Apel Rady Rabinów do polskich władz: zwalczajcie antysemityzm, wspierajcie żydowskie szkoły religijne

rabini odmawiają Kadisz na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie/ fot. youtube
8

W dniach 4-5 czerwca odbyła się w Warszawie dwudniowa konferencja ortodoksyjnej Rady Rabinów z Rabbinical Center of Europe. Obradom przewodniczył rabin Menachem Margolin, dyrektor generalny Rabbinical Center of Europe i przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów (EJA). Rabini dyskutowali o możliwościach i barierach rozwoju życia żydowskiego w Polsce.

Rabin Margolin zadeklarował, że liderzy społeczności żydowskich z całej Europy zrobią wiele, żeby wesprzeć społeczność polskich Żydów, ale potrzebują wsparcia polskich władz. Chodzi o wsparcie w zakresie takich działań jak „zwalczanie antysemityzmu, rozwój religijnych szkół żydowskich w Polsce, działania na rzecz zapewnienia wolności wyznania i bezpieczeństwa Żydów”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jednocześnie Margolin podkreślił, że społeczność żydowska „bardzo ceni” to, co polski rząd zrobił dla niej w ostatnich latach. – Te działania to na przykład funkcjonowanie muzeum żydowskiego w Polsce czy pieniądze przekazane na renowację cmentarza żydowskiego. Wierzymy, że dzięki takim działaniom żydowskie życie w Polsce może kwitnąć i może dawać wiele Polsce, tak jak dawało wiele w przeszłości – ocenił rabin Margolin.

Margolin ocenił, że przyjęta przez polski parlament ustawa o IPN „nie dała Żydom tego poczucia, że są mile widziani”. – Nie chodzi o szczegóły tej regulacji prawnej, ponieważ chyba nikt na świecie nie uważa, że obozy koncentracyjne były polskie. Chodzi nie o szczegóły tej ustawy, ale o to, jaką atmosferę ona za sobą niosła. A niosła atmosferę, która zraniła uczucia Żydów na całym świecie – zaznaczył rabin Margolin.

Przebywający w Warszawie rabini odmówili Kadisz na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej.

Źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl

Przeczytaj też:

Ortodoksyjni rabini debatują w Warszawie. Rabin Stambler: „NASZE miasto jest gotowe na rolę gospodarza takich spotkań”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. piotr p mówi

  Dlaczego oni się tak kiwają?

  1. Teresa mówi

   Bo to demoniczne lemingi

  2. Constancja mówi

   choroba sieroca, diabel im daje pieniadze i wladze, ale ich nie kocha.

 2. Ania mówi

  Żydzi! Leczcie się na głowy,,# Dopóki nie wykorzenicie z siebie antykatolicyzmu i antypolonizmu marne są wasze szanse nie tylko u ludzi, ale przede wszystkim w życiu wiecznym.

 3. julie mówi

  Jedni sie kiwaja inni dupy wystawiaja ! Ot bandyckie religie !

 4. jacek mówi

  kiwają się bo mają puste łby !

 5. lolek mówi

  **żydzi nie wiedzą z kim zaczeli tą wojnę w Polsce. Politycy się zmieniają, ale naród trwa zawsze i my Wam tego nie darujemy.**

 6. Pola kowalska mówi

  A kto bedzie pisal do rabinow by zniszczyli zydostwo co sie pleni szybciej jak chwast i chce naszej POLSKI

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.