Autostrada Mołdawianka. Droga ku zagładzie

54

Media w dość lakoniczny sposób poinformowały, że Rumunia buduje autostradę z Bukaresztu od granicy z Ukrainą o długości 450 km. Autostrada jest projektem priorytetowym. Jest to odpowiedź na blokadę połączeń drogowych w Polsce, na Słowacji i na Węgrzech. W prace budowlane zaangażowano ponad 3000 osób, roboty budowlane prowadzone są na trzy zmiany przez 24 godziny na dobę. Według doniesień medialnych Autostrada Mołdawianka ma być ukończona w pierwszym kwartale 2024 roku. Onet.pl na swoim portalu napisał co następuje: “Po uruchomieniu autostrady Ukraina uzyska dostęp do rumuńskich portów. Będzie ona mogła także służyć jako nowy korytarz transportowy do krajów Unii Europejskiej, biorąc pod uwagę blokadę transportu ukraińskich produktów przez Polskę, Węgry i Słowację – podkreśla „The Odessa Journal”. (Link do Onet.plhttps://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-rumunia-buduje-autostrade-do-ukrainy-prace-trwaja-cala-dobe,nId,7254740  Link do The Odessa Journalhttps://odessa-journal.com/the-moldova-highway-romania-is-rapidly-constructing-a-transportation-corridor-for-ukraine )

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak widać na załączonej mapce Bukareszt nie jest miastem portowym, każdy może to sprawdzić na mapie. Głównym portem morskim Rumunii jest port w Konstancy, który połączony jest z Bukaresztem autostrada E81 i linią kolejową. Autostrada Mołdawianka biegnie wzdłuż jednej z najważniejszych magistrali kolejowej wiodącej z Bukaresztu do Seretu na rumuńskiej Bukowinie. Przed wybuchem II Wojny Światowej, głównymi rzekami granicznymi między Polską a Rumunią były Dniestr i Czeremosz. Najdłuższe połączenie kolejowe II Rzeczpospolitej wiodło z Gdyni do Zaleszczyk i wynosiło 1314 km. Postawię tezę, że rozbudowa strategicznej magistrali kolejowej Gdynia-Zaleszczyki-Bukareszt-Konstanca przez Polskę i Rumunię była jedną z głównych przyczyn napaści Niemiec na Polskę, a także spowodowała rewizję granic Rumunii, Węgier i Polski na korzyść Związku Sowieckiego. Rewizja tych granic skutecznie ograniczyła rozwój całego tego regionu po dziś dzień. Ambasador George F. Kennan napisał w swoich pamiętnikach, że Polska w obecnych granicach pozostanie państwem kadłubowym, bez szans rozwoju, skazanym na Rosję i taki jest główny cel i sens tych granic. (George F. Kennan, Memoirs 1925-1950 An Atlantic Monthly Press Book 1967, strony 213-214). Połączenie kolejowe morza basenu Morza Czarnego z Bałtykiem nie tylko by zdusiło niemiecki Gdańsk i Prusy, ale doprowadziłoby do poważnych zmian w całym handlu na pasie od Bałtyku po Adriatyk, a na taki rozwój nikt z Londynu, Berlina, Moskwy i Nowego Jorku nie mógł sobie pozwolić. Przypomnę, że Grody Czerwieńskie, które utracił Mieszko I, a które odbił jego syn Król Polski Bolesław Chrobry, leżą właśnie na trasie ku Zaleszczykom, nad Dniestr! W tamtych czasach magistralami handlowymi Polski były rzeki Wisła, San i Dniestr. Tym szlakiem szedł polski handel w rejon basenu Morza Czarnego. Po zakończeniu II Wojny Światowej, Rumunia straciła Bukowinę, a Polska stała się państwem kadłubowym. Obecnie Zaleszczyki są oddalone od rumuńskiego Seretu o około 80 km w prostej linii.

Szybka rozbudowa Mołdawianki, która ma się zakończyć w pierwszym kwartale tego roku, oznacza zbliżającą się pacyfikacje blokad połączeń granicznych z Ukrainą przez polskich kierowców. Można założyć, że już zostały opracowane szczegółowe plany rozprawienia się z kierowcami i ich ciężarówkami. Ciekaw jestem czy kierowcy ciężarówek blokujących granicę z Ukrainą głosowali na Koalicję Obywatelską? Jeśli tak, to prawdopodobnie będą bardzo rozgoryczeni swoim wyborem. Już się nie mogę doczekać płomiennych przemówień Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza skierowanych do ludu pracującego miast i wsi i kierowców z blokad o tym jak to Tusk łamie prawo i pałuje. Takie przemówienia będą groteskowe, można się domyślić, że plan rozprawienia się z blokadami powstał zeszłego lata, prawdopodobnie nie został on wdrożony ponieważ Kaczyński zostawił Tuskowi kukułcze jajo. Niestety ciężko pracujący ludzie znowu zostaną potraktowani jak instrumenty w rozgrywce psychopatów. Sorry, taki mamy klimat, jak to mówiła Minister Elżbieta Bieńkowska.       

Sprawę Mołdawianki trzeba rozpatrywać w szerszym kontekście geopolitycznym. Uwaga świata odwróciła się od wojny na Ukrainie i skierowała się na konflikt palestyńsko-izraelski, który może doprowadzić do gigantycznej wojny o niewyobrażalnych skutkach. W strefie Gazy dochodzi do ludobójstwa i świat nie reaguje. Izrael przegrał wojnę propagandową i zaczyna przegrywać wojnę militarną. Izraelskie siły zbrojne nie są wstanie pokonać okopanego Hamasu. Polska Armia Krajowa, walcząca w Warszawie z Niemcami była znacznie gorzej uzbrojona i wyszkolona niż Hamas, a jednak potrafiła bronić się w osamotnieniu całe dwa miesiące. Hamas rozpoczął swoje powstanie 7 października 2023 roku, rzekomo najlepsza armia w regionie jaką dysponuje Izrael, nie jest wstanie poradzić sobie bojownikami Hamasu! IDF ponosi ciężkie straty, liczone już w tysiące zabitych i rannych żołnierzy. Konflikt pokazał, że izraelska armia jest źle wyszkolona i bez regularnych dostaw broni i amunicji z USA, nie jest wstanie funkcjonować. Potencjalny bezpośredni konflikt z milicją Hezbollah może doprowadzić do kompletnej katastrofy Izraela. IDF dwukrotnie zostało pokonane przez Hezbollah w Libanie. Prezydent Turcji Erdogan kilkakrotnie się odgrażał, że wyśle wojsko do Strefy Gazy, takie posunięcie doprowadzi to bardzo poważnego konfliktu, który wciągnie USA, a którego konsekwencje są nie do przewidzenia, vide zabójstwo Księcia Ferdynanda w Sarajewie. 

Sytuacja na Morzu Czerwonym obnażyła słabości amerykańskiej marynarki wojennej. W przeciagu ubiegłej dekady amerykanie dramatycznie zredukowali flotę okrętów zaopatrzeniowych, które dostarczały jedzenie, paliwo, wodę i amunicję grupom bojowym amerykańskiej marynarki wojennej. Obecnie marynarka USA posiada 42 okręty zaopatrzeniowe różnej klasy do obsługi 11 grup uderzeniowych operujących na całym świecie. Jedna grupa uderzeniowa składa się z jednego lotniskowca, dwóch krążowników rakietowych, dwóch niszczycieli rakietowych, kilku fregat i dwóch łodzi podwodnych, łącznie od 7,500 do 10,000 marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej. To wszystko trzeba nakarmić, uzbroić i zaopatrzyć w paliwo. Okręty wymagają okresowych przeglądów i remontów. Wymuszona rotacja lotniskowców, czyli grup uderzeniowych, na Morzu Śródziemnym i Morzu Czerwonym obnaża słabe punkty amerykańskiej floty wojennej. O tych poważnych problemach można poczytać w raporcie US Government Accountability Office z 31 stycznia 2023 roku (Link: https://www.gao.gov/products/gao-23-106440 ).

Szyiccy górale Huti, atakując statki handlowe w rejonie cieśniny Bab al-Mandab obnażyli cesarza. Amerykańska marynarka wojenna jest bezradna wobec dronów i prymitywnych rakiet. Niszczy tanie drony pociskami, które kosztują miliony dolarów i których cykl produkcyjny zajmuje miesiące. Postawię tezę że Huti rozpoznaje możliwości bojowe marynarki wojennej przez walkę, jest to podręcznikowe rozpoznanie w walce, dzięki któremu Iranowi udaje się zebrać dane telemetryczne i operacyjne niezbędne do neutralizacji systemów obronnych oraz taktyki i operacyjnych możliwości floty USA. Zebrane dane pozwolą na opracowanie Iranowi taktyki i strategii skierowanych przeciwko USA. Nazwa cieśniny Bab al-Mandab języku polskim tłumaczy się na Bramę Łez, jest to złowróżbna nazwa. Wojna w Jemenie trwa od dekad, jest to bestialski i ludobójczy konflikt wspierany i sponsorowany przez USA i Arabię Saudyjską.

Naprawdę i szczerze współczuję kierowcom polskich ciężarówek, którzy tak dzielnie walczą o Polskę. Chylę przed nimi w pokorze moje czoło. Niech Bóg wam błogosławi. Bądźcie jednak świadomi, że stoicie na przegranej pozycji. Bronicie Westerplatte. Jesteście jak ci zdradzeni o świcie robotnicy Sierpnia 80, ale musicie wytrwać! Niech Wam słowa Jana Pawła II dodadzą otuchy, nie jesteście sami! Teraz pewnie przegracie bitwę, ale jak ci z 1863, jak ci, dzieci Orlęta Lwowskie i Przemyskie, jak obrońcy zapomnianego Zadwórza i Dytiatyń, jak górnicy z Powstań Śląskich, jak ci z Warszawy 1944, Poznania 1956, Gdańska 1970 i 1980, jak górnicy z Wujka, jak Michał Grzymała, wygracie! Żywią y Bronią! Takie hasło jest na sztandarze polskich kosynierów. Naszego Ludu, prawdziwej szlachty! Wytrwajcie! Los Polski, los Europy jest w waszych spracowanych dłoniach. Niemieccy rolnicy stanęli za wami. Uwierzcie w swoją siłę! Hetman Stanisław Żółkiewski dał dobrowolnie głowę w obronie tych szalonych wartości, przebijając szablą konia, który mógł uratować mu życie. Miłość żąda ofiary! Takie hasło jest na sztandarze polskich lotników, którzy nie wrócili do domu, przegrali, ale… czyżby? Feliks Konarski napisał…Musicie, Musicie, musicie, za kark go wziąć i strącić go z chmur. I poszli szaleni zażarci… Jak pisał Marian Hemar:

Ojciec się gniewał : Czyś ty się wściekł?!
Zamknął go w domu, czapkę mu schował.
Kolega gwizdnął – i chłopiec znikł.

Chłopiec od szewca, chłopiec od krawca,
Chudy gazeciarz, różowy skaut
Patrzcie się, jaki znalazł się zbawca!
Akurat ciebie trzeba na gwałt!

Kto go tak uczył? Kto go tak skusił?
Jaką muzyką? Do jakich słów?
Kto go opętał? Kto go przymusił,
Żeby on zginął? Za co? Za Lwów.

Kto mu wyszeptał słowo nadziei,
Że on na zawsze, na wszystkie dni,
Do polskiej mapy ten Lwów przyklei
Gumą arabską…kropelką krwi…?

I jak to mówią prości wolni amerykanie FUCK IT!

RAND Corporation w styczniu 2022 opublikował ważną strategię dla rządu Stanów Zjednoczonych zatytułowaną Extending Russia competing from advantageous ground (Link: https://www.rand.org/pubs/research_reports/RR3063.html ) którą pozwolę sobie po krótce omówic. 

RAND Corporation jest instytutem badawczym a zarazem firmą konsultingową na prawach wyższej uczelni z prawem nadawania tytułów naukowych. Instytut został założony przez byłych pracowników Departamentu Wojny, CIA i Office of Scientific Research and Development (Biuro Naukowych Badań i Rozwoju). Jest to bardzo ważna instytucja dla amerykańskiego establishmentu i całego systemu sprawowania władzy. Nazwa RAND jest skrótem od Research and Development, tłumacząc na język polski oznacza Badania i Rozwój. Wielu alumnów tej instytucji trafia na wysokie stanowiska rządowe. Były ambasador USA w Polsce Paul W. Jones zaczynał swoją karierę właśnie w RAND Corporation opracowując i wdrażając strategię walki z kartelami narkotykowymi z Kolumbii. Doktor Jacek Bartosiak także współpracował z tą instytucją. RAND Corporation była zaangażowana w polski Sierpień 80, fale strajków, które objęły całą Polskę, dzięki którym powstała NSZZ Solidarność. Na tej fali wypłynął Lech “Bolek” Wałęsa. Chciałbym stanowczo podkreślić, że nie sugeruje jakoby Sierpień 80 był dziełem amerykańskich służb specjalnych, chcę tylko zwrócić uwagę, że strategie opracowywane przez RAND Corporation, są bardzo ważnymi i poważnymi dokumentami.  

W 2018 roku, RAND Corporation opublikowała strategię neutralizacji Rosji: Overextending and Unbalancing Russia Assessing the Impact of Cost-Imposing Options (https://www.rand.org/pubs/research_briefs/RB10014.html ). Jest to dokument jawny i ogólnie dostępny. Wdrożenie pomysłów z tego dokumentu doprowadziły do krwawej wojny na Ukrainie. Sam dokument rzuca dobre światło na sposób myślenia całego establishmentu USA. Ci ludzie kompletnie odrzucają wszystkie fundamentalne pojęcia cywilizacji łacińskiej jak życie ludzkie, etyka, moralność, poszanowanie prawa, poszanowanie prawa do samostanowienia. Według ich filozofii człowiek jest tylko instrumentem, ot takie zwierze hodowlane, niczym nie różniącym się od krowy.

Wracając do Extending Russia competing from advantageous ground. Dokument zawiera dziewięć rozdziałów.

CHAPTER ONE – Rozdział Pierwszy
Introduction – Wprowadzenie
Methodology – Metodologia
Overview and the Central Argument of the Report – Podsumowanie i główny argument raportu

CHAPTER TWO – Rozdział Drugi
Russia’s Anxieties and Vulnerabilities – Obawy i słabości Rosji

CHAPTER THREE – Rozdział Trzeci
Economic Measures – Obostrzenia ekonomiczne
Recent Russian Economic Performance – Najnowsze wyniki gospodarcze Rosji
Measure 1: Hinder Petroleum Exports – Obostrzenie 1: Utrudnić eksport ropy naftowej
Measure 2: Reduce Natural Gas Exports and Hinder Pipeline Expansions – Obostrzenie 2: Zredukować eksport gazu ziemnego oraz utrudnić ekspansję rurociągów. 
Measure 3: Impose Sanctions – Obostrzenie 3: Nałożenie sankcji
Measure 4: Enhance Russian Brain Drain – Obostrzenie 4: Spotęgować drenaż mózgów w Rosji.
Recommendations – Rekomendacje

CHAPTER FOUR – Rozdział Czwarty
Geopolitical Measures – Obostrzenia geopolityczne
Measure 1: Provide Lethal Aid to Ukraine – Obostrzenie 1: Dostarczyć Ukrainie pomoc w postaci środków śmiercionośnych 
Measure 2: Increase Support to the Syrian Rebels – Obostrzenie 2: Zwiększyć wsparcie dla syryjskich rebeliantów. 
Measure 3: Promote Regime Change in Belarus – Obostrzenie 3: Promowanie zmiany reżimu na Białorusi. 
Measure 4: Exploit Tensions in the South Caucasus – Obostrzenie 4: Wykorzystać napięcia na Kaukazie Południowym
Measure 5: Reduce Russian Influence in Central Asia – Obostrzenie 5: Zredukować rosyjskie wpływy w Centralnej Azji.
Measure 6: Challenge Russian Presence in Moldova – Obostrzenie 6: Zakwestionować rosyjską obecność w Mołdawii
Recommendations – Rekomendacje

CHAPTER FIVE – Rozdział Piąty
Ideological and Informational Measures – Ideologiczne i informacyjne obostrzenia
Pathways for Influence Operations – Ścieżki operacji wywierania wpływu
Current Status of Russian Regime Legitimacy – Aktualny stan legitymizacji reżimu rosyjskiego
Russian Domestic Environment – Sytuacja wewnętrzna w Rosji
Policy Measures to Diminish Domestic and Foreign Support for the Russian Regime – Środki obniżenia wewnętrznego i zagranicznego wsparcia dla rosyjskiego reżimu.
Recommendations – Rekomendacje

CHAPTER SIX – Rozdział Szósty
Air and Space Measures – Obostrzenia w powietrzu i w przestrzeni kosmicznej
Measure 1: Change Air and Space Force Posture and Operations – Obostrzenie 1: Zmiana postaw sił Powietrznych i Kosmicznych oraz Sił Operacyjnych
Measure 2: Increase Aerospace Research and Development – Obostrzenie 2: Zwiększanie badań i rozwoju w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki
Measure 3: Increase Air and Missile Components of the Nuclear Triad – Obostrzenie 3: Zwiększenie komponentów powietrznych i rakietowych nuklearnej triady
Recommendations – Rekomendacje

CHAPTER SEVEN – Rozdział Siódmy
Maritime Measures – Obostrzenia morskie
Measure 1: Increase U.S. and Allied Naval Force Posture and Presence – Obostrzenie 1: Zwiększenie siły i obecności floty USA oraz sojuszniczej 
Measure 2: Increase Naval Research and Development Efforts – Obostrzenie 2: Zwiększenie wysiłków badawczo-rozwojowych marynarki wojennej 
Measure 3: Shift Nuclear Posture Toward SSBNs – Obostrzenie 3: Zmiana kształtu sił nuklearnych w oparciu o okręty podwodne uzbrojonymi w rakiety balistyczne z głowicami nuklearnymi
Measure 4: Check the Black Sea Buildup – Obostrzenie 4: Zaszachowanie rozbudowy floty czarnomorskiej
Recommendations – Rekomendacje

CHAPTER EIGHT – Rozdział Ósmy 

Land and Multidomain Measures – Lądowe oraz wielopłaszczyznowe obostrzenia 

Measure 1: Increase U.S. and NATO Land Forces in Europe – Obostrzenie 1: Zwiększenie sił lądowych USA i NATO w Europie

Measure 2: Increase NATO Exercises in Europe – Obostrzenie 2: Zwiększenie ilości manewrów wojskowych sił NATO w Europie

Measure 3: Withdraw from the INF Treaty – Obostrzenie 3: Wycofanie się z Traktatu INF (Traktat o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych krótkiego i średniego zasięgu)

Measure 4: Invest in New Capabilities to Manipulate Russian Risk – Perceptions – Obostrzenie 4: Rozwijanie nowych możliwości manipulowania postrzegania przez Rosjan ryzyka. 

Recommendations – Rekomendacje

 

CHAPTER NINE – Rozdział Dziewiąty 

Conclusions – Końcowe konkluzje

Implications and Recommendations for the Army – Implikacje i zalecenia dla armii

References – Bibliografia

 

Sam spis treści tego dokumentu jest porażający zaś sam dokument to dzieło psychopaty. Na łamach wprawo.pl opisalem niemiecki plan eksterminacji Polaków autorstwa doktora medycyny Hansa Ehlich-a General Plan Ost . Radosna twórczość RAND Corporation, którą zacytowałem nie odbiega swoją treścią od pomysłów doktora medycyny Hansa Ehlich-a. Zarówno General Plan Ost jaki i zacytowane dokumenty RAND Corporation zostały napisane przez NAUKOWCÓW z tytułami doktorskimi! Raport/Strategia podważa ustalenia prawa międzynarodowego i otwarcie proponuje wspieranie zbrojnych grup terrorystycznych, których celem ma być obalenie legalnej władzy państwowej. Co więcej, naraża życie i mienie niewinnych osób cywilnych. Nie ma w tym raporcie słowa o rozwiązaniach dyplomatycznych mających na celu obniżenie eskalacji konfliktów zbrojnych, wręcz przeciwnie, nawołuje do eskalacji wielopłaszczyznowych operacji zbrojnych, proponuje wojnę globalną. Przypomnę zapis polskiego prawa karnego: 


Art.  117.  [Wojna napastnicza]

§  1.  Kto wszczyna lub prowadzi wojnę napastniczą,

podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

§  2.  (uchylony).

§  3.  Kto publicznie nawołuje do wszczęcia wojny napastniczej lub publicznie pochwala wszczęcie lub prowadzenie takiej wojny,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


19 grudnia 1966 w Nowym Jorku cywilizowane państwa w tym Stany Zjednoczone podpisały Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. Omawiany raport RAND Corporation praktycznie narusza wszystkie zapisy Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (Link:
https://bip.brpo.gov.pl/pliki/12108381350.pdf

) . Przywołam tylko dwa paragrafy z tego paktu 

Art. 1.

1. Wszystkie narody mają prawo do samostanowienia. Z mocy tego prawa

swobodnie określają one swój status polityczny i swobodnie zapewniają swój

rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny.

 

Art. 20.

1. Wszelka propaganda wojenna powinna być ustawowo zakazana.

2. Popieranie w jakikolwiek sposób nienawiści narodowej, rasowej lub

religijnej, stanowiące podżeganie do dyskryminacji, wrogości lub gwałtu, powinno być ustawowo zakazane.

 

Jak widać, co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie. Rząd USA ma za nic życie ludzkie. Trzeba rozpętać wojnę globalną, wymienić rządy które nie podobają się Wujkowi Samowi, a my, zwykli szarzy ludzie mamy zapłacić głową za widzimisię Amerykanów. Polska jest wpychana w wojnę na Ukrainie i powinniśmy wyzbyć się jakichkolwiek złudzeń, że jest inaczej. Budowa Mołdawianki jest częścią strategii opisanej w rozdziale czwartym omawianego dokumentu Obostrzenie 6: Zakwestionować rosyjską obecność w Mołdawii. Mołdawianka zwiększy manewrowość sił zbrojnych USA stacjonujących w Rumunii, Polsce i Niemczech. Autostrada łączy także cały kompleks rafineryjny Ploeszti, który w okresie II Wojny Światowej był bombardowany przez Amerykanów podczas operacji pod kryptonimem Tidal Wave. Konflikt na Ukrainie będzie eskalowany przez Amerykanów.

 

Proponowana reforma i rozbudowa sił zbrojnych USA i NATO powoduje niekontrolowaną inflację. Rząd USA finansuje swoje zbrojenia i wojny przez drukowanie dolara i sprzedaż bezwartościowych obligacji państwowych. Jak wspominałem w poprzednich artykułach, ropę naftową i gaz ziemny można kupić jedynie za dolary. Cały świat będzie się zrzucał na katastrofalną wojnę. Stany Zjednoczone borykają się też z uzupełnieniem szeregów sił zbrojnych, o czym wielokrotnie informował Departament Obrony USA (Link: https://www.npr.org/2023/10/05/1203766333/us-army-military-recruit-pentagon-air-force-navy ) Z czysto finansowych powodów, flota wojenna USA ma problemy z remontami okrętów wszystkich klas, lotnictwo strategiczne ma te same problemy. Samoloty się starzeją, nie ma załóg, mechaników, personelu naziemnego, części zamiennych, ale jest wola polityków i establishmentu aby rozpętać globalny konflikt o nieobliczalnych skutkach. Chcieć to móc! Jak to radośnie śpiewali Piłsudczycy idący na katastrofalną w skutkach wyprawę kijowską. (Link: https://www.defensenews.com/opinion/commentary/2020/03/12/americas-bomber-force-is-too-small-and-getting-smaller/#:~:text=America’s%20bomber%20force%20is%20now,significantly%20to%20the%20bomber%20force. ) Ekonomiści z University of Pennsylvania szacują że stosunek amerykańskiego długu publicznego do PKB wynosi ponad 200% (Link: https://budgetmodel.wharton.upenn.edu/issues/2023/10/6/when-does-federal-debt-reach-unsustainable-levels ). Wystarczy popatrzeć na oficjalny wykres opublikowany przez Federal Reserve Bank of Saint Louis pokazujący wzrost długu publicznego USA, który potwierdza ustalenia ekonomistów. Rozbudowa Mołdawianki jest finansowana przez USA, za pożyczone i wydrukowane dolary. Ten trend będzie kontynuowany. Jeszcze raz powtórzę, dzięki pozycji petrodolara i sprzedaży obligacji państwowych rządu, USA eksportuje swoją inflację do wszystkich państw na świecie, doprowadzając je do ruiny. Zainteresowanym polecam bardzo ważną książkę James-a Rickards-a pt. Śmierć pieniądza. Nadchodzący upadek międzynarodowego systemu walutowego (Link: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/241480/smierc-pieniadza-nadchodzacy-upadek-miedzynarodowego-systemu-walutowego ) Autor był doradcą rządu USA, który na zlecenie państwa przeprowadzał symulacje wojny walutowej, jest to fachowiec wysokiej klasy. Książka wydana została w 2008 roku i rzuca światło na to jak doszło do wojny na Ukrainie w 2021 roku.

 

 

 

Zadłużenie publiczne USA (Link: https://fred.stlouisfed.org/series/GFDEBTN )

 

Zacytuję wypowiedź z 4 stycznia 2024 roku byłej ambasador USA przy ONZ Nikki Haley

 

 

Nikky Haly w publicznej debacie zorganizowanej przez Fox News powiedziała:

 

Terrorists, thugs and dictators always tell us what they are going to do. They are amazingly transparent. Hamas said they are going to Israel and they did. China said they are going to take Hong Kong, it happened. Russia said they are going to invade Ukraine, we watch it. China said that Taiwan is next, we better believe it, Russia said, once they take Ukraine, Poland and the Baltic states are next. Those are NATO countries that puts America at war. This is about preventing war. It is alway has been about preventing war. My husband is a combat veteran. He is deployed now. The last thing I want him or any of his brothers and sisters to do is to go to war. But to avoid going into war, you have to prevent it. And just to support Ukraine it only costs 3.5% of our defense budget. That’s it. The Europeans paid more and they should it is in their neighborhood. But this is about preventing war. And we have to make sure that we do everything we can to keep Americans safe and keep our national security safe.

 

Terroryści, bandyci i dyktatorzy zawsze mówią nam, co zamierzają zrobić. Są niesamowicie przejrzysci. Hamas powiedział, że wejdą do Izraela i tak się stało. Chiny powiedziały, że zajmą Hongkong, i tak się stało. Rosja powiedziała, że zamierzają najechać Ukrainę, widzimy co się stało. Chiny powiedziały, że następny będzie Tajwan, lepiej w to uwierzmy. Rosja powiedziała, że gdy zajmie Ukrainę, następne będą Polska i kraje bałtyckie. To są kraje NATO, a to oznacza wciągnięcie Ameryki w wojnę. Tu chodzi o zapobieżenie wojnie. Zawsze chodzi o zapobieganiu wojnie. Mój mąż jest weteranem w stanie czynnym. Jest teraz na misji. Ostatnią rzeczą, jakiej chcę od niego lub któregokolwiek z jego braci i sióstr, jest pójście na wojnę. Ale żeby uniknąć wojny, trzeba jej zapobiec. Samo wsparcie Ukrainy kosztuje tylko 3,5% naszego budżetu obronnego. I tylko tyle. Europejczycy zapłacili więcej i powinni to zrobić, wszak wojna toczy się w ich sąsiedztwie. Ale tu chodzi o zapobieganie wojnie. Musimy też upewnić się, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić Amerykanom bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszego kraju.

 

Poniżej zamieściłem link do wypowiedzi Nikki Haley.

 

 

Ciężko komentować groteskową wypowiedź Nikki Haley. Niestety ona udowadnia tezę Janusza Korwina-Mikke, że dla kobiet nie ma miejsca w polityce, powinny zająć się dziećmi, domem i kuchnią. Muszę się zgodzić z Nikki Haley, że: Terroryści, bandyci i dyktatorzy zawsze mówią nam, co zamierzają zrobić. Są niesamowicie przejrzysci. Wystarczy przeczytać dokumenty RAND Corporation, które zacytowałem. Mnie ciekawi kiedy rząd Rosji powiedział, że po rozprawieniu się z Ukrainą najedzie Polskę i kraje bałtyckie? Powiedzmy że najedzie i co dalej? Będzie okupował Polskę jak za Cara i PRL? Będą utrzymywać polskich emerytów, administrację i wojska okupacyjne? Już to robili i doskonale wiedzą, że takie rozwiązanie kompletnie rujnuje ich budżet i ogranicza rozwój ekonomiczny. Wybudowane przez Rosję cytadele w Warszawie i Brześciu są swoistymi monumentami rosyjskiej głupoty. Utrzymanie sowieckich garnizonów na terytorium Polski drenowało budżet ZSRR.

 

Nikki Haley twierdzi że: Samo wsparcie Ukrainy kosztuje tylko 3,5% naszego budżetu obronnego. Budżet obronny USA za rok 2022 wynosił $753 miliardów dolarów, o $12 miliardów dolarów więcej niż w roku 2021. Ten sam budżet za rok 2023 wywindowany został do sumy $818 miliardów dolarów, czyli o $60 miliardów więcej. Czyli $818*3.5%=$28.63. Zwiększenie wydatków na obronę oznacza inflację i zubożenie obywateli USA. Infrastruktura transportowa USA jest w opłakanym stanie. USA boryka się z poważnym zubożeniem całego społeczeństwa i plagą narkomanii, widać to gołym okiem na ulicach Chicago, Los Angeles, Baltimore, Filadelfii, ale przecież trzeba walczyć o pokój i demokrację. Do tego obrazu trzeba dodać niekontrolowaną falę nielegalnych emigrantów z Ameryki Południowej zalewającą miasta USA. (Link: https://news.yahoo.com/thousands-more-migrants-chicago-previously-214300888.html )  Faktem jest, że $28.63 miliardów dolarów wydanych na wojnę na Ukrainie to przy bajońskiej sumie $818 miliardów dolarów jest sumą groszową, a że mosty sie walą i Amerykanie z trudem mogą opłacić rachunki…przecież trzeba walczyć z terrorystami i dyktatorami o pokój i demokrację! Oczywista oczywistość! Wspomnę też że PKB Polski za rok 2022 wynosi $679.4 miliardów dolarów.    

 

 

Obecnym Ministrem Spraw Zagranicznych Polski jest sławny Sołtys Chobielina, Radosław Sikorski. Przypomnę dwa obostrzenia proponowane przez RAND Corporation:

 

Obostrzenie 1: Utrudnić eksport ropy naftowej

Obostrzenie 2: Zredukować eksport gazu ziemnego oraz utrudnić ekspansję rurociągów.

 

Nasz absolwent Uniwersytetu Oxforda, nie chodzi mi tu o Nikodema Dyzmę, ale o Radosława Sikorskiego, podziękował Amerykanom za wysadzenie rosyjskiej rury z gazem położonej pod Bałtykiem. Sprawę wysadzenia tej rury opisał słynny amerykański dziennikarz Seymour Hersh w swoim artykule pt. How America Took Out The Nord Stream Pipeline (Jak Ameryka zniszczyła rurociąg Nord Stream) tu zamieszczam link do artykułu: https://seymourhersh.substack.com/p/how-america-took-out-the-nord-stream

 

 

U steru mamy szaleńców, ludzi opętanych, kompletnie oderwanych od rzeczywistości, którzy z premedytacją pchają nas ku wojnie.

 

O łamaniu przez Rosję embarga na eksport ropy pisałem już na łamach wprawo.pl wiec podam jedynie link do mojego artykułu:  https://wprawo.pl/p-szymanski-przemyt-rosyjskiej-ropy

 

Raport RAND Corporation proponuje Obostrzenie 4: Wykorzystać napięcia na Kaukazie Południowym. Warto spojrzeć co tam się dzieje. Mamy brutalny konflikt Azerów wspieranych przez USA i Izrael z Ormianami których wspiera Iran i Rosja. Mamy frakcje Kurdów walczących z Irakiem i Turcją o pola naftowe.

 

Obostrzenie 2: Zwiększyć wsparcie dla syryjskich rebeliantów. Pola naftowe w Syrii są pod kontrolą sił zbrojnych USA, które de facto są siłami okupacyjnymi. W Syrii do lat toczy się brutalna wojna. Tysiące niewinnych ludzi straciło życie w tym konflikcie. Wiele miast zostało zrównanych z ziemią vide Aleppo. RAND Corporation proponuje eskalację tej krwawej i brutalnej jatki. Można? Można! Jeszcze raz zacytuję słowa Nikki Haley: Tu chodzi o zapobieżenie wojnie. Zawsze chodzi o zapobieganiu wojnie.

 

Mołdawiankę i jej znaczenie należy też rozpatrywać w kontekście połączeń kolejowych między Bałtykiem a Morzem Śródziemnym. Gross zaopatrzenia wojska jest transportowana liniami kolejowymi. Na poniższej mapce widać jak na dłoni sieć strategicznych magistrali kolejowych łączących Gdańsk z Atenami, Ukrainą i portem w rumuńskiej Konstancy.

 

Magistrala kolejowa Gdańsk – Ateny

         

Byt naszego państwa, które z tak wielkim trudem odbudowaliśmy po gehennie II Wojny Światowej jest w śmiertelnym zagrożeniu. Niestety naród kompletnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Jesteśmy celowo i z pełną premedytacją wypychani przez Amerykanów pod kosiarkę. Establiszment USA nie jest zainteresowany żadnymi rozwiązaniami pokojowymi. Ukraina przegrała wojnę z Rosja, jest to fakt nie do podważenia. Przeszło 500 tysięcy ukraińskich żołnierzy straciło życie w tym konflikcie, szacuje się że 20 milionów Ukraińców uciekło z kraju. Ukraina nie ma już rezerwistów, do wojska wcielają każdego kto się rusza, nawet 16 latków obu płci i 70 letnich starców. Następni w kolejce na front są Polacy i Rumuni. Widocznie II Wojna Światowa i konferencje w Teheranie i Jałcie niczego Polaków nie nauczyły? Na zakończenie przypomnę słowa Jana Kochanowskiego z poematu O Spustoszeniu Podola:

Cieszy mię ten rym: «Polak mądry po szkodzie»;

Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,

Nową przypowieść Polak sobie kupi,

Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. zagłoba sum mówi

  Bardzo dobry, ciekawy artykuł.

 2. Bronka mówi

  Felieton jak najbardziej O. K
  Styl konstant, gawędziarski,jaki lubię.
  Podpisuję się pod nim obiema „ręcami”.
  I ja miałam po nim latać na miotle? 😉

 3. Paweł Szymański mówi

  Cieszę się że ci dogodziłem. A nie latasz na miotle?

 4. Bronka mówi

  Podziwiam twój wkład pracy w ten felieton.
  Z resztą, jak w każdy.
  Przyznaję się bez bicia, na razie rzuciłam tylko okiem, ale obiecuję, przeczytam toczka w toczku niebawem.
  Teraz, niestety jestem zajęta, oglądam Biblijną Telewizję.
  P. S.
  Jakbyś chciał i miał ochotę i czas, to chętnie podesłała bym ci ciekawy, według mojego skromnego zdania, temat, podobny do Czesi Kwoki, tym razem „popisał” się DIE WELT, w artykule po śmierci przyjaciółki papieża, więźniarki Ravensbrück, zrobili z niej, cytuję: „polsko-żydowską ofiarę Holocaust-u”
  Ile nerwów straciłam w walce z redakcją tej gazety, a jak mi ciśnienie strzeliło, to nie starczy tu miejsca, żeby opisywać, a efekt był taki, że zmienili na: „polska przyjaciółka papieża, ofiara Holocaust-u.”
  Może „przypadek” byłby warty rozpowszechnienia, bo myślę, że to fałszerstwo jest nie znane w Polsce?
  Całość jest dostępna na Welt.de
  Jak napisałam do nich, że pierwszymi w KZ Auschwitz więźniami byli polscy maturzyści z Tarnowa, to zostałam mianowana z automatu, antyeskimoską. ☹️
  Jak widzisz, walka o prawda, jest ciężka i trapująca, często bywam opluwana, ale znoszę to w pokorze, bo jak powiedział Nauczycieli, i poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli. Amen.

 5. Pawel Szymanski mówi

  Ja czesto sie zastanawiam czy warto poznawac prawde lub sie ta prawda dzielic? Coraz czesciej mysle ze lepiej sie zaszyyc na bagnach Polesia. Slyszalas ze Goznalo Lira ktory dzielil sie prawda z ludem miast i wsi zostal zamordowany w wiezieniu na Ukrainie. Gonzalo byl obywatelem USA, ale ze krytycznie sie odnosil do Pani Nuland i czesto krytykowal Sleepy Joe to Depatrament Stanu nawet nie kiwnal palcem aby go wyciagnac z wiezienia. Lepiej moze pisac peany na czesc wladcow? Moze lepiej byc czarnoskora lesbijka grajaca w koszykowke i jarajaca ziolo? A moze lepiej byc kulawym transplciowcem, z garbem, jedym okiem, obchodzacym w piateek szabas? Nie znalazlem jeszcze odpowiedzi na te dreczace pytania. Jacek Miedlar tez szuka odpowiedzi na te pytania polerujac lawe oskarzonych w sadach. Jak widzisz jest duzo zagubionych Koziolkow Matolkow, ktorzy szukaja Pacanowa gdzie kozy kuja. Lubimy rzucac sie z motyka na slonce. Widowisko dla gawiedzi jest fascynujace.

 6. Bronka mówi

  Tak, słyszałam niestety, miał dwustronne zapalenie płuc, odemę, jego ojciec apelował do Alzheimera, bez żadnej redakcji, ze strony ambasady Judesej na Upadlinie, zmarł w banderowski „szpitalu”. Smutne, bardzo smutne.
  Też mam takie przemyślenia, czy warto walczyć o prawdę, jak większość jej nie chce znać,żeby tylko micha była pełna i Zenek w pudle. ☹️
  A wiesz, że tatełe pani Neuland, nazywał się jeszcze Nudelman? 😀
  Polesie, dobre miejsce,ale jak długo jeszcze, Łukaszenko nie będzie żył wiecznie, ja myślę o Paraguay-u,
  daj Boże, żeby tylko zdrowie było na takie eskapady.
  Międlara jest mi szczerze szkoda, znam to, jak w takich sytuacjach ludzie podwijają ogony, i zostaje się samemu, na lodzie z wyrokami i karami finansowymi. ☹️
  Ale Jezus zmartwychwstał! Jesteśmy wszyscy w rękach Boga! 🙂

 7. TadKapala mówi

  Genialny jak wszystkie Twoje teksty. Chapeau bas !

 8. Pawel Szymanski mówi

  Kiedys pracujac nad tlumaczeniem ksiazki, zrobilem cala genealogie tych ludzi…czasami naprawde wole nic nie wiedziec, miec amnezje i zyc na bagnach Polesia lub u dzikusow w Amazonii.

 9. Bronka mówi

  Nie i jeszcze raz nie!
  Oni chcą żebyśmy nic nie chcieli wiedzieć, nic nie posiadali i byli „szczęśliwi”.
  Zaoranie świata przyspieszyło, dlatego musimy być czujni, żeby nie wpaść do „maszynki do mielenia mięsa” razem z potulnym tłumem.
  A wróg jest extremalnie inteligentny, mściwy i nie zna moralności, i planujesz zemstę długo – falowo, z pokolenia na pokolenie przekazuje jad.
  Amnezja to nie wyjście, pomyśl o Starowiercach, co zrobili na wieść o puczu w Sankt Petersburg-u, dawaj w tajgu!
  To ich uratowało, a dlaczego to zrobili? Widzieli, że ma przyjść Antychryst, różnie go można rozumieć. ☹️

 10. Piotr mówi

  Artykuł ciekawy, dużo wiadomości i faktów nieznanych przeciętnemu Kowalskiemu, warto się zapoznać z tym! Jedynie wpadanie w ten ton ekstazy i gloryfikowania bezsensownych zrywów powstańczych które były inspirowane przez wrogów polskości , jak przede wszystkim powstanie styczniowe czy zbrodnia z 1944 r czyli powstanie warszawskie jest nietrafione . Powtórzyć się chce ” cześć o chwała bohaterom wieczna hańba prowokatorom „

 11. Pawel Szymanski mówi

  Starowiercy uciekli takze do Brazylii. Ciekawa historia sa rosyjscy mnisi z Autonomicznej Republiki Gory Athos, ktorzy w chwili wybuchu rewolty bolszewickiej w Rosji, wyruszyli do Rosji aby walczyc z szatanem przez modlitwe. Wszyscy zostali zamordowani. Jak widzisz ja pisze te swoje artykuly ale to jest rzucaniem grochem o sciane, ale co mam robic w drodze do Pacanowa?

 12. Bronka mówi

  Wystraszyłam się aż, bo zanim przeczytałam twój ostatni wpis wyżej, myślałam o Świętej Górze Athos, i co ty o tym sądzisz? Telepatia?
  Pomyślał o tym jeszcze, co napisałeś, czy warto się dzielić prawdą?
  Tak, ale tylko z wybranymi, ale z tłumem nie-nie jest ci obce, że jestem „fanatyczką – heretyczką” 😉, a co mówi Biblia: nie warto rzucać pereł przed wiepsze. ☹️
  Pies wraca do pluwocin swoich. ☹️

 13. Bronka mówi

  P. S.
  Jest na YouTube kanał Świętej Góry Athos, znasz instytucję Starca w Prawosławiu?
  Słucham ich z Monastyru Świętego Pantalejmona po rosyjsku, prawdziwy pokarm duchowy.

 14. Pawel Szymanski mówi

  Heretykow trzeba nawracac slowem i przykladem. Wystarczy heretykow oprowadzic po barokowych kosciolach w Rzymie i sie zapytac czy maja takie…Heretycy pobladzili. W galerii Galleria dell’Accademia stoi rzezba Dawida, Michala Aniola, stojac przed ta rzezba nasuwa sie wiele pytan, np. Dlaczego Dawid ma tak duze dlonie a tak….bujana czupryne.

 15. ad mówi

  Autor artykułu prochu nie wymyślił, jedynie opisał rzeczywistość. Łatwo jest krytykować, trudniej zaserwować antidotum na problemy.

 16. Pawel Szymanski mówi

  Sluszna uwaga, to teraz porozmawiajmy o antidotum. Co Pan proponuje? Jakie antidotum?

 17. Bronka mówi

  Tak, jego mała „czupryna” jest lekko nieproporcjonalna.
  Zaczynam „analizować” twój felieton i wiesz, zawsze coś „znajdę”:
  Grupa uderzeniowa US Marine, określenie „łodzie podwodne” jest przestarzałe, szczególnie, że te napędzane reaktorem atomowym, do małych nie należą, trudno nazywać je łodzią, to podwodny kolos. Łodzie podwodne, jako określenie było w użyciu przd wojną, w odniesieniu do ORP „Orzeł”, „Sęp”, „Wilk”, „Ryś” i „Żbik”, dziś proszę już nie używać, poprawnie, okręt podwodny.
  Atak Hamasu, podobno, jak ćwierkają koszerne wróble, pozostawał bez militarnej odpowiedzi przez 7 H.
  Jeszcze coś wyszukam. 😉

 18. kazimierz mówi

  we wspolczesnych czasach walka piorem, klawiatura jest czesto jedynym mozliwym antidotum. dlatego nie odpuszczaj bo system zrobi wszystko zeby cie do tego zniechecic. znamy bohaterow blogosfery ktorch zalatwili nie kijem a marchewka.

 19. Pawel Szymanski mówi

  Moja propozycja to np. odmawiac codzieennie rozaniec. A panska jest jaka?

 20. ad mówi

  Odmawiając różaniec rozwiąże Pan problemy polskich przewoźników. Mocne.

 21. Pawel Szymanski mówi

  Pan sie pytal o moje rozwiazanie wiec je podalem, teraz panska kolej. Niech Pan sie nie krepuje i zaproponuje swoje rozwiazanie. W czym problem? Tak wyglada rozmowa doroslych ludzi. Problemy rozwiazuje sie rozmawiajac.

 22. ad mówi

  Moim rozwiązaniem jest zamówić msze. O jakim problemie jest mowa?

 23. Pawel Szymanski mówi

  Czyli mamy dwa rozwiaznia. Jest postep. Zaproponujee kontynlacje blokady i domagania sie zaprzestania dostarczanie broni na Ukraine przez terytorium Polski. Teraz mamy trzy rozwiazania.

 24. Bronka mówi

  Pawle, eureka!
  Mam antidotum!
  Siódma dawka i do piachu!
  Dla większości nie przyjmującej prawdy. ☹️
  I nie trzeba rzucać grochem o ścianę, ani się niepotrzebnie stresować.

 25. ad mówi

  To nie rozwiązuje problemu zawartego w tytule pańskiej publikacji.

 26. Pawel Szymanski mówi

  W takim razie co Pan proponuje?

 27. ad mówi

  Pańska propozycja, to przebić piłkę na drugą stronę. Można i tak. Nawet do rana.

 28. Pawel Szymanski mówi

  Bronko juz mamy cztery rozwiazania,
  1. rozaniec,
  2. msza,
  3. blokada az do zaprzestania dostarczania broni,
  4. smiercionka
  Powoli i zmozolem rodza sie pomysly. Jak sie uzbieraja to wybierzemy te najlepsze.

 29. ad mówi

  Z pewnością Pan o tym napisze. Dobranoc.

 30. Pawel Szymanski mówi

  Ja z Pana nie drwie tylko zmuszam do ruszenia glowa. Ma Pan liste 4 rozwiazan. Smiercionka nie jest dobrym rozwiazaniem wiec mozemy to odrzucic. Zostaly 3. Osoby religijne, zaczna sie modlic i prosic Boga o natchnienie. Rozwiazanie 3 jest trudne ale mozna je rozpisac i rozwinac, pozoli to na zrozumienie slabych stron tego pomyslu . Rozpiska wyloni nastepne pomyysly. NIektore beda latwe w realizacji inne trudniejsze. Huti np. musiei sobie poradzic z flota USA, wiec uzyli tanich dronow, ktore zmusily flote to bardzo kosztownej operacji militarnej, zas Huti majac male srodki wprowadzili duzy chaos w transporcie morskim. Wszytko zalezy od panskiego pomyslunku, jak rozwiazuje Pan skaplikowane problemy.

 31. ad mówi

  Wszystko zależy od pańskiego pomyślunku, Panie Szymański i jak Pan planuje przeszczepiać pomysły Huti na grunt polski. Bo o Polskę się przecież rozchodzi. Mniemam, że błyskawicznie rozwiąże Pan tak skomplikowany problem przeszczepu. Jak i posługiwania się polskimi znakami, wszak Polacy, to nie gęsi.

 32. W K mówi

  Zatem Rosja zyska wygodne połączenie po likwidacji Ukrainy.

 33. Pawel Szymanski mówi

  Nie mam takich planow, ale widac ze jest Pan czloowiekiem niesamowicie madrym i ta panska madrosc az tryska z panskich wypowiedzi. Szkoda ze jest Pan tak skromny i nie dzieli sie nia z innymi.

 34. ad mówi

  Nie każdy jest tak wylewny jak Pan, Panie Szymański. Nie każdy też ma skłonności do narcyzmu jak Pan, Panie Szymański.

 35. Pawel Szymanski mówi

  Widze ze jest Pan psychoanalitykiem! Gratulacje! Niestety takich talentow jak Pan nie posiadam. Jak Pan przylozy faldow to nie tylko poradzi Pan sobie z zagadnieniami jakie poruszylem w moim wywodzie ale tez wszelkimi plagami jakie sa w Polsce. Suma summarum, Wodzu prowadz!

 36. ad mówi

  Narcyzie pisz! Koniecznie. Tylko tak Pan sobie poradzi z brakiem używania polskich znaków. Wszak jeden wywód, to za mało na naukę. Suma summarum powrócę do początku – narcyzie pisz!

 37. Pawel Szymanski mówi

  Dziekuje Wodzu ze mi pozwalasz! Jak ja ci sie odwdziecze drogi Winnetou za ten przywilej jakim mnie obdarzyles? Wieem! Napisze cos nowego abys mogl sie gorszyc i z niesmakiem czytac dziela narcyza. Winnetou, jak to sie stalo ze jestes wybitnym erudyta i taki madry? Zdradz swoja tajemnice, nie daj sie prosic.

 38. Maergosia mówi

  Panie Pawle… wielkie dzięki za bardzo ciekawy art!
  Odnośnie pustosłowia prezentowanego w komentach @Ad osobiście… bym sobie nimi głowy nie zawracała, bo i po co ?…

 39. Bronka mówi

  Pawle, w Kanadzie ca. 83% dzieci i młodzieży od 3 do 15 roku życia przyjęło przy najmniej dwie dawki śmiercionki , nie muszę tłumaczyć, czym to się skończy.
  Persowie trafili centralę Mosadu i Usraelski „konsulat” w północnym, irakijskim Kurdystanie. Maładcy!
  ORP „Orzeł” i ORP „Sęp” wcale nie były największymi okrętami podwodnymi w tym czasie. 😋 Francuzi mieli tzw. krążownik podwodny z niezłą armatą przed kioskiem.
  A Japończycy to zabierali nawet wodnopłatowce do hangaru. 😉

 40. Bronka mówi

  Pawle, co do twojej najważniejszej wiadomości, muszę się zastanowić.

 41. ad mówi

  A to Pan, Panie Szymański nie jest „madry”? To wstrząsające.

 42. Pawel Szymanski mówi

  Winnetou, nie mnie to oceniac. Czyteelnicy oceniaja to co napisalem. Moga sie z tym zgodzic lub nie. Czytelnicy maja wieedze, doswiadczenie zyciowe, inteligencje i to oni oceniaja to co pisze i w przeciwienstwie do ciebie drogi Winnetou niee uzywaja sofizmatow ad pesonam aby podbudowac swoje ego. Czytelnicy sa doroslymi i zrownowazonymi emocjonalnie ludzmi, a Ty drogi Winnetou, musisz jeszcze troche nad tym popracowac.

 43. ad mówi

  Zgadza się Panie Szymański. „Czyteelnicy” mogą się zgodzić lub nie. Pan natomiast bardzo emocjonalnie reaguje na wpisy, które „niee” wychwalają Pańskich publikacji. Przez wzgląd na pańską „wieedze” oraz dziennikarski kunszt powinien Pan tonować swoje narcystyczne uniesienia. Także drogi narcyzie, musisz jeszcze trochę nad tym popracować.

 44. Pawel Szymanski mówi

  Dziekuje za panskie uwagi ad personam, dzieki Panu wieeeeeleeee sie dowwwwieeedzialem oooo sobie. Owszem pisze pan nie na temat, od rzeczy, ale ma pan do tego prawo. Wylazlem na scene to musze tez sie pogodzic ze na widowi jest jelop. A propos, nie jestem dziennikarzem, piszeeeee jakaaakkk óóóómiem. Ja sie jaaaakkkammm i mam zeza. Winnetou howk! Do nastepnego razu.

 45. ad mówi

  Na koniec wyszło, .żeś Pan, Panie Szymański jest osobą ułomną fizycznie. Przykro mi z tego powodu. Brak argumentów przykrywa Pan, Panie Szymański prostackim zwrotem „jelop”. Można i tak. Rozumiem, że swój komentarz pisał Pan na rosnącym ciśnieniu tętniczym. Zdrowia życzę i do następnego razu.

 46. fajera mówi

  Uważam, że pańska argumentacja w polemice do Ad jest nacechowana urażonym ego oczywiście niczego nie ujmując samemu artykułowi, który jest bardzo dobry. Natomiast dziwna jest wymiana zdań z Bronką, te spijanie sobie z dzióbków i ton wyższości ponad „jałopów” i „poliniaków”. Wszak nie jest to Pański prywatny blog?
  I ten brak polskich znaków… to takie trudne?

 47. Bronka mówi

  Czyżby „jełop” i „poliniak” poczuł się osobiście przywołany do tablicy? 😀
  Blog jest ogólno – dostępny, każdy pisać może, co chce i „spijać” również. 😀

 48. ad mówi

  Plus jest taki, że osoba Bronka powstrzymuje się przed używaniem rynsztokowego języka. Jak długo? Czas pokaże.

 49. Dumny Polak mówi

  Faktycznie napisane w nowatorski, inspirujacy sposob, wielowatkowo, widac tez kawal sporej pracy w jej uzasadnieniu i przede wszystkim: wymowa ” nie zerojedynkowa”.
  Umknelo mi jedynie, jaki zwiazek mialby oddanie do uzytku kawalka autostrydy w Rumunii z ( nasza ) droga ku zagladzie…
  Widze, Pawle, ze chetnie wlaczasz sie tutaj do rozmowy. Napisz prosze, w jakim sensie stalby sie ten kawalek zagrozeniem dla Polski?
  Szczerze mowiac, wciaz tkwi mi w tyle glowy perspektywa wezla komunikacyjnego w centrum Polski, dla towarow z Chin, rozwozonych po calej Europie, dlatego na pierwszy rzut oka byloby to, na moja logike, akurat odwrotnie.
  Dzieki z gory!
  Pisz czesciej, masz u mnie spory kredyt!

 50. Pawel Szymanski mówi

  Na terenie republik Nadniestrza rozlokowane sa duze sily rosyjskich wojsk. Rosja chce przejac Odesse, co umozliwi pelna kontrole nad kadlubowym panstwie jakie powstanie po zakonczeniu dzialan wojennych na Ukrainie. Problem jest taki ze USA eskaluje ten konflikt i nie zamierza go zakonczyc. Teraz beda manewry 90 tysiecy zolnierzy NATO w Europie, czyli wojna bedzie kontynlowana. https://apnews.com/article/nato-ukraine-russia-wargames-exercises-security-bb7621d7c55101426a57020e4b549bd1 Prosze tez przeczytac rozdzial o operacjach planowanych w Moldawii.

 51. Bronka mówi

  Język, zawsze dostosowuję do poziomu odbiorcy. 🤡🤡🤡

 52. Dumny Polak mówi

  Dzieki, dotad nie mialem o tym pojecia!…

  Spodziewam sie od Was batow za taka moja kontrowersyjana wypowiedz, ale po mojemu, tak, czy siak, wczesniej, czy pozniej, zmuszeni jestesmy jakos zaaranzowac sie z naszymi sasiadami, a w pierwszym rzedzie z Rosja, zamiast ja kopac po kostkach, w imieniu jakiejs obcej, pejsato- satanistycznej, choloty, ktora nas juz wielokrotnie zdradzila i sponiewierala!

  Przeciez i oni chca wylacznie w pokoju zyc, handlowac i sie rozwijac. Stare czasy mialyby sie szanse odmienic!

  Popatrzcie, co sie z nami tutaj, w ostatnich latach dzieje i pamietajmy, ze zarowno Rosja, jak i Chiny naleza juz do alternatywnego paktu, a dalsza egzystencja stanow i kraju z Palestyny, wisza juz na nitce, a my przez to, rowniez narazamy nasza przyszlosc, poprzez nasz bledny dobor partnerow, a takze przyczyniamy sie tutaj mocno do dotatkowego wzrostu napiecia.

  Bardzo podziwiam linie polityczna i wyjatkowa odwage Pana Orbana i zal mi bardzo, ze chwilowo nasze drogi sie oddalily i pogubily!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.