Deklaracja prezydentów Dudy i Trumpa o współpracy obronnej i obecności sił zbrojnych USA na terytorium RP

Andrzej Duda i Donald Trump/ fot. prezydent.pl
8

W środę (12.06.2019) polska Para Prezydencka złożyła wizytę w Waszyngtonie. Prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium RP. Poniżej pełna treść tego dokumentu.

Rzeczpospolitą Polską (Polska) oraz Stany Zjednoczone Ameryki (Stany Zjednoczone) łączy historia przyjaźni opartej na obustronnych wysiłkach, wspólnych wartościach oraz wzajemnym szacunku. Walczyliśmy ramię w ramię na całym świecie, w tym w Iraku i Afganistanie, aby zapewnić pokój i bezpieczeństwo naszym narodom i całemu światu. Ta przyjaźń stanowi podstawę coraz bliższych relacji strategicznych i obronnych, skupionych na zagrożeniach dla bezpieczeństwa, pokoju i dobrobytu obu państw oraz obszaru obowiązywania Traktatu Północnoatlantyckiego.

Polska i Stany Zjednoczone potwierdzają swoje zobowiązania wobec Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), w tym zobowiązania wynikające z artykułów 3 i 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, jako podstawy wzajemnych relacji obronnych. Polska i Stany Zjednoczone wyrażają przekonanie, że obecność personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych w Polsce wzmacnia NATO-wskie wysiłki odstraszania oraz obronę Polski, Stanów Zjednoczonych i Sojuszu, i dlatego Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce.

Podzielamy najważniejsze wspólne wartości, w tym silne przywiązanie do demokracji, wolności, praw jednostki, wolnego rynku oraz wzajemny szacunek dla niepodległości i suwerenności każdego z naszych państw.

I. Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego. Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania.

II Uznając wspólnie, że utrzymanie zwiększonej obecność wojskowej USA w Polsce jest możliwe przy wsparciu ze strony Polski, Polska planuje zapewnić i utrzymywać wspólnie uzgodnioną infrastrukturę przeznaczoną dla wstępnego pakietu dodatkowych projektów wymienionych poniżej, bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA. Polska planuje również zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza.

 • A. Utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce.
 • B. Utworzenie i wspólne wykorzystywanie przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych i Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim oraz docelowo w kilku innych lokalizacjach w Polsce. Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować wsparcie dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w utworzeniu CSB przez zapewnienie obecności amerykańskich doradców.
 • C. Utworzenie w Polsce eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych. Stany Zjednoczone zamierzają udostępniać Polsce, stosownie do okoliczności, informacje uzyskane w wyniku działań tej eskadry w celu wspierania naszych założeń obronnych.
 • D. Utworzenie bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej w celu wspierania przemieszczenia się wojsk dla odbycia ćwiczeń lub na wypadek kryzysu.
 • E. Utworzenie grupy wsparcia na teatrze w celu zabezpieczenia obecnych i przyszłych Sił Zbrojnych USA w Polsce.
 • F. Utworzenie w Polsce zdolności sił specjalnych USA w celu wsparcia operacji powietrznych, lądowych i morskich.
 • G. Utworzenie infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

III.  Oba państwa dążą do zawarcia międzynarodowych umów oraz innych uzgodnień, niezbędnych do realizacji wspólnej wizji zwiększonej współpracy obronnej, w tym usprawnienia funkcjonowania Sił Zbrojnych USA w Polsce. Polska i Stany Zjednoczone będą odbywały regularne konsultacje w celu omówienia i planowania potencjalnych zmian stanu obecności sił oraz odpowiednich wymagań infrastrukturalnych dla Sił Zbrojnych USA rozmieszczonych w Polsce.
Oczekujemy pogłębienia i rozszerzenia naszej współpracy obronnej w nadchodzących latach.

Źródło informacji: prezydent.pl

Przeczytaj też:

J. Matysiak z USA: Polskie problemy i wizja Fort Trump

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Waldemar mówi

  Wybaczcie moi mili + drogi Jacku. W Jałcie – zostaliśmy sprzedani. W tych kategoriach – tworzenie jakiejś tam geopolityki – jest śmieszne!!! Tyle ludzi, Polaków PATRIOTÓW – zginęło podczas wojny 1939 – 1945 r. Sporo też poświęciło życie po 1945 r. Mamy tylu męczenników – wręcz po czasy współczesne. Zaraz po wojnie mordowało NKWD/KGB potem UB + zbiorowy samobójca (atakujący po 1989 r. – głównie w piątki).
  Ameryka – liczy interesy – tak po żydowsku. Kalkuluje sobie. Szanuję ten ich trend – oni liczą swoją miarą. Są hegemonami w tym świecie… Podobnie jak Starożytne Cesarstwo Rzymskie… Bo nie miało WARTOŚCI.
  Jednak my – zdolni jesteśmy – do racjonalnego myślenia. Pozdrawiam Wszystkich – Waldemar

 2. Andy mówi

  Ale jaja, kiedys jak potrzebowano wojska to wynajmowano wojska zaciezne,ktore walczyly za pieniadze. Teraz placi sie za pobyt wojsk okupacyjnych, bo jak nazwac wojska ktore sa niepodlegle dowodztwu polskiemu i przekazuje sie im poligony na wlasnosc i jest sie pod dowodztwem tych wojsk, bo doradcy to faktycznie dowodcy. Na dodatek 447 to ultimatum ktore o ile na jesien sie nie spelni to wojna. Polska juz jest w stanie wojny z zydostwem i cofa sie na wszyskich frontach.

  1. Piotr mówi

   Zarówno zlewaczałe PO, jak i prożydowskie i proukropskie pis to grabarze naszej Polski. To jest opłacenie zaborców. Drony będą szpiegować na naszym terytorium, zapłacimy za to i gówno dostaniemy nie informacje. Poligony, bazy nie dość, że za darmo dla uraela, to jeszcze musimy za to płacić. Krzyżaków sobie sprowadzilismy. Kaczyński i Tusk, Juda zdrajcy z was!

 3. piotr mówi

  wolna-polska.pl 1- Ustawa 447 – triumf rasizmu. 2- Sukces rządu PiS ! Zapłacimy za obecność obcych wojsk na terenie Polski !

 4. Andzia mówi

  Dudasz działa w interesie USA i na szkodę Polski. To zdrada Stanu!
  Portal prawy.pl opublikował jego wypowiedzi do mediów w USA: przyjażniliśmy się z Rosją, Rosja nas przewyższa (tu wymienia pod jakim względem), my przewyższamy Rosję pod względem waleczności. Jasna oferta w pakiecie za utrzymywanie usraelskich wojsk. I to w sytuacji, gdy Rosja i Chiny zamierzają przycisnąć USA, co zadeklarował Putin. Wybierajcie dalej popisiorów za miskę soczewicy.
  ps. pojawiają się artykuły w internecie, że komisja jewrejspejska UE jest przeciwna 500+ (realnie to już pewnie 200+) i wcześniejszym emeryturom. Geld na gwałt jest potrzeby.
  A tu o tym, że już w 2017r Trump przeszedł na judaizm: https://www.youtube.com/watch?v=FDeEu8DP9Ro
  Może Duda też.

 5. Robert mówi

  Ja chcę do rządu,ja dobrze piszę na maszynie.Za parę groszy,groszy,groszy,groszy…kupiłem preparat na kleszcze,który ochroni,obroni,odstraszy,zabije każdego insekta co wbija kły w człowieka szyję

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.