Filmy kreują fałszywy wizerunek Jezusa – „To nie jest Jezus. Filmowe apokryfy XXI wieku”

Kadr z filmu "Ostatnie kuszenie Jezusa"
3

Żyjemy w czasach kiedy tożsamość kulturową, to co wyznajemy, często kształtuje, nie to, co naucza Kościół katolicki (bo posoborowe kazania i przekazy medialne mediów katolickich są pozbawione treści i zabójczo nudne), ale to, co propaguje popkultura. Nie da się ukryć, że treści propagowane przez popkulturę są sprzeczne z nauczaniem katolickim. Sprzeczny jest też z Ewangelią wizerunek Jezusa kreowany przez kinematografię.

Ponieważ to filmy, a nie Kościół kreują przeświadczenie widzów, o tym, kim był i jest Jezus Chrystus, warto zwrócić uwagę na to jakie treści są przekazywane w filmach, i jak bardzo są one sprzeczne z Ewangeliami. Pomoże w tym zaskakująco przystępnie napisana praca księdza profesora Marka Lisa (pracownika Instytutu Nauk Teologicznych Wydziału Teologicznego, filmoznawcy, teologa filmu i mediów) „To nie jest Jezus. Filmowe apokryfy XXI wieku”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

O Jezusie nakręcono do tej pory około 300 filmów – 60 z nich nakręcono w XXI wieku. Wiele z nich dokładnie opisuje w swej pracy ksiądz profesor Lis. Jedną z wierniejszych adaptacji jest „Ewangelia wg św. Mateusza” – film z 1964 roku w reżyserii marksisty Piera Paolo Pasoliniego. Wiernie teksty Ewangelii oddają też filmy ”Jezus” (1993), Opowieść o zbawicielu, Dzieje Apostolskie (1994). Wiele współczesnych adaptacji tekstów Nowego Testamentu to inicjatywy ewangelizacyjne protestantów (The Visual Bible).

„Ewangelia wg św. Mateusza” Piera Paolo Pasoliniego (całość)

Wiele ze scenariuszy filmów o Jezusie czerpało z apokryfów – ksiąg o losach Jezusa, które nie zostały tak jak Ewangelie Mateusza, Marka, Łukasza i Jana uznane za rzetelne. Z apokryfów czerpał między innymi film „Jezus z Nazaretu” (1977) Gian Franco Zeffirellego. Również i „Pasja” Mela Gibsona (z 2004) roku odwoływała się do apokryficznych wizji Anny Katarzyny Emmerich. Elementy apokryficzne były też w filmach „Czwarty król” z 1996, „Maria z Nazaretu” z 1994, Twaróg (Pasoliniego) z 1962.

„Jezus z Nazaretu” Zeffirellego (całość)

„The Passion of the Christ” zwiastun

„Czwarta król” całość

„Maria z Nazaretu” całość

Niektóre z filmów odwołujących się do postaci Jezusa wzbudzało kontrowersje. Jednym z nich była komedia twórców Monty Python „Żywot Briana” (1979), która zdaniem księdza profesora Lisa parodiuje „nie tyle Ewangelie, co sposób jej filmowych prezentacji oraz polityczną poprawność”. Od siebie dodam, że dziś zapewne dla zlaicyzowanego zachodu ta parodia nie jest czytelna, bo wielu z młodych ludzi na zachodzie, absolutnie wykorzenionych kulturowo, co szokujące dla nas, żadnych skojarzeń z Jezusem nie ma, absolutnie nie wie, że była taka postać (czy to rzeczywista, czy literacka).

„Żywot Braina” całość filmu

Kontrowersje wzbudził też film Martina Scorsese „Ostanie kuszenie Jezusa” (1988), który przedstawił wizję, tego, jak Jezus porzuca swój krzyż i wybiera życie rodzinne. Kontrowersje z racji na swoją wierność Ewangelii wywołał film „Pasja” Mela Gibsona, który za to, że szczerze ukazał nienawiść Żydów do Jezusa, został oskarżony o antysemityzm – film Mela Gibsona został potępiony przez Konferencje ”Katolickich” Biskupów Stanów Zjednoczonych wraz z Żydami. Pasja podkreślała — co wywołało niechęć protestantów — role Matki Boskiej jako współwłaścicielki. Co ciekawe na wiosnę 2020 była przewidziana premiera filmu „Pasja – Zmartwychwstanie” – jednak dzięki ”pandemii” zlikwidowano kina i, co pewnie masoni odnotowali z satysfakcją, nikt takiego filmu nie zobaczył.

The Last Temptation of Christ (1988) – Official Trailer

Za szkodliwy film można uznać też obraz „Maria matka Jezusa” oparty na apokryfie „Ewangelia Jezusa”, który wykorzystując rzekome losy Jezusa, od urodzenia do 13 roku życia głosi politycznie poprawne przesłanie. Kolejnym szkodliwym filmem jest obraz „Maria Magdalena” będący feministyczną negacją katolicyzmu”.

Maria matka Jezusa – zwiastun

Maria Magdalena – zwiastun

Inne z filmów, choć powinny, to nie budzą kontrowersji. Przykładem tego jest film”Jezus z Montrealu” (1989) o współczesnym spektaklu pasyjnym, w którym padają stwierdzenia, że Jezus był synem rzymskiego legionisty. Księdza profesor Lis o tym nie pisze, ale właśnie tak jako bękarta ze związku prostytutki i rzymskiego legionisty przedstawia judaistyczny Talmud. Innym szkodliwym obrazem jest serial „Biblia” – kiepski, prostacki, negujący boskość Jezusa.

Jezus z Montrealu – całość

Fałszywą wizje Jezusa, zgodną z kłamstwami Koranu, prezentuje irański obraz z 2007 „Mesjasz”. Film ten został oparty na Koranie i apokryfie „Ewangelia Barnaby”. W filmie tym Jezus głosi, że jest tylko człowiekiem oczekującym Mahometa, rzymianin Paweł zabija Łazarza i wymyśla fałszywą religię chrześcijaństwo, Judasz zostaje zamieniony w Jezusa i zamiast niego ginie na krzyżu, Jezus zostaje wniebowzięty.

The Messiah (Iranian Film) – całość

Ksiądz profesor Lis o tym nie pisze, ale odnosząc się do krytyki „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa, ze strony księdza profesora Posackiego (z łamów „Egzorcysty”), można za niebezpieczny uznać niemiecki film telewizyjny Andrzeja Wajdy „Piłat i inni” oparty na pasyjnych wątkach z „Mistrza i Małgorzaty”.

Piłat i inni — całość

Jest też wiele filmów negujących prawdy wiary. Powstały w 2007 roku ”dokument” „Zaginiony grobowiec Jezusa” głoszący, że nie było zmartwychwstania, a Jezus się ożenił i miał dzieci, powstały w 2006 „Kod da Vinic” (według powieści Dana Browna), głoszący, że Opus Dei to organizacja morderców Jezus miał dzieci z Marią Magdaleną, święty Graal to potomkowie Jezusa, Maria Magdalena z dziećmi wyemigrowała z Palestyny do Gali, Jezus nie był bogiem, a Kościół katolicki ukrywa prawdę.

Zaginiony grobowiec Jezusa – całość

Szkodliwymi filmami były też: film z 2017 ”Chata” promowany w kościołach, „Jezus mnie kocha” z 2012, „Zupełnie Nowy Testament” z 2015, „Ostatni będą pierwszymi”.

Chata – zwiastun

Jezus mnie kocha – zwiastun

Zupełnie Nowy Testament – zwiastun

Ostatni będą pierwszymi — zwiastun

Los Jezusa przedstawiony był w losie innych postaci. Tak się stało w filmie ZSRR „Wniebowstąpienie” z 1977, w którym sowieccy żołnierzy cierpią z rąk Niemców niczym Jezus. Krytycy filmowi dopatrywali się też losów Jezusa w losach bohaterów filmów „Matrix” czy „Lew, czarownica i stara szafa”. Motyw zbawczej misji jak u Jezusa ma być widoczny w takich obrazach jak „Batman”, „Spider-man”, „Edi”.

Pierwszy film męce Jezusa „Pasja Chrystusa” powstał w 1897 roku we Francji – niestety do naszych czasów nie zachowała się żadna jego kopia – zachowała się za to kopia filmu (z tego samego roku) „Życie i męka Jezusa”. Pierwszy film nakręcony (przez Amerykanów) w plenerach Ziemi Świętej „Od żłóbka do krzyża” powstał w 1912 roku. Pierwszy dźwiękowy film „Golgota” nakręcili Francuzi w 1935 roku.

Tematem poruszanym przez filmy o Jezusie jest też zmartwychwstanie Jezusa. Wykorzystywanym motywem jest śledztwo w sprawie tego wydarzenia – prowadzone w dniach po zmartwychwstaniu przez Rzymianina („Dochodzenie” 1987, „Zmartwychwstały” 2016), lub współcześnie („Sprawa Chrystusa” 2017, „Bóg nie umarł 2” z 2016).

Zmartwychwstały – zwiastun

Sprawa Chrystusa – zwiastun

Bóg nie umarł 2 – całość

W swojej pracy ksiądz profesor Lis zwrócił uwagę, że nie ma gatunku „filmy o Jezusie”. Są za to filmy o tematyce biblijnej należące do różnych gatunków. Są klasyczne rekonstrukcje (2003 ”Opowieść o człowieku”, 2004 ”Pasja”, 2006 ”Nowe imperium”, 2006 ”Narodzenie”, 2008 ”Pasja (TV)”, 2018 ”Paweł Apostoł Boga”). Dzieje Jezusa są też inspiracją dla animowanych filmów dla dzieci – „Jezus królestwo bez granic”, „Spotkanie z Jezusem”, „Pierwsza gwiazdka”.

Postać Jezusa jest też wykorzystywana przez filmowców sympatyzujących z czarnym rasizmem – już w 1993 Malcolm X głosił, że Jezus był murzynem. Wbrew faktom Jezus przedstawiany był jako murzyn w takich filmach jak: ”Kolor Krzyża” (2006) – film głoszący, że Jezus został zamordowany przez białych z pobudek rasistowskich, i przemilczający wrogość Żydów do Jezusa. W filmie z RPA z 2006 „Son of Man” historia Jezusa została przeniesiona do współczesnej Afryki.

Color of The Cross – całość filmu

Son of Man legendado – całość

Filmy ukazują też znane objawienia Jezusa – jakie miała siostra Faustyna (”Faustyna” 1994, ”Miłość i miłosierdzie” 2019), założyciel jezuitów (”Ignacy Loyola” 2016). Tematem filmów jest też współczesna aktywność Jezusa, to, że pomaga pojedynczym osobom. Część z tych filmów głosi herezje.

„Miłość i miłosierdzie” – zwiastun

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Wojciech mówi

    Nie jestem kinomanem, nie znam wszystkich, mogę tylko „ostrzec” że „Maria z Nazaretu” 2012 to przegadana, całkowicie spłaszczona i uwspółcześniona moralnie historia. Babki wymalowane, dziewczyny podrywają chłopaków, rodzice drą się na ciężarną Marię… Nie dla wierzących.

  2. verizanus mówi

    W zasadzie filmy tak jak publikacje powinny mieć imprimatur ;). Wtedy wierzący katolicy wiedzileliby bardziej na czym stoją.

  3. Anna mówi

    Dziękuję za ten artykuł. Nasi duszpasterze powinni nam o tym mówić w kościołach.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.