że śmierdzi, że fatalne warunki. Sama słyszałam, jak mówili z pogardą, że Żydzi „stąd” zawsze żyli w biedzie jak w chlewie, więc są do tego przyzwyczajeni. To niesprawiedliwe, oni myślą, że jak przybyli z Zachodu, z „wielkiego świata”, to mogą nas obrażać! (…) Niemieccy Żydzi odmówili noszenia gwiazdy Dawida, takiej jak tu wszyscy nosimy, chcą nosić swoje gwiazdy (z napisem Jude), bo wydaje im się, że to znaczy coś więcej, że to ich odróżnia od nas, „biedaków ze Wschodu”. Naziści podzielili świat na panów i podludzi, a zachodni Żydzi, jakby w tym samym duchu odróżniają „lepszych Żydów” (siebie) od gorszych (nas)!2.

Zaś pod datą 25 listopada 1941 roku napisała, że (…) do Żydów z Reichu, Luksemburga i Wiednia zaczęły przychodzić paczki – z żywnością, pieniądzmi. (…) dzięki temu w niektórych sklepikach pojawiły się towary, o jakich już dawno zapomnieliśmy – herbata, kawa, cygara, suszona kiełbasa, czekolada. Niestety, kosztują tyle, że z mojej pensji nie mogę sobie na nic takiego pozwolić3.

Publikacja ta jest godna polecenia. Ukazuje świat getta łódzkiego widzianego oczami osoby stojącej obok Chaima Rumkowskiego, uważanego na terenie getta za „Króla Chaima”. Warto zwrócić uwagę choćby na opisy zapomnianych wydarzeń związanych m.in. z tragedią społeczności cygańskiej na terenie getta. Poznajmy tą historię i uzbrójmy się w argumenty historyczne przed licznymi atakami ze strony kłamców historycznych.

1 E. Cherezińska, Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum, Poznań 2008, s. 5.
2 Tamże, s. 159-160.
3 Tamże, s. 166.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. piotr mówi

  Premier odpowiada Agencji Żydowskiej: Jesteśmy dumni, że Polska jest bezpiecznym domem dla naszych żydowskich rodaków. | forumdlazycia tradycji katolickiej

 2. szalom mówi

  Elity getta do 1942 roku nie były skazane na zagładę. Były arystokracją getta i mieli być wkrótce wywiezieni do Palestyny przez samych Niemców. Na zagładę skazali byli biedni chasydzi. Sytuacja sie rypła po 1942 roku gdy szachrajska wierchuszka nie zdołała przekonać USA by nie przystąpili do wojny z Niemcami, jak obiecali Hitlerowi.

  1. Tomek mówi

   Ale głębia (czy raczej „głąbia”) rozważań….

  2. xywa mówi

   to wyciagnij na mieliznę
   albo raczej kaczanuj pączkuj peduj albo liścij
   bo to dalsze warstwy od rdzenia capite totum kapuchy

  3. Tomek mówi

   Primo – na mieliźnie, to akurat kolega wyżej jest. Nie zrozumiałeś najwyraźniej znaczenia cudzysłowu użytego przy słowie „głębia”.

   Secundo – piłeś, nie pisz.

 3. z-k mówi

  Powinna być wydana w wielkim nakładzie i przetłumaczona (zamiast głupot Tokarczukowej) na języki obce książka T. Bednarczyka „Życie codzienne warszawskiego getta”

 4. robert mówi

  1-Historia: Warszawa i żydowskie Gestapo. 2-Mordujący dzieci socjopaci z Izraela. 3-Czy to jeszcze Polska? 4-W łódzkim getcie. | wolna-polska.pl

 5. Anonim mówi

  Bardzo proszę poprawcie w tytule nazwisko. Pozdrawiam

 6. Robert mówi

  Ten łańcuszek ma dłuższy wianuszek z ładnych kwiatków wiosennych.Żydzi ze wschodu,Żydzi z zachodu oraz ponad wszystko ze Stanów bezcennych

 7. Kwal mówi

  Żydzi nie są żadnym narodem, to jest społeczność plemienna, której jedynym czynnikiem wiążącym jest lichwa i zbrodnia, a więc chodzi o społeczność lichwiarzy i zbrodniarzy. Żydzi to genetycznie szubrawcy, złodzieje i pasożyty. Henry Ford słynny producent samochodów powiedział, że żydowskim talentem jest życie z ludzi, nie z ziemi, ani z produkcji, ale z ludzi. Niech inni uprawiają ziemię, żyd, jeśli będzie w stanie, będzie ciągnął zyski z rolnika. Niech inni zajmują się handlem i przemysłem; żyd będzie eksploatował owoce ich pracy. To jego szczególny talent. Żydzi to naród wymyślony – jak pisze Shlomo Sand. To plemię najpodlejsze z podłych, bez etyki i z podwójną moralnością, plemię bezwzględne i pozbawione skrupułów, szczerze wierzące, że są stworzeni do władzy nad światem. Naród żydowski jako taki nigdy nie istniał, tylko został wymyślony przez ciemnych rabinów, którzy ubzdurali sobie, że Bóg ich wybrał do naprawy i przewodzenia światu. Kłamstwo to, jako talmudyczna bzdura powtarzane jest na całym świecie aż po dzień dzisiejszy. Żydzi to plemię wiecznych tułaczy, oszustów i złodziei. To plemię mącicieli, intrygantów i zdrajców…a jak potrzeba to i morderców !

  1. Hammurabi mówi

   I ten wymyślony przez „ciemnych rabinów” naród od wieków robi co chce, strzyże i goli do skóry całe narody i pozostaje wciąż bezkarny?
   W jakim świetle stawiasz resztę świata?
   Żydzi, to bardzo przebiegła, wspaniale zorganizowana i inteligentna nacja. Walka z nimi, z ich wpływami i możliwościami, z każdym rokiem jest trudniejsza. Może się zdarzyć, że niebawem stanie się niemożliwa bez drastycznych metod, na które sami Żydzi są już przygotowani.

  2. śmieszek mówi

   Cóż, faktycznie są lepiej zorganizowani, bardziej przebiegli i inteligentniejsi od takich, jak ty. Sam to przyznałeś. No to, do kogo masz pretensje?:)

  3. Spostrzegawczy mówi

   Żydzi a inteligencja ?! Czy ktoś może być uważany za inteligentnego, kto świadomie odrzuca Bóstwo Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego a tym samym świadomie skazuje się na wieczne męki piekielne ?!

  4. Egil mówi

   Od wieków to oni są przeganiani z miejsca na miejsce a, bywa, ze i mordowani.
   Czemu? Ot, zagadeczka.

 8. top one mówi

  skoro są tacy ynteligętni…to dlaczego nie zdołali uniknąć holokaustu? bo chlali w gettcie z rumkowskim?….a to że są dobrze wyszkoleni z bronią to to nie uchroni ich przed nożownikami…i polską zemstą…

  1. Ziutek mówi

   Zdołali. Ci którzy mieli uniknąć siedzieli wygodnie w fotelach w USA i nasłuchiwali wiadomości z Europy
   nie pomagając swoim „rodakom”…

 9. Marek mówi

  Ale bzdury w antysemickich komentarzach! Przecież każdy z was sam leci do Żyda (banku) po kredyt i jakoś wtedy się cieszy. Tu chyba piszą ci , co nie mają zdolności kredytowej , tylko pociąg do alkoholu. Dopóki sami nie wykształcicie elity, to będziecie zdani na Żydów. A nie uda się nic zmienić, gdy się tylko pije i 'pracuje’ fizyczne u obcych , bo samemu nie posiada żadnych zdolności adekwatnych do współczesnego świata. Łopatą wiele nie zarobisz. Jakie są polskie samochody, telewizory, a może chociaż telefony?

 10. Egil mówi

  A jakie są żydowskie?. Podaj markę izraelskiego samochodu, chazarski posrańcu..
  Takiście inteligentni, że gazowali was jak wszy, całymi milionami

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.