Ekolodzy chcą zatrzymać budowę drogi S7 ze względu na chomika. Spurek składa interpelację do KE

chomik europejski/ fot. Wikipedia
12

Ekolodzy ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot chcą zatrzymać budowę drogi ekspresowej S7, która docelowo ma połączyć Gdańsk z Rabką-Zdrój. Projektowana długość całkowita trasy wynosi 706 km, co czyni ją najdłuższą drogą szybkiego ruchu w Polsce. Ekolodzy twierdzą, że realizacja inwestycji w województwie małopolskim doprowadzi do zniszczenia siedlisk chomika europejskiego, który jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Budują S7 po głowach chomików czyli gatunku o takim samym statusie ochronnym co wilk, w dodatku wymierającym w całej Polsce i UE. Z uwagi na nieprawidłową ocenę oddziaływania inwestycji na środowisko i niszczenie gatunku z dyrektywy siedliskowej Stowarzyszenie zwróci się o wstrzymanie dofinansowania dla tej inwestycji. Musimy zainterweniować w Europie, ponieważ na gruncie polskim wszystkie odpowiedzialne za przygotowanie procesu inwestycyjnego organy są głuche na racje przyrody i poszanowania prawa – mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że przeprowadzona w 2015 roku inwentaryzacja przyrodnicza nie stwierdziła występowania chomika na budowanym obecnie odcinku S7. – Do tej pory żaden chomik na terenie wyznaczonym granicami inwestycji nie pojawił się i nie zginął. Nie ma podstaw do wstrzymania budowy. Wszystkie niezbędne do prowadzenia budowy decyzje zostały wydane. GDDKiA działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – zapewnia Mikrut. Informuje, że gryzoni nie zaobserwowali też przedstawiciele firmy sprawującej nadzór przyrodniczy nad inwestycją. Mirkut zapewnia, że na tym odcinku S7 zaplanowano budowę pięć przejść dla zwierząt dużych, średnich i małych, w tym gryzoni.

Ekolodzy twierdzą, że na budowanym odcinku drogi zinwentaryzowali 55 aktywnych nor chomika odpowiadających 55 osobnikom. Według informacji podanych przez GDDiK były tylko dwie nory, do tego nieaktywne. Iwona Mirkut zapewnia, że jeśli obecność chomika zostanie zaobserwowana na terenie inwestycji, to obszar występowania zostanie wygrodzony i roboty na nim nie będą prowadzone do czasu uzyskania decyzji o przeniesieniu gryzonia w inne miejsce.

Akcję ekologów wsparła europosłanka Wiosny Sylwia Spurek, która złożyła w tej sprawie interpelację do Komisji Europejskiej, w której stwierdziła, że droga S7 w województwie małopolskim budowana jest z naruszeniem prawa unijnego i krajowego. W interpelacji Spurek pyta, czy KE zamierza interweniować w tej sprawie i zmusić Polskę do wstrzymania realizacji projektu. Pyta tez, czy KE zamierza wycofać dofinansowanie unijne inwestycji ze względu na naruszenie prawa.

Źródło informacji: dziennikpolski24.pl, korytarze.pl, Twitter

Zobacz też:

Kornik drukarz niszczy lasy na Podlasiu. „Kiedyś nie było durnych ekologów”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  „Iwona Mirkut zapewnia, że jeśli obecność chomika zostanie zaobserwowana na terenie inwestycji, to obszar występowania zostanie wygrodzony i roboty na nim nie będą prowadzone do czasu uzyskania decyzji o przeniesieniu gryzonia w inne miejsce”… większego debilizmu doszukać się można wyłącznie u pani Spurek!
  Wygrodzenie obszaru i przerwanie robót…
  Nałapać dzikich kotów i wypuścić w tym rejonie i problem sam się rozwiąże.

 2. lol mówi

  Takie problemy są, gdy wybierze się świrnięte posłanki! Ale skórzane paski [z chomików?] po 3 tys. za sztukę to posłanka nosi!

  1. Hammurabi mówi

   Ktoś na takie „intelektualistki” musiał zagłosować chyba, że całe te „wybory to jeden wielki szwindel, co z kolei zaczyna być prawdopodobne, bo nie sposób by w Polsce żyło tylu doskonałych idiotów głosujących na takie coś.

 3. Wiesiek drwal mówi

  Gdyby ludzie byliby przeszkodą, to w sekundę byłoby po ludziach. Chomiki, nawet nie są gatunkiem chronionym, bo występują często. Te eko-świry rządzą całą obkichaną srunią.

 4. Buran mówi

  Przypadek p. Spurek dobrze ukazuje jakich wybitnych mamy europ osłów i czym się zajmują między innymi także za nasze pieniądze. Bo UE to nie jest dobry św. Mikołaj który wszystko daje jak większość ludzi myśli. Ona tylko rozdziela to co wcześniej wzięła i nie zdążyła przeżreć na potrzeby własne, bo przecież te kompleksy budynków i bandę pasibrzuchów trzeba utrzymać .

 5. Jadna mówi

  Jak sie taki CHomik wuhwi to może przecież pozagryzać jakieś mhrówki, żabojady albo inne gęślahrki… w końcu to theż stwhorzenie Boże… trza chronić! A panią Spuhrek … nie trza

 6. Karina mówi

  inwestor po prostu nie zapłacił łapówki ekooszołomom

 7. Mari mówi

  Bareja myślał, że kręci komedię. Był po prostu futurystą.

 8. Robert mówi

  Należy zmienić status wilka w Polsce, i to jak najszybciej. To zwierze powinno być gatunkiem łownym, tak jak jest w wielu krajach Europy i świata.
  Chomik zaś powinien mieć czas na zmianę obszaru. Głupi nie jest. Trzeba mu tylko pomóc.
  Nazywanie aktywistów Stowarzyszenia na Rzecz Wszystkich Istot ekologami wyražnie wskazuje, że redakcja nie jest świadoma czym zajmuje się ekologia. Przypominam, że wciąż jeszcze jest to dziedzina nauki.

  1. Hammurabi mówi

   Myli się pan. Ekologia stała się elementem politycznych zagrywek i ekonomicznych rozgrywek a owi aktywiści płatną awangardą.
   Zapłacisz – jesteś cacy, nikt nie będzie ci palił maszyn, nikt nie zablokuje inwestycji. Nie dasz, to poznasz swój błąd.
   A chomik… Prawdę mówiąc jest wyłącznie pretekstem. Jak nie on, to znajdzie się coś innego, szczególnie wartościowego, chronionego i tak w kółko. I tu nasuwa się porównanie do wilka. Właśnie w tym biznesowym ekosystemie brak drapieżnika, który by sprowadził na ziemię rozbestwionych „obrońców” przyrody. Tak jak wilk reguluje populację zwierzyny w swoim rewirze, tak powinno się dziać w ekologii.

 9. klioes vel pislamista mówi

  Pomysły Sylwii Skórek

  W sprawie pękniętych „Czajki” rurek
  Nie tylko Grin Pic milczy dziwnie,
  Ale też milczy Sylwia Skórek…
  „Dlaczego milczy?” – Dość naiwnie
  Zapytał pewien internauta.
  Ja mu odpowiem: to przez auta!

  „S7 droga ekspresowa
  Może siedliska psuć chomików!!!”
  Europosłanka jest gotowa
  Wstrzymać budowę. Urzędników
  W Brukseli przejmą Skórek racje…
  Już wniosła więc interpelację.

  Skórek czy Spurek jej nazwisko? –
  Już słyszę gniewny głos krytyka.
  Cóż, Sylwia paska jest dość blisko
  Z wołowej skóry… Stąd wynika
  Zmiana (co krówek obrończyni,
  Jak drogi pasek, radość czyni!).

  Persona nieuświadomiona
  Sylwii mieć pasek za złe może:
  „Gwałcona krowa, co wymiona
  Maltretowane ma w oborze
  Oddała życie… A z jej ciała
  Krów obrończyni pasek wdziała!”

  Krów i – dodajmy – też chomików
  „Praw obrończyni” nie ma paska
  Z krowy, lecz z byka! (Żywot byków
  To zaś „gwałcenie krów”!!!) Więc głaska
  Skórek swój pasek i bioderka…
  I w lustrze na swą kolię zerka.

  Kolia jest z pereł. Małży męka,
  Co perłę, jak niechcianą ciążę,
  Musiała znosić – serce pęka! –
  Dobiegła końca… Teraz dążę,
  Aby powiedzieć: Ta aborcja
  To także Skórek zasług porcja!

  Z pomysłów biorą się!!!… Gdy znowu
  Tylko na kartki mięso będzie,
  To wtedy zakaz zwierząt chowu
  Zasługą Spurek w pierwszym rzędzie
  Stanie się. (Która nie je mięsa.
  I nie da innym zjeść – ni kęsa!)

  Sprawa emisji. Sylwia Skórek
  Jej całym sercem przeciwdziała!
  Dlatego wiatr z wewnętrznych rurek
  Wstrzymuje… (Dawno nie pier. działa.)
  Metan wypełnia jej mózgowie…
  I stąd pomysły co się zowie!!!

  https:
  //www.dorzeczy.pl/kraj/117613/nie-wierze-ze-nosi-pani-skorzany-pasek-sylwia-spurek-pod-ostrzalem.html

  https:
  //www.dorzeczy.pl/kraj/118062/spurek-chce-blokady-budowy-drogi-s7-wszystko-przez-chomika-europejskiego.html

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.