Bezczelność! Niemieccy biegli w roli ekspertów od „antysemityzmu w Armii Krajowej”

fot. youtube
1

W 2013 roku Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz kpt. Zbigniew Radłowski (żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień niemieckiego obozu Auschwitz) złożyli pozew przeciwko ZDF i UFA Fiction, czyli producentom niemieckiego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”, w związku z pokazaniem w nim kłamliwych i szkalujących AK scen sugerujących polską współodpowiedzialność za Holocaust.

Pozew dotyczy naruszenia dóbr osobistych żołnierzy AK, rozumianych jako prawo do tożsamości narodowej, dumy narodowej i narodowej godności oraz wolności od mowy nienawiści. Inicjatorem pozwu jest Reduta Dobrego Imienia.
Uzasadniając pozew pełnomocnicy powodów, mec. Monika Brzozowska-Pasieka i mec. Jerzy Pasieka (działający pro bono) oznajmili, że ich klienci domagają się przeprosin we wszystkich telewizjach, w których film był emitowany lub do których go sprzedano. Domagają się również opatrzenia filmu informacją historyczną stwierdzającą, że jedynymi winnymi Holocaustu byli Niemcy. Podobny komunikat miałby też znaleźć się na stronie internetowej twórców, czyli ZDF oraz autorów scenariusza i reżysera. Powodowie chcą także usunięcia z filmu znaku graficznego AK na biało-czerwonych opaskach noszonych przez aktorów (według powodów w AK nie było takiego zwyczaju) i zapłaty 25 tys. zł.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziś Reduta Dobrego Imienia poinformowała, że do Sądu Okręgowego w Krakowie wpłynęło pismo z niemieckiej kancelarii reprezentującej producentów serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”, z którego wynika, że tylko niemieccy biegli mogą rzeczowo ocenić niemiecki serial o polskim antysemityzmie. Strona niemiecka sprzeciwia się powołaniu polskich biegłych historyków i biegłego z zakresu kinematografii, ponieważ Polacy wychowani w kulcie Armii Krajowej nie będą w stanie obiektywnie ocenić filmu, natomiast niemieccy biegli „mają szeroką faktyczną wiedzę w zakresie antysemityzmu w Armii Krajowej”.

Powstrzymamy się od komentarza, gdyż zawierałby on słowa uznawane za niecenzuralne.

Źródło: rdi.org.pl, mysl-polska.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. UCHOdźca mówi

    Czasami ten pseudoserial nie leciał na najlepszej telewizji TVP za czasów cudownych rządów PO?:) No tak jest jak bliżej do niemcow niż do Polaków.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.