Dotacje za pochodzenie: polskie uczelnie wolą kształcić Ukraińców niż Polaków

Uniwersytet Wrocławski/ fot. facebook
19

Od stycznia 2018 r. zmienił się sposób naliczania dotacji dla szkół wyższych. Studenci-obcokrajowcy są w nim dużo wyżej premiowani niż studenci-Polacy.

Według wyliczeń prof. Jana Cieślińskiego z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku student zagraniczny przyjeżdżający na pełny cykl kształcenia w uczelni akademickiej (niezależnie od kierunku studiów) przyniesie jej obecnie dotację z budżetu pastwa w wysokości około 13 tys. zł. Dla porównania student krajowy nauk prawnych, społecznych lub pedagogicznych wygeneruje ok. 2,7 zł. Student polski niestacjonarny przynosi dotację 0 zł.

Jednocześnie czesne dla obcokrajowców zostało obniżone i nie trzeba go wpłacać za cały rok z góry. Wystarcza opłata za pierwszy semestr.

Nie może zatem dziwić, że uczelnie wolą kształcić obcokrajowców niż Polaków. To się po prostu coraz bardziej opłaca. Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2014 r. na polskich uczelniach studia rozpoczęło 22 511 studentów z Ukrainy. Rok później było ich już o ponad 7 tys. więcej. W 2017 r. zajmowali już prawie 39 tys. miejsc, bo niektórzy wybierali więcej niż jeden kierunek.

Na studentów z Ukrainy od dawna stawia Wrocław. Siedem uczelni bierze udział w programie „Teraz Wrocław”, którego celem jest przekonanie Ukraińców, żeby przyjeżdżali na studia do tego miasta. Koordynatorzy programu wielokrotnie jeździli na Ukrainę w poszukiwaniu potencjalnych kandydatów na studia. Obecnie we Wrocławiu studiuje i pracuje kilka tysięcy młodych Ukraińców ściągniętych do miasta w ramach tego projektu. Ogółem w stolicy Dolnego Śląska mieszka już ok. 64 tysięcy Ukraińców.

Źródło informacji: rp.pl, wrocław.wyborcza.pl

Przeczytaj też:

Wiceminister Chorąży zdymisjonowany. Stracił stanowisko za szczerość ws. imigrantów?

 

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. michu mówi

   Dlaczego wyjątkowy? Tak jest z każdym krajem podbitym albo pod okupacją.

 1. Hammurabi mówi

  Chcę wiedzieć, ile wynosi owo „obniżone czesne”. To jest wiadomość potrzebna do wyrobienia sobie stanowiska w tej sprawie. Prócz nakładów czynionych z naszych przecież pieniędzy odbieranych nam przez państwo w formie wszelkich obowiązkowych danin na jego rzecz, są również nakłady władz lokalnych „ułatwiających życie biedakom z zagranicy pobierającym nauki w ich miastach” na koszt lokalnych społeczności.
  Czy „niezatapialny” obecny wiceprezes Rady Ministrów, doktor nauk, minister nauki i szkolnictwa wyższego, kilku kadencyjny poseł na sejm, szczodry „grantodawca” może o to wyjaśnić?

  1. Katarzyna TS mówi

   „Zagranicznych studentów przyciąga też niższe czesne. Do roku akademickiego 2015/2016 studenci spoza Unii płacili 2 tys. euro za rok akademicki. Musieli też płacić z góry za cały okres nauki. Teraz wystarczy zapłacić za jeden semestr, a wysokość czesnego określa rektor uczelni. Z zastrzeżeniem jednak, że nie może być ono niższe niż planowany koszt kształcenia. Wielu rektorów skorzystało z tych rozwiązań i obniżyło czesne. Na Uniwersytecie w Białymstoku dla studentów z zagranicy wynosi ono np. 4 tys. zł.”
   https://www.rp.pl/Cudzoziemcy/311299968-Uczelnie-walcza-o-zagranicznych-studentow.html

   1. Hammurabi mówi

    Inaczej mówiąc jesteśmy bardzo bogaci, fundując studia obcokrajowcom. Wszędzie na świecie, uczelnie zarabiają i przeznaczają pieniądze na rozwój, badania i wdrażanie nowatorskich pomysłów. A nasze uczelnie? Dość popatrzeć na rankingi. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ranking-najlepszych-uczelni-na-swiecie-Polska-daleko-w-tyle-7541723.html, http://www.studyinpoland.pl/konsorcjum/index.php?option=com_content&view=article&id=1389:polskie-uczelnie-w-wiatowych-rankingach-inni-biegn-szybciej&catid=126:newsletter-112011&Itemid=100128

 2. dziecko intel mówi

  Rasizm nigdy nie umrze. W latach 70-tych „karano” dzieci inteligentów, a „promowano” dzieci z rodzin chłopskich i robotniczych. Efekt? Polska nauka „leży”.

  1. Ada mówi

   Jeżeli tak hojnie promujemy poszukiwanych wręcz obcokrajowców w każdej dziedzinie to znaczy, że jesteśmy niesamowicie bogatym krajem – my – Polska. Jeżeli tak jest rzeczywiście, to skąd do diaska mamy takie…tykające długi i jak się maluje ich perspektywa?
   A GOSPODARZE, POLACY? Czy znamy już jakieś prognozy co do własnych, wypracowanych przez lata całe promocji?

 3. klioes vel pislamista mówi

  Markistowska sztafeta pokoleń

  Dziadek czerwony krawat zawiązywał
  I na pochodzie dzierżył sztandar krwawy.
  Spiski przeciwko władzy, gdy wykrywał,
  Natychmiast brał się do „robienia sprawy.”
  Partii i chęci szczerej, nie maturze,
  Zawdzięczał pracę swą w prokuraturze.

  Ojciec przeróżne używał krawaty.
  A z flagą Unii niósł …biało-czerwoną!
  Przybrawszy miano socjaldemokraty,
  Brał, co się dało, gdy wszystko dzielono.
  WSI oraz (omal) magisterce
  Zawdzięczał, że „ma z lewej strony serce”.

  Syn nie krawaty, a sukienki wdziewa,
  Gdy na parady idzie równosciowe.
  Tęczowa flaga nad głową powiewa…
  A on, wcielając to, co postępowe,
  Na szpilkach dumnie i wesoło kroczy.
  (Soros mu płaci, więc maluje oczy.)

  A wnuk co zrobi? Też się dostosuje!
  Sztandar zielony poniesie lub czarny,
  Bo do Proroka sympatię poczuje…
  Bo on jest z tych, no… Taki lud figlarny,
  Co zawsze chętnie tej władzy się przyda,
  Która nie spyta o gwiazdę Dawida.

 4. IX mówi

  Poziom szkolnictwa je… o ziemie

 5. Spostrzegawczy mówi

  Okupant żydowski po wytraceniu lub wymordowaniu wespół z Niemcami, Rosjanami, Ukraińcami, Litwinami ponad 10 milionów Polaków tylko w ubiegłym stuleciu dokonuje dalszej czystki etnicznej na Polakach zwłaszcza katolikach jak zwykle bezczelnie, talmudycznie konfabulując. Mieliśmy odzyskać Lwów i Wilno, a to Żydzi zasiedlają je podobnie jak Polskę dorzucając nam na tereny naszej Ojczyzny w przerażającym tempie Ukraińców, a wysiedlając resztki Polaków dla których jest blokada na dobrą pracę, a jak się okazuje też na dobrą edukację. Pewno za 10 lat część żydostwa w Polsce zostanie jedynie na kierowniczych stanowiskach i u władzy, a Polskę będą zasiedlać hordy ukraińskie. Natomiast dla Żydów szykowana jest do całkowitego zasiedlenia bogata i żyzna ziemia ukraińska. Duża część Polaków prawdopodobnie nie zauważy nawet tych zmian, gdyż obrzezywanie mózgów przez żydomendia jest skuteczne. A co z naszą religią ? Czy to jest jeszcze nasza religia skoro panuje wszechobecne antykatolickie posoborowie, a krzyże i tabernakula powoli zastępowane są przez menory. Reszta katolików do katakumb – aż do momentu całkowitego wycięcia. Lista potencjalnych morderców rośnie : Żydzi, protestanci, ateiści, islamiści, prawosławni, inni heretycy, ostatnio turbosłowianie

 6. alan mówi

  wiadomo, że nie chodzi tylko o kształcenie obcokrajowców. naprodukowaliśmy przez lata różnych uniwersytetów, których byt zależy od liczby studentów. żadnej nauki tam się nie robi, a przecież profesory muszą gdzieś pracować. jaki profesor pójdzie do uczciwej pracy? nauczyli się bajać o niczym… ważni są tylko w szkole, a więc gdzie pójdą? ukraińcy są atrakcyjni bo mówią w języku zbliżonym do polskiego – można się dogadać, no i są chętni. zalali polskie uczelnie, jak polskie miasta i wsie. 64 tys. ukraińców we wrocławiu? znacznie zaniżony szacunek. wystarczy wyjść na ulicę, aby się o tym przekonać. albo zadzwońcie na infolinię do WRM – od jakiegoś czasu wszyscy mówią z charakterystycznym zaśpiewem… a kurierzy… a pizzerie… matuszka ukraina w tym wrocławiu.

 7. Teresa Garland mówi

  „plotka głosi, wyższe stawki są podobno przeznaczone dla Ukraińców. I w ogóle to chodzą słuchy że w niektórych zakładach korporacyjnych na terenie Polski, Polaków NIE WOLNO zatrudniać bo mają być zatrudniani Ukraińcy! (…) W Polsce nie brakuje rąk do pracy tylko godziwych zarobków….. Pod płaszczykiem fałszywego braku rąk do pracy sprowadza się do Polski imigrantów zapewniając im pracę i lepszą od Polaków płacę…. oto kwintesencja korporacyjnych rządów….. nasza wina bo na to przyzwalamy…

  Niedawno jechałam w busie na trasie Skawina-Oświęcim i słyszłam jak jedna pani do drugiej opowiadała że u nich w zakładzie (nie wymieniła w którym) polityka zatrudnień jest taka że Polaków zatrudniać nie wolno bo mają być zatrudniani Ukraińcy…. na dodatek za dużo większą stawkę niż zatrudnieni Polacy… ta kobieta opowiadała że kierownik wręcz pojechał do siedziby tego zakładu (korporacji?) chyba do Francji żeby uzyskać zgodę na zatrudnianie Polaków i to za tę stawkę co Ukraińców…. powiedziano mu że absolutnie nie i że ma zatrudniać Ukraińców!

  Ja się zastanawiam czy ja tę podsłuchaną rozmowę dobrze zrozumiałam…. bo wierzyć mi się nie chce że takie praktyki są w Polsce stosowane. Uważam że służby powinny skontrolować wszystkie korporacje i zagraniczne zakłady pracy na terenie gminy Skawina (podobno jest ich 40) i jeśli rzeczywiście jest prawdą że Polacy we własnym kraju są dyskryminowani pod względem płac i zatrudnienia to chyba powinniśmy się obudzić………”

  Na ten mój komentarz odpowiedziała niejaka Pani Irena następująco: „Pani Tereso co do zatrudniania Ukraińców to prawda o czym Pani pisze, takie preferencje są, bo chodzi o wymianę ludności w Polsce, taki program masonerii i tych spod góry Synaj. Dla zakładów, które zatrudniają obcokrajowców są też preferencje w postaci łatwiejszego dostępu do kredytów i dodatkowych pieniędzy na rozwój zakładu. To już polityka UE która jak pani wie jest polityka nadrzędną nad naszą rodzimą – bo takie podpisaliśmy umowy.” https://akademiapolityczna.wordpress.com/2018/09/16/zapalmy-fajke-pokoju-wspoldzialajmy-list-otwarty-do-wszystkich-komitetow-wyborczych-startujacych-do-wladz-samorzadowych/

 8. Roza mówi

  Zamknac uczelnie !Po co nam inz.pastuch itp.

 9. Nihil Novi mówi

  Pomijajac niewiarygodne sk* takiego rozwiazania, to… czy ktos tym „ukraincom” sprawdzal napletki?

 10. qergqerg mówi

  mysle, ze wiele osob nie zdaje sobie sprawy ze ponad polowa mieszkancow, zielonej gory, gorzowa, szczecina… to nie sa rdzenni polacy? Rumuni, Blugarzy, Kazachowie.. Zydzi.. ktorzy, czuja sie polakami.. mam na mysli rok przesiedlen.. nikt jakos nie ma problemu z tym. Mylse ze w przyszlosci bedzie tak samo, ukraincy, urodza cdzieci ale juz ich dzieci beda Polakami jak sie patrzy z wiedza historyczna.. tak sie to odbywa. Bezbolesnie, poczytajcie sobie o pionierach swoich miast.. a jak bedzie wam zbyt obco to powinniscie cos z tym zrobic. Nie jestem zwolennikiem imigracji, ale jakby nie migracja to spoleczenstwa nie bylyby zbyt urodziwe.. zobaczcie na mieszkanki szwajcarii.. oczwisicie dla osob ktore bywaja tam, pracuja lub mieszkaja.. dla takiego kraju w nastepnym 200 latach to jak nie bedzie innego dann, to ten kraj bedzie w 80 ze zwiazkow kazirodzczych.. od dziada pradziada ten kraj sie bronik przed nowa krwia.. no to teraz Maja.

 11. Akacja mówi

  Piętnaście lat temu z siostrą na wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego studiował obcokrajowiec z Czeczenii. Ciężko było się z nim porozumieć, bo po polsku niewiele co potrafił wydukać (mam na myśli zwykłą komunikację międzyludzką, a co dopiero terminologię prawniczą). Większość egzaminów zdawał indywidualnie, ustnie. Pomimo braku znajomości języka polskiego z egzaminami radził sobie nad wyraz dobrze. Cóż… tylko nieliczni z wykładowców w chwili słabości przyznawali przed resztą studentów, pod nosem, że niestety chodzi o pieniądze. Smutny obraz polskiego szkolnictwa wyższego.

 12. kartoflanka mówi

  To tak jak w stanach z czarnymi, którzy dostawali dodatkowe pkt. rekrutacyjne za to że byli czarni.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.