Bejrut sparaliżowany! Wybuchły prawie 3 tysiące ton materiałów wybuchowych. Znamy liczbę ofiar [FILMY]

2

Po potężnym wybuchu chemikaliów Bejrut (stolica Libanu) został sparaliżowany. Media już mówią o 100 osobach zabitych i 4 tysiącach rannych. Aż 300 tysięcy osób zostało bez dachu nad głową. Nad miastem unosi się gęsty dym. Z dotychczasowych informacji wynika, że przyczyną wybuchu mogły być chemikalia, w tym saletra amonowa. Trop wiedzie do statku pod mołdawską banderą.

Wszystko wskazuje na to, że przyczyną wybuchu jest azotan amonu, który w porcie znajdował się od lat. To substancja, która jest składnikiem wielu materiałów wybuchowych. W porcie miało się znajdować, aż 2750 ton tej substancji. Azotan amonu został również wykorzystany w zamachu na World Trade Center 26 lutego 1993 – pod północną wieżą World Trade Center eksplodowała zaparkowana w podziemnym garażu ciężarówka wypełniona ok. 700 kg tego związku. W wyniku zamachu zginęło 6 osób, a ponad tysiąc zostało rannych. Azotanu amonu użył również w 1995 r. Timothy McVeigh. W połączeniu z kilkuset litrami rozpuszczalnika i materiału tovex używanego kiedyś w górnictwie uzyskał mieszankę wybuchową, którą załadował do furgonetki i zaparkował przed gmachem budynku mieszczącego biura rządowych agencji. W wyniku eksplozji zginęło 168 osób, wiele zostało rannych, a akcja ratunkowa trwała kilka dni.

2750 ton azotanu amonu miało znajdować się na mołdawskim statku MV Rhosus, który wypłynął z portu w Batumi w Gruzji 23 września 2013 r. i kierował się do miejscowości Beira w Mozambiku.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Jaca mówi

    Straszna tragedia, straszny dramat ludzi. Przypadek, czy zamierzona akcja? Jeśli tak, to ciekawe czyja to jest robota? Czyżby państwa położonego na terenie Palestyny? Tylko pytam.

  2. Michał mówi

    Na gloria tv jest wideo z kamery laserowej na której jasno widać że pocisk uderzył z powietrza, można się domyślac jakie państwo terrorysta jest zamieszany w to

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.