Elbląski sąd uznał, że działaczy ONR można bezkarnie nazywać naziolami i faszystami

Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych/fot. youtube
6

Sąd Rejonowy w Elblągu uniewinnił w środę działacza Partii Razem Roberta Kolińskiego od zarzutu pomówienia organizatora II Elbląskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizator marszu Jacek Gierwatowski, działacz ONR, złożył pozew, ponieważ Koliński nazwał uczestników marszu faszystami, piewcami morderców Polaków, nacjonał-faszystowskimi bojówkami, neofaszystami, naziolami, rasistami. Zdaniem sądu komentarze Kolińskiego w mediach społecznościowych nie dotyczyły Gierwatowskiego a jedynie organizacji ONR i nie przekraczały granic debaty publicznej.

Sędzia Maciej Rutkiewicz uniewinnił Roberta Kolińskiego od stawianych mu zarzutów, a kosztami procesu (około 800 zł) obciążył oskarżyciela prywatnego.

-Pańska organizacja niestety sama na siebie ukręciła ten bicz. Nawiązujecie do organizacji przedwojennej, która była jawnie organizacją faszystowską, stosujecie te same symbole i nazwy – mówił do Gierwatowskiego po ogłoszeniu wyroku sędzia odnosząc się do zapisów deklaracji założycielskiej ONR i organizowanych przez to stowarzyszenie wydarzeń.

– Piszecie w deklaracji, że jesteście przeciwnikami wszystkich ustrojów totalitarnych, w następnym zdaniu piszecie, że również demokracji i w kolejnym, że jesteście zwolennikami ustroju hierarchicznego. Cóż to jest ustrój hierarchiczny? To jest właśnie ustrój totalitarny, to dokładnie to samo tylko inaczej nazwane – uzasadniał sędzia.

-Nie mówię, że jesteście faszystami czy nazistami, tak jak mówił oskarżony w debacie publicznej, korzystając z wolności słowa. Ja tylko mówię, że oskarżony miał prawo tak uważać na podstawie tego, co wy sami o sobie piszecie, jak się zachowujecie na własnych demonstracjach, jakie głosicie hasła, jak się nosicie. Tego nie można zinterpretować inaczej, jest to jednoznaczne. W ten sposób ubierały się bojówki nazistowskie i faszystowskie przed drugą wojną światową lub w czasie wojny. Przed wojną było mnóstwo bojówek, zasadnicze pytanie, czy chcemy, by te czasy wróciły, kiedy po ulicach biegają bandy ogolonych na łyso przebierańców i się nawzajem naparzają. Ja nie chcę. Jeżeli pan chce, może pan głosić takie poglądy i właściwe organy powinny się tym zająć – powiedział sędzia do oskarżyciela.

Wyrok nie jest prawomocny. Jacek Gierwatowski zapowiedział złożenie odwołania.

Nasz komentarz: Wyrok elbląskiego sądu uznający za dopuszczalne używanie określeń „naziole” i „faszysci” pod adresem ONR ma służyć swobodzie debaty publicznej. Nazwanie Joanny Scheuring-Wielgus „zwolenniczką zabijania (aborcji)” to zniewaga, którą karze się półrocznym ograniczeniem wolności. Oba te wyroki doskonale pokazują stan sądownictwa w Polsce: to nie jest sądownictwo, tylko aparat represji w stosunku do osób sprzeciwiających się neomarksistowskiej polit-poprawności. „Rozgrzani” sędziowie rozgrzewają się coraz bardziej. Ponadto sugerowanie sądu, że ustrój hierarchiczny oznacza to samo co ustrój totalitarny jest jawnym uderzeniem m.in. w Kościół katolicki, który ma strukturę hierarchiczną.

Źródło: portel.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zbulwersowany mówi

  To są sądy funkcjonujące już za Ziobry. Podobnie jak prokuratura. Tu nie ma przypadków – nie łudźmy się ! Ten wyrok to obraza nie tylko prawa obowiązującego w Polsce i w cywilizowanym świecie, ale przede wszystkim Polaków !

 2. rychu mówi

  Dla polkich sadow wykładnia prawa jest talmud

 3. Normalny mówi

  Henryk Pająk w jednym ze swoich bestsellerów pt. ” Dyktatura nietykalnych ” wyd ” Retro” , 2006 r. artykułuje m.in znamienne zdanie :
  „Pół – Żyd Hitler i jego żydowska szajka ( m.in. Himmler, Heydrich, Eichmann, Goering, Gebbels, Milch, H. Frank i inni ) zadbali o to , aby radykalnie zmniejszyć ilość wrogów polskich Żydów…. ” ( str. 237 )
  Kto nie zna bestsellerów Pająka, nie zna historii relacji żydowsko – polskich.

 4. eee mówi

  kolejny sędzia jak nie złodziej to niedouczony debil

 5. Ayax mówi

  PiS nie chce konkurencji wiec prawica nie ma co liczyć na korzystne wyroki

  1. Ayax mówi

   W sumie powinienem napisać – sprawiedliwe wyroki

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.