SKLEP-WPRAWO.PL

Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę na Covid-19

Fot. Sven Simon / Picture Alliance
2

W poniedziałek (21.12.2020) Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła szczepionkę przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech. O decyzji poinformowano na konferencji prasowej w Amsterdamie. Komisja Europejska ma niezwłocznie podjąć decyzję ws. dopuszczenia specyfiku na rynek Unii Europejskiej.

Już w październiku zaczęliśmy analizować dane, które mamy od producenta, w ramach tzw. sukcesywnej oceny. Mamy bardzo dobre dowody naukowe, współpraca z producentem była wzorowa – powiedziała przedstawicielka EMA zapewniając, że korzyści ze szczepionki przewyższają ryzyko jej stosowania.

Wydana zgoda jest warunkowa. EMA zobowiązała producenta do dalszych badań i monitorowania przebiegu szczepień. Odnosząc się do nowej mutacji wykrytej w Wielkiej Brytanii stwierdzono, że „obecnie nie ma dowodów na to, że szczepionka nie będzie działała w przypadku nowej odmiany koronawirusa”.

W poniedziałek rano szef KPRM Michał Dworczyk zapewnił podczas rozmowy na antenie RMF FM, że „zdolność do szczepień jest na poziomie 3,5 mln dawek miesięcznie”. Pierwsze 10 tys. dawek  najprawdopodobniej trafi do Polski 26 grudnia, a szczepienia rozpoczną się 27 grudnia. Jako pierwszy ma być zaszczepiony personel medyczny i pracownicy podmiotów medycznych.

Szczepionka Pfizera została już dopuszczona m.in. w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i USA. Po początkowych wątpliwościach zatwierdziła ją też Szwajcaria.

Źródło informacji: Polsat News

Zobacz też:

Polska Akademia Nauk straszy setkami tysięcy zgonów, jeśli Polacy nie zaszczepią się na Covid-19

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. Wojciech mówi

  Wigilia Świętych Młodzianków, wszystko się zgadza.

 3. AS mówi

  „”– Już w październiku zaczęliśmy analizować dane, które mamy od producenta, w ramach tzw. sukcesywnej oceny. Mamy bardzo dobre dowody naukowe, współpraca z producentem była wzorowa – powiedziała przedstawicielka EMA zapewniając, że korzyści ze szczepionki przewyższają ryzyko jej stosowania.””
  1) ” dane, które mamy od producenta” – czemu nie zlecono badań innej placówce ???
  2) „bardzo dobre dowody naukowe” – dobre dowody??? – co to oznacza? jak dobre? jak bezy Kwaśniewskiej?
  3) „współpraca z producentem była wzorowa” – nie wątpię, nawet jeden z telewizyjnych ekspertów brał kasę od Pfizera też w ramach dobrej współpracy,
  4) „korzyści ze szczepionki przewyższają ryzyko jej stosowania” – „przewyższają” – na jakim poziomie przewyższają ????????????????????????????????? – czy „przedstawicielka, (gdyby to przeczytała), zrozumiałaby o co pytam, czy nie wiedziałaby o co chodzi – jak Państwo myślicie?
  Pozdrawiam Państwa,
  życząc błogosławionych przez Pana Naszego Świąt,
  – niezaszczepiony as.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.