„Genocidum Atrox” – drugi odcinek serialu dokumentalnego Jacka Międlara w ogólnopolskich seansach
W najbliższych miesiącach w wielu miejscowościach Polski odbędą się seanse drugiego odcinka serialu dokumentalnego Jacka Międlara pt. „Sąsiedzi. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”. Produkcja zatytułowana „Genocidum Atrox” ukazuje wstrząsające relacje świadków masowych zbrodni dokonanych na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939–1947. Film jest kontynuacją głośnego i nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmowych pierwszego odcinka (dostępny TUTAJ) i stanowi kolejne ogniwo w dokumentowaniu tragicznej, często przemilczanej historii.
– Zainteresowanych organizacją seansu 2. odcinka GENOCIDUM ATROX serialu dokumentalnego „Sąsiedzi. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach” proszę o kontakt przez formularz dostępny na stronie internetowej poświęconej serialowi https://filmsasiedzi.pl/kontakt – pisze twórca serialu. – Na stronie głównej wyżej wskazanej witryny umieszczam (regularnie aktualizuję) kalendarium seansów w Polsce i za granicą na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2025.
Świadectwo prawdy w całej Polsce
Seanse odbywają się w kinach, domach kultury, salach parafialnych, remizach, a także na telebimach w przestrzeni publicznej. Każdy pokaz jest nie tylko okazją do obejrzenia filmu, lecz także momentem refleksji i hołdu oddanego ofiarom zbrodni wołyńskiej i innych masakr dokonanych na ludności polskiej przez Ukraińców, w tym członków OUN i UPA.
Wśród miast, które już gościły lub niebawem gościć będą seanse „Genocidum Atrox”, znajdują się m.in.: Warszawa, Kraków, Rzeszów, Jelcz-Laskowice, Zielona Góra, Maków Podhalański, Brzeg, Kluczbork, Legnica, Horyniec-Zdrój oraz wiele mniejszych miejscowości, takich jak Domostawa, Legnica czy Osetno.
Wielu organizatorów łączy seanse z obchodami rocznicowymi, mszami świętymi, marszami pamięci czy debatami historycznymi. Na przykład w Warszawie pokaz odbył się tuż po marszu organizowanym przez Fundację „Wołyń Pamiętamy”, a w Domostawie i Horyńcu-Zdroju film emitowany był na dużych ekranach plenerowych po zakończeniu uroczystości religijnych.
Bez kompromisów. Bez cenzury. Bez dotacji.
Jak podkreśla sam autor, Jacek Międlar, seria dokumentalna „Sąsiedzi” powstała bez jakiejkolwiek pomocy ze strony instytucji państwowych, organizacji pozarządowych czy samorządów. Projekt jest w całości finansowany z dobrowolnych datków darczyńców i budżetu pochodzącego ze sprzedaży książek autora (Jacka Międlara) oraz przypinek „kwiat lnu”, które są swoistą cegiełką na realizację serialu. Ten niezależny charakter produkcji pozwala twórcom mówić o historii wprost, bez filtrów i autocenzury.
Film dostępny jest w ośmiu wersjach językowych (polska, angielska, ukraińska, rosyjska, węgierska, czeska, hiszpańska, chińska), co umożliwia dotarcie do międzynarodowej publiczności. Odcinek można również nabyć na DVD lub obejrzeć online poprzez platformę FlixClassic.pl. Pierwszy odcinek twórca opublikował na YouTube.
Dlaczego warto zobaczyć „Genocidum Atrox”?
Film to nie tylko kronika zbrodni – to również portret ofiar, ich rodzin, a przede wszystkim ostatnich żyjących świadków, którzy zdecydowali się podzielić dramatycznymi wspomnieniami. Ich relacje są często ostatnią szansą na zachowanie prawdy historycznej dla przyszłych pokoleń.
„Genocidum Atrox” łączy mocne świadectwa z archiwalnymi zdjęciami i dokumentami, rekonstruując kontekst historyczny i mechanizmy nienawiści, które doprowadziły do jednej z największych tragedii w dziejach II wojny światowej na ziemiach polskich.
Harmonogram seansów – gdzie i kiedy?
Poniżej prezentujemy kalendarium seansów, które cały czas jest aktualizowane (stan na 24.07.2025 r. – aktualizacja na FilmSasiedzi.pl)
SIERPIEŃ 2025
· KLUCZBORK, 3 sierpnia, godz. 17.30 – Strefa Przyszłości, ul. Gałczyńskiego 7-10
· SOSNOWIEC, 8 sierpnia, godz. 17.00 – Pałac Dietla, ul. Żeromskiego 2
· OSETNO, 17 sierpnia, godz. 16.00 – Świetlica Wiejska w Osetnie
· NYSA, 24 sierpnia, godz. 16.00 – Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik, ul. Wałowa 7
· LEGNICA, 29 sierpnia, godz. 19.00 (po Mszy Św.) – Centrum Spotkań im. Jana Pawła II (przy kościele pw. Matki Królowej Polski), pl. Kard. Wyszyńskiego 1
WRZESIEŃ 2025
· OPOCZNO, 10 września, godz. 18.30 – Dom Weselny „Jaś i Małgosia”, ul. Szkolna 8, zapisy pod nr tel. 781 781 193
· CZĘSTOCHOWA, 14 września, godz. 17.00 – Wydawnictwo 3DOM, ul. Królewska 30a
· STALOWA WOLA, 17 września, godz. 17.00 – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Popiełuszki 10
· JASŁO, 19 września, godz. 18.00 – Spółdzielnia Mieszkaniowa PAX-Naftobudowa, ul. Kochanowskiego 6
· LUTOWISKA (powiat bieszczadzki), 20 września, godz. 18.00 – Kino w Urzędzie Gminy, Lutowiska 14
· TARNOBRZEG, 23 września, godz. 18.00 – Środowiskowy Dom Kultury, ul. Św. Barbary 19/13
PAŹDZIERNIK 2025
· EDYNBURG (SZKOCJA), 4 października, (szczegóły niebawem)
· LONDYN (ANGLIA), 5 października, (szczegóły niebawem)
· RYPIN, 17 października, godz. 17.00 – Centrum Aktywności Społecznej „Katolik”, ul. Kościuszki 10
· POZNAŃ, 20 października, godz. 18.00 – Księgarnia „Sursum Corda”, Rynek Łazarski 1
· CYBINKA, 25 października, godz. 18.30 – Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury, ul. Słubicka 28
LISTOPAD 2025
· STRZYŻÓW, 22 listopada, godz. 17.00 – sala konferencyjna GS-Strzyżów, ul. Daszyńskiego 4
Pełne kalendarium znajduje się na stronie: filmsasiedzi.pl
Podsumowanie
Drugi odcinek serii „Sąsiedzi” to kolejny głos w walce o pamięć historyczną i prawdę o ludobójstwie, które przez dekady było tematem tabu. Film Jacka Międlara porusza sumienia, budzi emocje i zmusza do konfrontacji z przeszłością – niełatwą, ale konieczną. Udział w seansie to gest solidarności z ofiarami, ich rodzinami oraz wszystkimi, którzy nie godzą się na przemilczenie zbrodni.
Obejrzyj 2. odcinek:
“Genocidum atrox.” Już jest dostępny 2. odcinek serialu o ukraińskim ludobójstwie na Polakach!