„Bratobójcze” walki z UPA? Szokująca deklaracja ambasadora RP na Ukrainie

ambasador RP Bartosz Cichocki na cmentarzu wojskowym w Bykowni 15 sierpnia 2019/ fot. Twitter
22

– Ambasador Bartosz Cichocki: Nie zmienimy historii bratobójczych walk o Lwów czy w obronie Przebraża. Wolne Polska i Ukraina mogą mówić o nich ze wzajemnym szacunkiem i uczciwie. A uczciwość wymaga pamięci także o pl-ua sojuszach wojskowych od Sahajdacznego, przez Konotopę, Petlurę, po Brygadę Polsko-Litewsko-Ukraińską – taki wpis pojawił się na Twitterze ambasady RP na Ukrainie w związku z uroczystym złożeniem wieńca na polskim cmentarzu wojennym w Bykowni podczas obchodów Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2019 roku.

W kolejnym tweecie zamieszczono oficjalną treść całego przemówienia ambasadora Cichockiego. Tam również pada określenie o przelanej krwi w „bratobójczych starciach polsko-ukraińskich” i wymienione jest Przebraże oraz wojna o Lwów. „Żołnierz polski na tych terenach zwyciężał lub ginął, broniąc Ojczyzny i Rodaków przed potęgą moskiewską, turecką, czy szwedzką. Wiele krwi przelaliśmy w bratobójczych starciach polsko-ukraińskich. Tej historii również nie zmienimy, ale możemy o niej mówić z szacunkiem, doceniając bohaterstwo i patriotyzm obu stron, i uczciwie. A uczciwość wymaga pamięci o tym, ze żołnierz polski i ukraiński wielokrotnie walczył tu ramię w ramię. (…) Historia polsko-ukraińskich relacji nie jest zatem tylko i nie jest przede wszystkim – jak chcą niektórzy – historia konfliktu i wzajemnych krzywd. Jest historią sojuszy, wolnego wyboru wspólnej drogi  ” – czytamy w tekście przemówienia.

Mój komentarz: Ambasador Cichocki jest absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jako historyk nie może nie wiedzieć, czym była polsko-ukraińska wojna o Lwów oraz obrona Przebraża przed atakującymi je oddziałami UPA. Jeśli to są dla ambasadora Cichockiego „bratobójcze walki”, to po prostu ręce opadają. Czy polityka PiS wobec Ukrainy zmierza do uznania UPA za naszych „braci”? Czy następnym krokiem będzie zgoda na stawianie pomników i celebry ku czci UPA na terenie Rzeczypospolitej Polskiej? Czy temu miało służyć wykastrowanie ustawy o IPN pod ukraińskie dyktando i wyrzucenie z niej zapisu o karaniu za negowanie ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej? Czy Rzeź Wołyńska ma być od teraz przedstawiana w Polsce jako „bratobójcze walki”?

Przypominam, że prezydent Andrzej Duda nie zaprosił środowisk kresowych do komitetu obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Przypominam, że Tomasz Sakiewicz urządził nagonkę na prof. Włodzimierza Osadczego upominającego się o pamięć ofiar UPA. Przypominam, że Jarosław Kaczyński wznosił banderowskie pozdrowienie na Majdanie. Przypominam, że w Polsce nie znalazło się miejsce dla pomnika ofiar ludobójstwa na Kresach autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Do czego to wszystko zmierza?

Źródło informacji: Twitter

Zobacz też:

„Nie ucieknie Lach od zemsty”. Wstrząsający wykład dr Kulińskiej nt. samobójczej polityki Polski wobec Ukrainy [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Ten ambasador, jak mu tam? On nie jest Polakiem, dlatego kłamie ws. historii Polski.
  Gdy tylko Ukraina odda Polsce Wołyń, Podole, a Węgrom, Rumunii, Mołdawii, Polsce odda Zakarpacie, wtedy stanie się dziejowa sprawiedliwość. Skoro Ukraina oddała Rosji Donieck, Ługańsk i Krym, tym bardziej Polsce powinna oddać polskie ziemie.
  Jedno trzeba warszawskiemu rządowi przyznać, że idzie po trupach do celu.

  1. piotr mówi

   Lwowska noc szaleńców. Kulisy mordu SS na polskich profesorach.

 2. Jurek Ogórek mówi

  Kolejny policzek w Polskę…najpierw niby 1 dama oddaje hołd mordercom Orląt Lwowskich, a teraz ten…nieuk i prosty cham !!! Kiedy nastąpi koniec plucia Polakom w twarz ?

 3. piotr p mówi

  Ukraina oznacza pogranicze. Na tym pograniczu nie mieszkali pogranicznicy lecz Rusini. Ukraina i ukraińcy to stworzony przeciwko Polsce i Polakom wytwór niemieckojęzycznej masonerii. Ukraińcy to zniewoleni Rusini z wymyśloną historią jak to polskie pany wykorzystywały nieistniejących ukraińskich chłopów. Nie można być ukraińcem tak jak nie można być żydem a ludzie zamieszkujący Stany Zjednoczone nie mogą nazywać się amerykanami. Tak działa synagoga szatana, kradnie i podmienia tożsamość więc działania judeosatanistów z popisu są takie a nie inne.

 4. Ann mówi

  Mam wrażenie że najważniejszym kryterium doboru ambasadorów Polski jest tchórzostwo i zaprzaństwo

  1. Walko mówi

   Ann, nie masz racji. To są “ich” ludzie.

 5. Hammurabi mówi

  Nie! Ręce opadać nie mogą! To jest zaproszenie do kolejnych ciosów. W tym przypadku nie może być mowy o nadstawianiu drugiego policzka!!!
  Tu może i musi być mowa o rewanżu, choć to słowo jest na cenzurowanym dzięki lewackiemu pieprzeniu. Pozostawienie zbrodni bez pomsty jest tak właściwie wyrażeniem na nią zgody. To właśnie dlatego wszelkiej maści hartmany, engelkingi, gorssy, lessery, grabowscy i inne gady plują na Polskę i Polaków. To dlatego Ukraińcy z coraz większą bezczelnością uprawiają swoją politykę historyczną, wzorując się na żydowskim geszefcie shoah.
  Za chwilę owe dziesiątki, setki tysięcy Polaków, pomordowanych w wymyślnie okrutny sposób przez sadystycznych zboczeńców z tryzubem w herbie otrzymają pośmiertnie nowoczesną broń do rąk i okaże się,że tak “naprawdę” jedynie “bohaterstwo” ukraińskich “świętych niewiniątek”, ochroniło je przed wymordowaniem.
  Źle się dzieje. Dlatego nigdy, przenigdy nie wolno nam rąk opuścić!

 6. bkb2 mówi

  Wystarczy popatrzeć na mapę poparcia politycznego zachodnich województw i łatwo można się przekonać że Kresowiacy to czerwone nasienie przeniesione z dawnych terenów Ukrainy… Historycy ukraińscy doskonale wiedzą że Polacy z Kresów jeszcze przed II WŚ byli często zwykłymi komunistami układającymi się z Bolszewią przeciwko Ukraińcom.. Ten czerwony rys doskonale widać dzisiaj w kolejnych wyborach… w Polsce… Ukraina nie jest idealna ale biorąc pod uwagę co ci ludzie przeszli w swojej historii i jaka cenę zapłacili za odrzucenie Sowieckiej dominacji w 2013-2014 roku, i jaką płacą do dzisiaj. Te słowa ambasadora są jak najbardziej właściwe… Ukraina miała w II kwartale 2019 roku… W Rosji narasta niezadowolenie młodych ludzi właśnie pod wpływem tego że w sąsiednim “bratnim” kraju odbywają się normalne demokratyczne wybory czego jeszcze długo nie będzie w Rosji… Z przecieków wiadomo że Zieleński zdejmie z IPN w Ukrainie Wiatrowycza i Polacy będą mogli wreszcie kontynuować prace ekshumacyjne….. Brawo Polska , Brawo Ukraina !!! Rosja zmierza do rozpadu… A teraz kresowe fanatycy wio i atakować tego posta… Tylko na to was stać czerwone nasienie… Kiedyś nie rozumiałem o co chodzi Kresowiakom chociaż współczuję ludobójstwa na Wołyniu… Po przeanalizowaniu zdarzeń historycznych zrozumiałem co jest grane…

  1. Jasku mówi

   Oj ty głupia swołocz ukraińska nawet Niewiesz co piszesz

  2. marek mówi

   głupia swołocz to polacy..
   ZKLAMANA POLSKA HISTORIA. dlaczego byla wojna po,iedzy Polska I Ukraina.
   Czy ty wiesz ze to Polska wywowala WW2…

  3. Walko mówi

   “W Rosji narasta niezadowolenie młodych ludzi właśnie pod wpływem tego że w sąsiednim „bratnim” kraju odbywają się normalne demokratyczne wybory czego jeszcze długo nie będzie w Rosji”.
   Ale poleciałeś! Normalnych wyborów to nawet w Polsce nie ma. A na Ukrainie… Bkb2, naprawdę zgłębiłeś temat i wreszcie doszedłeś do prawdy. Teraz już wiesz…

  4. marek mówi

   ale glupoty piszesz…zydowska propaganda…

  5. marek mówi

   stop zydowska propagande..

  6. rt mówi

   Dlaczego nie walczysz z Rosją na froncie? Przecież podobno jest wojna.
   PS. Bandy UPA pomogły bolszewikom oczyścić polskie ziemie z Polaków.

 7. Waldek mówi

  Kolejny skandal. Przebraże jako bratobójcze walki? Przecież tam oun-upa i czarne sotnie marzyły o wyrżnięciu Polaków, wszystkich. Tak samo walki o Lwów. Co ten koszer ambasadorek bredzi? Kolejny zdrajca i nieuk.

 8. Robert mówi

  Z USA…nie z UPA,13 sierpnia,jak podaje KaOSG odbyło się szkolenie na terenie Izraelskiego lotniska w Balicach,gdzieś obok królewskiego miasta Krakowa,przeprowadzone na funkcjonariuszach Straży Granicznej RP,przez naczelnych majstrów Bożego świata…przedstawicieli ambasady amerykańskiej w…Kijowie.Ciekawe co zrobi Niemiec,kiedy się dowie i jak bardzo się zirytuje,że USAUPA w granicę czwartej rzeszy ingeruje i normy unijne funkjonariuszom w duchu truje,objawione przez Niemca w Brukseli..?Chyba że za zgodą Angeli przylecieli

 9. Konrad mówi

  Czas spieprzać z tego bagna, tylko gdzie?

  1. marek mówi

   ASIA…
   polska to dziadowski kraj..byl jest i bedzie..zawsze WP 😉

 10. Flex mówi

  Kolejny efekt “polityki historycznej” i budowania na niej narracji pod aktualne cele polityczne. Jakiś wielki polityk genialnie stwierdził, że: “dopiero sąsiedzi naszych sąsiadów mogą być naszymi prawdziwymi przyjaciółmi” Dorabianie mitów o więzach i przyjaźni służy tylko bieżącym celom politycznym. I co najgorsze nie tylko międzynarodowym ale w zakamuflowany sposób wewnętrznym. 30 lat temu pracowałem z kumplem który opowiadał o swoim związku z dziewczyną, który zniszczyły szykany ze strony jej rodziców: dlaczego nie nasz, czemu nie ze swoim itd. nieustanne pranie mózgu?. W końcu musieli się rozstać . Opowiadając stwierdził, że to zamknięta kasta. Podejrzewam, że wynika to z poczucia krzywdy po pewnej akcji. Ale o jej przyczynach najwygodniej zapomnieć. Natomiast jak wpływowa jest to mniejszość to widać np. PO ostatnim transferze POPIS Pana, który swego czasu blisko PIS zawiódł PJK na Majdan by pod czarno-czerwonymi banderami posłuchał wiwatów na cześć heroji. W polityce nie ma przyjaźni, ani pewnych umów. Są tylko interesy osobiste i grupowe. Nasz nieskazitelny bohater Józef Piłsudski w czasie walk o Lwów wręcz utrudniał i torpedował dostawy, i zaopatrzenie dla dowodzonych przez Gen. Rozwadowskiego Polaków. Czy ta postawa wynikała z zazdrości czy z jakiejś “genialnej, dalekowzrocznej” koncepcji” nie wiem. Ale przyszłość pokazała, że próby budowania sojuszy na tamtym kierunku jeszcze niecałe 80 lat temu mogły skończyć się rozerwaniem końmi dla nieszczęsnych “marzycieli”. Obiektywnie patrząc po unii to my skolonizowaliśmy dużą część tych ziem, zamieszkanych przez prawosławnych Rusinów. Trudno zatem oczekiwać od nich miłości. A te procesy migracyjne które teraz zachodzą to po prostu forma rekolonizacji. To zjawisko od dawna ma Francja, Holandia, Belgia czy GB.

 11. dcd mówi

  Cichocki to kolejny pajac na tym stanowisku.

 12. Krzysztof mówi

  Co można powiedzieć ? HAŃBA , tak to jest kiedy pozwala się rządzić przybłędom.

 13. czy PiS szanuje Kaczyńskiego ? mówi

  Kaczyński powiedział, że Ukraina nie wejdzie z Banderą do Europy.
  Jak widać nawet rząd PiSu śmieje się z Kaczyńskiego i popiera banderowską Ukrainę, przy okazji głosząc antypolską propagandę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.