Czy agenci STASI pełnią dziś ważne funkcje w polskich strukturach państwowych?

fot. youtube
2

W 2014 roku Ralf Georg Reuth i Günther Lachmann wydali książkę pt. „Pierwsze życie Angeli M.”, w której opisali NRD-owską działalność obecnej kanclerz Angeli Merkel. Autorzy twierdzą, że Wolfgang Schnur oraz Lothar de Maizière – polityczni protektorzy młodej Angeli Merkel, pod których skrzydłami rozpoczynała polityczną karierę – byli agentami STASI. Co więcej, Schnur oraz de Maizière byli jednymi z ojców założycieli partii CDU.

Agencji STASI byli też lokowani na wysokich stanowiskach w Polsce, także po 1989 roku. Nazwiska niektórych z nich są nam znane. Agentami STASI byli m.in. sekretarz KW PZPR we Wrocławiu Ludwik Drożdż, Zbigniew Sobotka, wiceminister spraw wewnętrznych, Stanisław Ciosek, doradca prezydenta Kwaśniewskiego i były ambasador RP w Moskwie oraz Wiesław Klimczak, były szef wpływowego stowarzyszenia Ordynacka. Agentem Stasi w środowisku „Solidarności” był Detlef Ruser ps. „Henryk”, zamieszkały w Gdańsku pracownik naukowy uniwersytetu w Rostocku. Ruser pojawiał się na spotkaniach Klubu Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 maja, w którym działał Donald Tusk. Dziś „Henryk” jest członkiem Towarzystwa Polska-Niemcy w Gdańsku.

Jak to możliwe, że nie wiemy, czy agenci STASI pełnią ważne funkcje w polskich strukturach państwowych? Dlaczego nie udało się ustalić, kim byli „Heinz Bertram” (w latach 80. skierowany na studia w szkole oficerskiej w Warszawie), „Harald Engel’ (student Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie w latach 1971-76), „Dr Jan” (przerzucony do rozpracowania antysocjalistycznych sił w środowisku akademickim Gdańska)?

Więcej informacji na ten temat na portalu wSensie.pl

Zbiórka na wsparcie dla Jacka Międlara i portal wPrawo.pl

http://www.wsensie.pl/komentarze/24667-czy-agenci-stasi-nadal-znajduja-sie-wsrod-polskich-elit

Źródło: wSensie.pl

Kup książki

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Wiesław mówi

    Nie wiem czy w polskich ale w niemieckich na pewno

  2. Kwal mówi

    Podobno TW „Oskar” to tez agent STASI…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.