Doprowadziła do likwidacji zasady 10H dla wiatraków. Teraz będzie pełnomocnikiem rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej

Jadwiga Emillewicz i minister rozwoju Grzegorz Puda/ fot. Twitter
8

W poniedziałek (15.05.2023) premier Mateusz Morawiecki powołał Jadwigę Emilewicz na pełnomocnika rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej oraz na wniosek Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej na urząd Sekretarza Stanu.

Do jej zadań należeć będzie wspieranie współpracy pomiędzy organami administracji rządowej, agencjami wykonawczymi, zrzeszeniami, izbami gospodarczymi i innymi krajowymi podmiotami zaangażowanymi w polsko-ukraińską współpracę rozwojową, w szczególności w obszarze odbudowy Ukrainy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Emilewicz będzie też prowadziła działania na rzecz współpracy pomiędzy krajowymi przedsiębiorcami oraz innymi podmiotami krajowymi zaangażowanymi we współpracę między Polską a Ukrainą, a także reprezentowała Radę Ministrów w rozmowach ze stroną ukraińską w tym obszarze.

Jadwiga Emilewicz zaczynała swoją karierę polityczną w Platformie Obywatelskiej. Następnie trafiła do Porozumienia Jarosława Gowina, a od wystąpienia z tej partii w 2019 roku jest bezpartyjną posłanką w klubie parlamentarnym PiS.

W latach 2019-2020 była ministrem w drugim gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego; od 15 listopada 2019 r. jako minister rozwoju, a od 9 kwietnia 2020 r. objęła dodatkowo urząd Wiceprezesa Rady Ministrów. Od 2019 r. jest posłem na Sejm, członkiem klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej, w latach 2018-2019, pełniła funkcję Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, a w latach 2015-2018 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju. W latach 1999-2002 pracowała w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W 2023 roku, podczas głosowania dotyczącego likwidacji zasady 10H dla elektrowni wiatrowych, Jadwiga Emilewicz, jako jedyna z klubu PiS, głosowała za dopuszczeniem do stawiania elektrowni wiatrowych w odległości 500 metrów od domów (a nie 700 metrów wprowadzonych tzw. poprawką Suskiego) i to ona miała stać za wpisaniem likwidacji zasady 10H do kamieni milowych KPO. O likwidacji zasady 10H Emilewicz mówiła już w 2020 roku, gdy stała na czele Ministerstwa Rozwoju. Zapowiedź likwidacji 10H padła podczas konferencji prasowej zorganizowanej m.in. przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej na farmie wiatrowej Jarocin-Koźmin.

Jadwiga Emilewicz doprowadziła do zlikwidowania zasady 10H dla wiatraków lądowych w Polsce, co otwiera drogę do powrotu wiatrakowej patologii z czasów PO-PSL. Warto też pamiętać, że podczas lockdownu, gdy zakazane było korzystanie ze stoków narciarskich, Emilewicz wysłała swoich synów na treningi narciarskie zasłaniając się rozporządzeniem Rady Ministrów przewidującym wyjątki od reguły. Teraz będzie zajmować się współpracą rozwojową z Ukrainą. Jakie „sukcesy” odniesie na tym polu?

Źródło informacji: gov.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Klimatyzm albo Polexit

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. sok mówi

  Jest od Go wina????…tego co wołał: polska jest ojczyzną narodu polskiego i żydowskiego ..i niklt, nigdy tego nie zmieni…. Teraz ona dla kariery zrobi…. by w razie potrzeby , (czy dla dobra Polski i Polaków??)…,………..

 2. Konfederata mówi

  Ten zdradziecki kurdupel płci żeńskiej jest wyjątkowo skuteczny w zdobywaniu koryta…

 3. Teresa mówi

  Ta to się zawsze umie ustawić

 4. bolo mówi

  Tam jest jeszcze jedna z metra cieta co to 22 lutego 2022 roku oglosila z duma la ze ukry dostana wszystkie zasilki w Polsce i niech przyjezdzaja.Oni wszyscy swietnie reprezentuja interesy wszystkich obcych oprocz Polakow .Zauwazcie ze wszycy ci ,ktorzy biegali z ukrainskimi przypinkami ,zmienili je na ukrainsko – polskie .Przed wyborami na plakatach znowu bedzie bialo czerwono.Ale nie wolno nam zapomniec ,co nam zrobili.Ja zamowilem ,ukrainskie szrfy naklejki,z napisem ukrainski patriota.Pojda na te plakaty.Trzeba ludziom to przypomniec ,komu oni sluza .I ci popisowcy kolaboranci,komuna,ukraiski psl i cala reszta tej szumowiny

 5. Flex mówi

  @ Bolo – dokładnie tak. Jakiś czas temu pisałem, by ludzie zaglądali do urywków z posiedzeń Sejmu i przypominali sobie po przyczepionych tasiemkach, którzy posłowie służą narodowi polskiemu, a którzy ukraińskiemu! Ci ozdobieni wówczas niebiesko – żółtymi niech kandydują do Werchownej Rady a nie polskiego Parlamentu!

 6. W K mówi

  Jej zdaniem Polacy mają dawać, a inni mają brać.

 7. Adam mówi

  Dziesiąty grosz dla Jadzi niech se Jadzia wsadzi
  Ona ma siłę oraz nie leczoną anginę

 8. Martin mówi

  Pisowskie ku… likwidują kraj na naszych oczach,większość społeczeństwa jest obojętna i zmęczona wojenką polsko-Polska (PisPo) alternatywy raczej brak (Konfederacja?? Raczej nie)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.