Episkopat znosi dyspensę od uczestnictwa w Mszy Świętej. Decyzję podjęto jednogłośnie

figura Chrystusa przed kościołem św Krzyża w Warszawie/ fot. Wikipedia
4

Konferencja Episkopatu Polski poinformowała o zniesieniu we wszystkich diecezjach dyspens od uczestnictwa w mszy świętej niedzielnej i w święta. Decyzja została podjęta jednogłośnie przez biskupów, którzy obradują na Zebraniu Plenarnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zmiana zacznie obowiązywać od 20 czerwca 2021 r.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19 – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.

Przypomnijmy, że dyspensy od uczestnictwa w Mszy Świętej niedzielnej oraz w święta zostały wprowadzone najpierw w marcu 2020 roku, a następnie, po krótkiej przerwie, w październiku 2020 roku. Wówczas rząd wprowadził nowe obostrzenia, do których dostosował się przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki wzywając biskupów diecezjalnych do udzielania stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa w mszach świętych na terenie swoich diecezji.

Od 13 czerwca 2021 roku w świątyniach będzie obowiązywał limit maksymalnie 50 proc. obłożenia. Od 26 czerwca limit zostanie podwyższony do 75 proc. Do limitu nie będą wliczać się osoby w pełni zaszczepione przeciwko koronawirusowi. O złagodzenie obostrzeń w kościołach apelował w liście do premiera Mateusza Morawieckiego abp. Gądecki.

Źródło informacji: episkopat.pl, wprost.pl

Przeczytaj także:

Sprawa Dziwisza rewelacją TVN? W 2018 roku proceder opisywał Jacek Międlar

Puste slogany purpuratów: miłosierdzie i ubóstwo

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Fruktoza ci w... mówi

  a tymczasem szmata zdechła na zakrzepicę. dzięki Bogu

 2. W K mówi

  To dobrze. Niech jeszcze jednogłośnie zniosą ograniczenia w ilości uczestników mszy świętej w kościele oraz nakaz zasłaniania ust i nosa w kościele, a uwierzę, że księża z episkopatu wierzą w Boga.

 3. Anton mówi

  TO NIE JEST LEGALNY KATOLICKI EPISKOPAT ! TO POSOBOROWA SYNAGOGA SZATANA -WILKI W OWCZYCH SKÓRACH UDAJĄCY KATOLIKÓW A TAK NA PRAWDĘ FARYZEUSZE WYKONUJĄCY DYREKTYWY ILUMINATÓW T, ROZWALENIE KK-go OD WEWNĄTRZ !
  PRAWDZIWY KK-cki POZOSTAŁ JEDYNIE W TRADYCJI ZE MSZAMI ŚWIĘTYMI W RYCIE RZYMSKIM ( ŁACIŃSKIM ) .

 4. Alek mówi

  Mylisz się Antonie. W Kościele Katolickim odróżnia się urząd od osoby go sprawującej. Biskup poprawnie wyświęcony jest biskupem nawet wtedy, gdy okaże się tego urzędu niegodnym. Pan Bóg go z tego rozliczy.
  Nasz problem z niegodnym biskupem polega na tym, czy go słuchać, czy nie. Zasada brzmi: posłuszeństwo w zakresie leżącym w jego kompetencjach i prymat władzy wyższej nad niższą. Bóg ma najszersze kompetencje i władzę najwyższą. A On m.in.zakazuje grzeszyć. Jeśli więc biskup namawia do grzechu, nie wolno się go słuchać, bo narusza nakaz władzy wyższej, czyli w tym wypadku Boga.
  Co do limitów, to ostatnio Papież Franciszek mówił, że Kościół ma być otwarty dla każdego, kto chce wejść. Zatem nakładając limit biskup jest nieposłuszny władzy wyższej, czyli papieżowi, wobec czego nie ma piwodu, by w tym tego biskupa słuchać.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.