Chcesz głosować korespondencyjnie? Sprawdź terminy zgłoszenia w Polsce i za granicą

Pałac Prezydencki / Fot. Wikipedia
0

W środę (3.06.2020) opublikowano w Dzienniku Ustaw postanowienia marszałek Sejmu Elżbiety Witek w sprawie zarządzenia wyborów prezydenckich na 28 czerwca wraz z obowiązującym kalendarzem wyborczym. Można głosować tradycyjnie i korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić z wyprzedzeniem

W Polsce zgłoszenie składa się komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy. Termin zgłoszenia upływa 16 czerwca. Polacy głosujący korespondencyjnie za granicą muszą o tym zawiadomić konsula do 15 czerwca.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 23 czerwca. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie może zgłosić ten zamiar najpóźniej do 26 czerwca.

W przypadku głosowania korespondencyjnego w kraju zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi udostępnionej na platformie e-PUAP. W przypadku głosowania korespondencyjnego za granicą zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Pakiet wyborczy będzie dostarczony za pośrednictwem Poczty Polskiej bezpośrednio do skrzynki pocztowej wyborcy. W przypadku braku skrzynki pocztowej albo w przypadku, gdy nie ma możliwości włożenia do niej pakietu wyborczego, wyborca otrzyma zawiadomienie o możliwości odbioru pakietu wyborczego we właściwej dla danego adresu placówce pocztowej. Zawiadomienie zostanie pozostawione w drzwiach mieszkania wyborcy.

Pakiet wyborczy może być również doręczony przez upoważnionego pracownika urzędu gminy. Wyborca może także osobiście odebrać pakiet w urzędzie gminy, jeżeli zadeklarował to w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego.

Wyborcy podlegającemu obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych pakiet wyborczy zostanie doręczony za pośrednictwem Poczty Polskiej lub przez upoważnionego pracownika urzędu gminy.

Źródło informacji: pkw.gov.pl

Zobacz też:

Trzaskowski może zbierać podpisy na dowolnych formularzach. Szef PKW: „Wzory na stronie komisji mają charakter pomocniczy”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.