Chiny apelują o rozpoczęcie rozmów pokojowych między Rosją i Ukrainą

prezydent Chin Xi Jinping/ fot. Twitter
2

W piątek (24.02.2023), w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało 12-punktowy dokument przedstawiający stanowisko Chin w sprawie tego konfliktu. W dokumencie znalazło się wezwanie do rozpoczęcia rozmów pokojowych pomiędzy Rosją i Ukrainą.

– Dialog i negocjacje to jedyne realne rozwiązanie ukraińskiego kryzysu. Wszelkie wysiłki sprzyjające pokojowemu rozwiązaniu kryzysu powinny być wspierane i powinno się do nich zachęcać. Społeczność międzynarodowa powinna angażować się w promowanie rozmów pokojowych oraz pomóc stronom konfliktu jak najszybciej otworzyć drzwi do politycznego rozwiązania oraz utworzyć warunki i platformę do wznowienia negocjacji. Chiny będą kontynuować swoją konstruktywną rolę w tym zakresie – napisano w dokumencie.

Chiński rząd wezwał też obie strony konfliktu do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, oszczędzania cywilów i przestrzegania praw przysługujących jeńcom wojennym.

W dokumencie podkreślono, że Chiny stanowczo sprzeciwiają się atakom na elektrownie jądrowe i inne „pokojowe obiekty atomowe”. Zaznaczono też, że „broń nuklearna nie może zostać użyta i nie wolno toczyć wojny nuklearnej”. Chiny wyrażają też sprzeciw wobec wytwarzania i użycia broni chemicznej i biologicznej.

Pekin zaapelował też o zniesienie jednostronnych sankcji. – Jednostronne sankcję i maksymalna presja nie rozwiązują sprawy; mogą tylko stworzyć nowe problemy. Chiny sprzeciwiają się jednostronnym sankcjom nieautoryzowanym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Odpowiednie państwa powinny zaprzestać nadużywania jednostronnych sankcji przeciw innym państwom, aby przyczynić się do deeskalacji kryzysu ukraińskiego oraz stworzyć warunki krajom rozwijającym się do wzrostu gospodarczego i poprawy jakości życia ich obywateli – napisano w dokumencie. Pełna treść oświadczenia TUTAJ.

Źródło informacji i cytatów: MSZ ChRL

Zobacz też:

J. Matysiak z USA: Chińczycy, balony Bidena i Tyrmand

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Maksio mówi

    Chinom ta wojenka Putina przestała się już dawno podobać. Jeszcze wtedy jak Sowiety spaprali sprawę i nie zdobyli Kijowa. Xin Jinping liczył na to, że będzie ostro jak pod Stalingradem, a tu się okazało, że Sowiety musieli się wycofać jak Buturlin z Tatarami w 1655 spod murów Kamieńca Podolskiego.

  2. Dumny Polak mówi

    Widze, ze bylbym DOBRYM Chinczykiem, bo mi sie te postulaty bardzo podobaja!
    No pewnie, ze to zart!
    Przeciez jestem juz DUMNYM POLAKIEM!;-))))))

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.