Brawo! Polski pilot Franciszek Kornicki prowadzi w internetowym glosowaniu na najbardziej zasłużonego pilota Spitfire’a. Głosujcie!

0

W przyszłym roku Muzeum RAF w Londynie będzie obchodzić 100. rocznicę istnienia. Z tej okazji zorganizowano internetowy plebiscyt na najbardziej zasłużonego pilota Spitfire’a. Głosujący mogą wybierać spośród 11 kandydatów. Prowadzi major Franciszek Kornicki, który walczył nad Anglią podczas II wojny światowej. Na majora Kornickiego, który w grudniu obchodzić będzie 101. urodziny, zagłosowało już ponad 300 tys. osób. Pilot Douglas Bader, który plasuje się na drugim miejscu plebiscytu, zebrał 6 tys. głosów.

– Nie spodziewaliśmy się aż takiej mobilizacji Polaków – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Peter Devitt, pomysłodawca plebiscytu. Devitt pracował z polską społecznością od 2001 r. i ma w niej wielu przyjaciół, więc spodziewał się, że Polacy będą głosować licznie, ale skala go zaskoczyła.

– Wziąłem pod uwagę, że imigranci – zarówno przybyli tu w latach 40. minionego wieku, jak i ci późniejsi, dobrze znają tę historię. Ale nie miałem pojęcia, że reakcja będzie tak mocna również nad Wisłą. Bardzo nas to cieszy – powiedział.

Podczas przyszłorocznej wystawy naturalnych rozmiarów sylwetka zwycięzcy plebiscytu stanie w budynku muzeum obok legendarnego Spitfire’a VB BL614.

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w głosowaniu. Oczywiście, głosujemy na majora Kornickiego. LINK TUTAJ.

Źródło: tvp.info, telegraph.co.uk

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.