„Chcemy mszy”. Francuzi domagają się otwarcia kościołów zamkniętych w ramach lockdownu [WIDEO]

Francuzi modlą się przed kościołem/ fot. screen
10

W ramach walki z epidemią koronawirusa we Francji od 3 listopada obowiązuje zakaz odprawiania mszy z udziałem wiernych. W niedzielę (15.11.2020) w wielu miastach odbyły się demonstracje przed kościołami, podczas których wierni modlili się, trzymali napisy „Chcemy mszy” i domagali się otwarcia kościołów. Podkreślali, że zamknięcie świątyń jest niezrozumiałe, skoro nie zamknięto szkół.

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin nakazał rozmieszczenie w pobliżu świątyń patroli policji, które miały interweniować w przypadku łamania zasad lockdownu. Zapowiedział, że choć „nie chce posyłać policjantów i żandarmerii w celu spisywania wierzących, to zrobi to w wypadku jawnego występowania przeciw prawom Republiki”. – Wolność wyznania jest bardzo ważna, ale życie jest jeszcze ważniejsze, a życie to walka z koronawirusem – oświadczył.

Jak to się dzieje, że dzieci mogą siedzieć w 30-osobowych klasach, a nie mogą pójść na mszę – mówiła jedna z uczestniczek zgromadzenia przed paryskim kościołem św. Jana Chrzciciela. Podobnie, jak wielu innych uczestników zgromadzenia, podkreślała, że „maseczki, dystans, żel dezynfekcyjny, wszystkiego się w kościele przestrzega”.

W poniedziałek francuski episkopat będzie rozmawiał z MSW na temat możliwości uchylenia zakazu celebrowania mszy z udziałem wiernych. Francuski biskupi wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tego zakazu.

SKLEP-WPRAWO.PL

 

Źródło informacji: PAP

Zobacz też:

Jacek Międlar dla wRealu24: Co z kard. Dziwiszem i pedofilią w kościele? Cała prawda o Marcie Lempart! Kiedy będzie dostępna nowa książka?

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Jurek Ogórek mówi

  Jestem zdumiony i zdziwiony. Hipokryzja czy inne zjawisko?. Jeżdżąc po tym kraju lubiłem zwiedzać te stare Kościoły…ponad 1000 letnie…spokojnie wchodziłem wiedząc , że będą puste i nie trafię na Mszę ( tam ich niekiedy od lat nikt nie odprawia ) Kościoły z tym tzw. średniowiecznym klimatem…zmuszające do zadumy i modlitwy…same mury to powodowały! Ciekawe ile takich Kościołów przerobili na magazyny lub wręcz wyburzono?

 2. Jaca mówi

  A meczety i synagogi też pozamykali? Obawiam się że nie. Przecież to Katolicyzm trzeba zniszczyć. Ucisk chrześcijan przybiera na sile. Bliskie jest przyjście Pana Jezusa.

  1. Matka Polka mówi

   Obawiam się, że się skompromitowałeś. Owszem, również zamknięte. Nie lepiej najpierw coś sprawdzić, niż się ośmieszać pisaniem bzdur, że to „walka z katolicyzmem”?

   1. zyd z ZMS-u Mikke mówi

    oni tacy katolicy jak walesa czy gulbinowicz,jankowski,cybula.

 3. Marcin Malik mówi

  Podczas moich podróży spotkałem wielu młodych Francuzów, i wszyscy byli wychowani na przekonaniu, że chrześcijaństwo należy do poprzedniej epoki. Chodzili na ustach z hasłem reklamowanym we Francji: „religia powinna zostać w domu”.

  Jednak gdy byłem w Jerozolimie spotkałem dużą grupę Francuzów, która pojechała tam właśnie na biblijną wycieczkę. Jest nadzieja, mimo że każdy nie-rząd Francji chcę zniszczyć chrześcijan.

 4. Hammurabi mówi

  Wszystko to jest wyłącznie na pokaz. Te modły i transparenty. „Najstarsza córka Kościoła” jest tak naprawdę mocno już podstarzałą „córą Koryntu”.
  A Francuzi? Francuzi sami się zeszmacili. Sami powiesili na kołku niewygodne zasady. Nikt francuzom nie narzucał siłą poglądów, nikt im elit nie wymordował! Wolny wybór mieli i z niego skorzystali.
  Teraz niewielka grupka ostańców otwiera nieco zaropiałe oczęta i ze zdumieniem widzi rękę w nocniku podstawionym przez pogardzany plebs i lekceważony islam.
  Póki co, Francja jeszcze jest zbyt bogata na upadek. Jednak rozpoczęte dziesiątki lat temu podcinanie korzeni prędzej czy później stanie się powodem jej upadku.

 5. Frank Drebin mówi

  DLACZEGO NIE MA NIC O DZIAMBORZE???

 6. Zbyszko mówi

  meczetów nie zamkną bo by ich muslimki ukatrupili.. no ale kościoły można….

 7. zyd z ZSM mikke mówi

  Chcemy wiedzy o tym jak sie zwracal zetemesowiec Mikke do swojego szefa-Kolego-Towarzyszu?

 8. zyd Mikke zetempowcem!!! mówi

  ZMS organizacja zyda Mikke!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.