Celebra ku czci Tadeusza Mazowieckiego. Prezydent Duda złożył wieniec, minister Kolarski odsłonił popiersie

odsłonięcie popiersia Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie/ fot. screen
13

12 września 1989 roku rząd Tadeusza Mazowieckiego uzyskał wotum zaufania w Sejmie. Polacy usłyszeli wtedy, że Mazowiecki jest pierwszym niekomunistycznym premierem Polski od zakończenia II wojny światowej. W rządzie Mazowieckiego znalazł się gen. Czesław Kiszczak jako szef MSW, a szefem MON był gen. Florian Siwicki. Za współpracę z zagranicą odpowiadał sekretarz KC PZPR Marcin Święcicki. Ministrem finansów był Leszek Balcerowicz. Rząd Mazowieckiego złożył dymisję 25 listopada 1990.

12 września 2019 roku, w 30. rocznicę powołania rządu Mazowieckiego, odbyła się celebra ku czci byłego premiera. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na jego grobie w Laskach. W Warszawie, przy ul. Kopernika, odsłonięto popiersie Mazowieckiego, a w uroczystości w imieniu prezydenta wziął udział minister Wojciech Kolarski.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Z okazji prezydenckiej celebry ku czci Tadeusza Mazowieckiego, warto przypomnieć, że w 1990 roku ten rzekomo niekomunistyczny premier odmówił spotkania z prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim, ponieważ uznał to za „poniżające wobec prezydenta Jaruzelskiego, swojego rządu i państwa.” Gdy Polakom wmawiano, że „skończył się komunizm”, główną troską premiera Mazowieckiego było dbanie o dobre samopoczucie komunistycznego generała Jaruzelskiego. Dokument w tej sprawie opublikował w styczniu 2018 roku Sławomir Cenckiewicz. Czy prezydent Duda o tym nie wie?

Warto również przypomnieć o tym, że zanim został „pierwszym niekomunistycznym premierem”, Tadeusz Mazowiecki był gorliwym zwolennikiem komunistycznej władzy i wzywał do  brutalnej rozprawy z Żołnierzami Wyklętymi oraz emigracją niepodległościową. Jego broszura „Wróg pozostał ten sam” jest dziś skrzętnie pomijana milczeniem. A szkoda, bo Polacy powinni wiedzieć, że „pierwszy niekomunistyczny premier” to człowiek, który entuzjastycznie utrwalał władzę ludową i szkalował jej przeciwników. Lecz o tym nie wolno dziś mówić. Ten, kto o tym mówi i kto potępia działalność Tadeusza Mazowieckiego, jest ścigany przez prokuraturę, tak ja ma to miejsce w przypadku Jacka Międlara, który ma stanąć przed sądem za to, że podczas manifestacji 13 grudnia 2018 roku wskazał Mazowieckiego jako mecenasa postkomunizmu w Polsce i spalił jego zdjęcie. Tak wygląda Polska AD 2019: wieńce i popiersie dla Mazowieckiego, prokuratura i sąd dla Międlara.

Źródło informacji: Twitter

Zobacz też:

Poseł składa interpelację ws. zarzutów postawionych Jackowi Międlarowi. „Prokurator Trzcińska gwałci doktrynę prawa karnego”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Buran mówi

  A korowód farbowanych przebierańców ciągle się wydłuża i wydłuża…..

 2. jacek mówi

  Duda się kompromituje, brak kompletnie słów na niego, wstyd że głosowałem na niego…

  1. Hammurabi mówi

   Głosowałeś na Dudę, by nie głosować na Komorowskiego. Miałeś wybór pomiędzy dżumą a cholerą, tylko nie wiedziałeś, że ta „cholera” opakowana w patriotyczny papierek tak naprawę jest tym samym co dżuma.
   Nie wstydź się więc, tylko módl by w 2020 roku pojawił się sensowny kandydat, by miał dość sił i wsparcia aby pokonać Tuska mocowanego przez „przyjaciół zza miezy” i Dudę który – zapewniam Cię – będzie się starał o reelekcję na co pójdą grubaśne miliony.

 3. marju73 mówi

  Tak popisy legendują żydowskich szubrwców.

  1. robert mówi

   Jak niszczono akta SB.

  2. robert mówi

   Rokita alarmował Geremka o paleniu akt przez SB. List znalazł się… w archiwum Kiszczaka. „Mógł go wykraść agent”

 4. Jurek Ogórek mówi

  Składali wieńce mordercom Orląt Lwowskich , to może jeszcze złożą oprawcom Żołnierzy Niezłomnych ? Właściwie pośrednio to już to robią !!! Tak wygląda własnie ANTYPOLONIZM !! Złotousty Duda, pierwszy budowniczy polin…tfuu

 5. Wacław student mówi

  Komunista i wróg Kościoła, Dickman, liberalny parch, ma popiersie w centrum Warszawy. Także w centrum nijaki Geremek ma plac, a na Żoliborzu placyk posiada następna żydokomunistyczna kanalia Kurwoń. Jaruzel pochowany w glorii i w alei zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym. Jeszcze Duda wysyła wieńce i kwiaty na pomnik Dickmana-Mazowieckiego. Tak wygląda sojusz po-pisu, służb WSI i mossadu. Tylko naszej Polski wciąż żal.

 6. j-da mówi

  Albin Siwak w jednej ze swoich książek ujawnił nazwisko Mazowieckiego jako pierwszego (co to się najlepiej starał i najwięcej dostawał) na ubeckiej liście płac gen. M. Milewskiego obejmującej charyzmatyczne „autorytety” III-j żydolewackiej okrągłostołowej. Ponoć, zdaniem Siwaka, to tej listy szukano u Jaroszewiczów

 7. Andrzej mówi

  Wszysko sper ,tylko ze Kaczorowski nie byl legalnym prezydentem na uchodztwie .
  Pan Cenckiewicz tak twierdzi?
  Prosze redakcje wPrawo.pl zapytac pana posla Majke i sprawdzic material historyczny .
  Chodzi o zwykla przyzwoitosc .

  1. Janusz I mówi

   Majka to dla Ciebie autorytet?????????!!!!!!!!!

 8. Adam mówi

  Też potępiam dzialalnosc T. Mazowieckiego ponieważ robił dobrze tylko jaruzelom i kiszczakom. Nic dla narodu Polskiego ten zydek pozytecznego nie zrobił. Dlatego pomnik dla niego nie powinien nigdy stanąć a składanie wieńcy to jakieś nieporozumienie. Prezydent składa jakieś honory bo musi ale napewno dla niego jak i dla Polaków Mazowiecki był zerem.

 9. Krzysztof mówi

  Mazowiecki był żydem i jako taki nie działał dobrze dla dobra RP, jak robiłby to Polak z krwi i kości . Nie znosiłem tego faceta i tej jego angielskiej flegmy. Nadawał się jedynie jako kierowca walca.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.