Bodnar w Berlinie: w Polsce trwa rozmontowywanie rządów prawa

Adam Bodnar/ fot. screen
1

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar uczestniczył we wtorek (4.12.2018) w spotkaniu zorganizowanym w Berlinie przez niemiecką Fundację Konrada Adenauera. Spotkanie było poświęcone raportowi ONZ na temat sytuacji w polskim sądownictwie.W spotkaniu wziął też udział autor opublikowanego na wiosnę raportu, specjalny wysłannik ONZ Diego Garcia-Sayen. W raporcie skrytykował polską reformę sadownictwa jako osłabiającą trójpodział władz.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym jest symbolicznym zwycięstwem społeczeństwa obywatelskiego – powiedział Bodnar w Berlinie. Stwierdził też, że „chwilowe powstrzymanie reformy sądownictwa” nie oznacza, że cały proces „rozmontowywania rządów prawa” w Polsce został definitywnie zakończony.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– To jedynie chwilowe zatrzymanie reform. Kluczowe jest to, że nadal istnieje Krajowa Rada Sądownictwa, że funkcjonuje w niezmienionym kształcie, a przecież były istotne wątpliwości dotyczące sposobu uchwalenia ustawy KRS, a także całego procesu wyboru członków sędziowskich KRS – mówił Bodnar.

Zdaniem Bodnara wybory parlamentarne w 2019 roku zdecydują o przyszłości Polski. – Albo obecne reformy będą kontynuowane w kierunku dalszego podporządkowywania sądownictwa i objęcia kontrolą także mediów prywatnych, albo wrócimy na ścieżkę demokratyczną, proeuropejską, i wtedy trzeba będzie naprawić wiele rzeczy z tych, które zostały popsute, jeśli chodzi o funkcjonowanie rządów prawa – powiedział Bodnar.

Nasz komentarz: Wypowiedź Adama Bodnara świadczy o tym, że ustępstwo w sprawie ustawy o SN jest i będzie wykorzystywane do wymuszenia na Polsce wycofania się ze wszystkich ustaw reformujących sądownictwo. Ma być „tak jak było” i basta. Totalni dostali do ręki potężną broń propagandową i wykorzystują ją w sposób bezwzględny. Skoro PiS wycofało się z ustawy o SN, to znaczy, że „społeczeństwo obywatelskie” pokazało swoją moc, a teraz musi walczyć dalej o wycofanie ustawy o KRS. Nie ma mowy o kompromisie i nikogo nie obchodzi argument, że ustawa o KRS jest wzorowana na systemie obowiązującym w Europie Zachodniej. Wypowiedź Bodnara pokazuje jak na dłoni, że ulegając bezprawnym naciskom TSUE i KE Prawo i Sprawiedliwość cnotę straciło, a rubla nie zarobiło.

Źródło informacji i cytatów: dw.com

Przeczytaj też:

Nadzwyczajna kasta na szkoleniu w Muzeum POLIN! Temat: pytania prejudycjalne do TSUE

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. marju73 mówi

    Żydopisy powinny rozmontować tego zdrajcę z zajmowanego stanowiska.Ale to chyba jego kolesie lub mają tych samych opiekunów nad sobą.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.