CDC skraca izolację i kwarantannę do 5 dni. Rzecznik MZ: „Nie ma dyskusji na temat skrócenia kwarantanny w Polsce”

fot. pixabay
4

W poniedziałek (27.12.2021) amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Zakaźnym (CDC) wydało nowe zalecenie w sprawie izolacji osób z potwierdzoną infekcją Covid-19 i kwarantanny dla osób, które miały kontakt z zakażonym. Zarówno izolacja jak i kwarantanna zostają skrócone z 10 do 5 dni. Osoby z objawami powinny pozostać w domu do czasu ustąpienia choroby. W oświadczeniu dla mediów napisano:

Biorąc pod uwagę to, co obecnie wiemy o Covid-19 i wariancie Omikron, CDC skraca zalecany czas izolacji dla osób z Covid-19 z 10 do 5 dni, jeśli infekcja jest bezobjawowa. Przez następne 5 dni zaleca się noszenia maski przy kontakcie z innymi osobami. Zmiana jest motywowana wynikami badań, które wykazały, że większość transmisji SARS-CoV-2 występuje na wczesnym etapie choroby, zwykle w ciągu 1-2 dni przed wystąpieniem objawów i 2-3 dni po. Dlatego osoby, u których wynik testu jest pozytywny, powinny izolować się przez 5 dni, a jeśli w tym czasie są bezobjawowe, mogą opuścić izolację i kontynuować maskowanie przez 5 dni, aby zminimalizować ryzyko zakażenia innych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ponadto CDC aktualizuje zalecany okres kwarantanny dla osób  narażonych na Covid-19 . Osobom, które nie są zaszczepione lub którym minęło więcej niż sześć miesięcy od drugiej dawki mRNA (lub więcej niż 2 miesiące po szczepieniu J&J) i nie otrzymały dawki przypominającej, CDC zaleca teraz kwarantannę przez 5 dni, a następnie ścisłe stosowanie maski przez dodatkowe 5 dni. Alternatywnie, jeśli 5-dniowa kwarantanna nie jest możliwa, konieczne jest, aby osoba narażona nosiła dobrze dopasowaną maskę przez cały czas w pobliżu innych przez 10 dni po ekspozycji.

Osoby, które otrzymały zastrzyk przypominający, nie muszą poddawać się kwarantannie po ekspozycji, ale powinny nosić maskę przez 10 dni po ekspozycji. W przypadku wszystkich narażonych, najlepsza praktyka obejmowałaby również test na SARS-CoV-2 w 5 dniu po ekspozycji. Jeśli wystąpią objawy, osoby powinny natychmiast poddać kwarantannie, dopóki negatywny wynik testu nie potwierdzi, że objawy nie są związane z Covid-19.

Dyrektor CDC, dr Rochelle Walensky, wyjaśniła, że nowe zalecenia „zapewniają ludziom bezpieczne kontynuowanie codziennego życia”.

Podczas wtorkowej (28.12.2021) konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, poinformował, że „nie ma dyskusji nad skróceniem kwarantanny w Polsce”. – Z jednej strony pytacie Państwo, jakie będą większe obostrzenia, a z drugiej, czy nie skracamy kwarantanny. Trochę to stoi w sprzeczności miedzy sobą. Nie, nie skracamy kwarantanny. Nie ma takiej dyskusji na dzień dzisiejszy – odpowiedział Andrusiewicz dziennikarzom.

Źródło informacji i cytatów: cdc.gov, PAP

Zobacz też:

„Ta książka jest bronią”. Katarzyna Treter-Sierpińska w Mediach Narodowych o „Kowidowych gettach” i ohydnym spocie szczepionkowym promowanym przez Kancelarię Premiera [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. zbrodnie faszystowskie mówi

    Nie wiem czy ludzie to widzą, ale wszystkie „zalecenia” i „procedury” są wymyślane przez polityków i ludzi uzależnionych od grantów zagranicznych organizacji. A won ode mnie!

  2. Adam mówi

    cała pandemia jest nastawiona na zniszczenie gospodarek i zniewolenie certyfikatem więc takie pytanie nie jest głupie

  3. Misiek13 mówi

    Dlaczego np.nie zamykali ludzi w domach chorych na choroby weneryczne?ludzie to my doprowadzilismy do tego,ze jestesmy zamykani w domach.Kiedy w koncu otworzymy oczy i zaczniemy walczyc,z tymi mordercami ludzkosci

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.