Czy nowa lokalizacja Pomnika Katyńskiego jest właściwa? Czy pomnik stanie przy ujściu ścieków? [WIDEO]

Pomnik Katyński/ fot. twitter
2

Jak informowaliśmy w piątek, Pomnik Katyński w Jersey City zostanie przesunięty w nowe miejsce oddalone o około 60 metrów od obecnej lokalizacji. Konsul RP Maciej Golubiewski poinformował, że nowa lokalizacja została wybrana przez Komitet Katyński z Jersey City i „Jest reprezentacyjna, ulicę obok gdzie znajduje się memoriał 9/11, nie ma tu żadnych nieczystości i będzie świetnie zagospodarowane” – napisał na twitterze i zamieścił film pokazujący nowe miejsce dla pomnika.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpis konsula to odpowiedź na niepokojące informacje o tym, że nowa lokalizacja pomnika jest niewłaściwa ponieważ znajduje się na nieuczęszczanym placyku w pobliżu kanału ściekowego. Taką informację podał Sławomir Platta, adwokat reprezentując amerykańską Polonię protestującą przeciwko planom usunięcia Pomnika Katyńskiego. „Nowa lokalizacja dla Pomnika Katyńskiego – na ujściu kanału ściekowego. Nie ma ugody!” – napisał na twitterze 12 maja, a następnego dnia poinformował, że pod pomnikiem odbył się protest 500 Polonusów. „To prawdziwi patrioci. Nigdy się nie poddamy. Pomnik Katyński zostanie, burmistrz Fulop odejdzie” – napisał Platta.

Konsul Golubiewski poinformował natomiast, że z nowej lokalizacji zadowolony jest twórca pomnika Andrzej Pityński. „Przed chwilą rozmawiałem z Mistrzem Pityńskim – twórcą Pomnika Katyńskiego, który jest oburzony negatywną kampanią przeciwko osiągniętemu sukcesowi w sprawie pomnika. Prosi całą Polonię o uszanowanie nowej lokalizacji i uzyskanego porozumienia” – napisał Golubiewski.

Korespondent RMF FM Paweł Żuchowski przedstawił oświadczenie Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej w Jersey City, z którego wynika, że informacje o linii ścieków w pobliżu nowej lokalizacji są błędne. „Apelujemy do Polonii, aby nie słuchać błędnych informacji ze źródeł niesprawdzonych, które mają na celu zniszczenie pomnika na zawsze” – czytamy w oświadczeniu.

Opisując nową lokalizację komitet informuje, że jest to plac uliczny, przy którym był ulokowany port statków pasażerskich do Nowego Jorku. „Była to tzw. pętla-stacja, gdzie te statki się zatrzymywały dla przewożenia pasażerów do Nowego Jorku. Nie ma tam żadnych linii ścieków (sewer)” – piszą członkowie komitetu.

Jednak internauci wskazują, że komitet przedstawia nieprawdziwe informacje, ponieważ na stronie Jersey Water Works wyraźnie wskazano, że w tym miejscu jest ujście ścieków. „To dlaczego na mapach dostępnych na oficjalnej stronie Jersey Water Works inaczej jest napisane? To już jest żałosne jak my Polacy jesteśmy traktowani. Pomnik niech zostanie gdzie teraz stoi- na większym placu przy większej ulicy!” „Niech ten komitet nie robi z nas wariatów. To nie jest jakaś teoria spiskowa związana z tymi ściekami – wszystko dostępne jest w internecie na oficjalnej stronie Jersey Water Works. Dlaczego @StevenFulop i komitet kłamią lub ukrywają te fakty?” – pisze jeden z internautów

Poniższy film dokładnie pokazuje, w jakie miejsce trafi pomnik. Widać na nim konstrukcję, która – jak informują internauci – według planu miejskiego jest elementem systemu kanalizacyjnego, a według burmistrza Fulopa nie ma z kanalizacją nic wspólnego. Bez względu na to, co to takiego, oczywistym jest, że Pomnik Katyński znajdzie się w miejscu mniej prestiżowym niż do tej pory.

 

Źródło: twitter

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. julie mówi

    A za rok to gdzue go k…a przeniosa , do Wisly wrzuca czy co ? Niech lepuej fulop Sam za zycia pizgnie sobie jakis domek a Pomnika Katynskiego niech sie waza dotytac ! A gdzie zebranie Polonusow , kto tak sobie decyduje , raz w lewo raz w prawo ? ! Nasz Pomnik Katynski ma prawo ! , swiete prawo bytu w tym a nie w innym miejscu ! , kolejne jelopy uprawiaja styl grzbietowy , tfuuuuu …

  2. Sybilla mówi

    Ten pomnik jest przede wszystkim brzydki. To dobra okazja, by go zmodyfikować.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.