Apel do premiera o wstrzymanie składek ZUS dla przedsiębiorców. Uważasz, ze to dobry pomysł? [SONDA]

54

Mali i średni przedsiębiorcy odnotowują duże straty spowodowane paniką wywołaną wokół koronawirusa. Najbardziej poszkodowani są właściciele kin, firm transportowych oraz sklepów oferujących asortyment inny niż produkty spożywcze, chemia czy medykamenty.

W związku z tą sytuacją Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego o wstrzymanie składek ZUS dla przedsiębiorców.

Proponuję, aby na 6 miesięcy wprowadzić dobrowolność opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przy pozostawieniu obowiązku opłacania składki zdrowotnej. (…) Ekstremalnie trudna sytuacja, w jakiej znalazła się polska gospodarka wymaga niestandardowych i odważnych działań – czytamy w apelu przesłanym do redakcji polskich mediów. Zachęcamy do lektury całego listu, którego treść zamieszczamy TUTAJ.

Jakie jest Państwa zdanie w tej kwestii? Czy uważacie, że premier Morawiecki powinien pozytywnie odpowiedzieć na apel Adama Abramowicza?

Czy na czas walki z koronawirusem składki ZUS dla przedsiębiorców powinny zostać wstrzymane?

View Results

Loading ... Loading ...

Przeczytaj:

Wrocław: leki na HIV i malarię w terapii COVID-19. Terapia wzorowana na metodzie chińskiej obniżającej śmiertelność

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Frank Drebin mówi

  Ankieta. Państwo polskie jest w trudnej sytuacji. Czy jesteś za wstrzymaniem wypłat emerytur i świadczenia usług medycznych na okres 6 miesięcy? Głosuj Tak/Nie/Trudno powiedzieć

  1. eho mówi

   Kto ma odłożone miliony? Mali drobni przedsiębiorcy? Kawiarnia zamknięta ,działa od dwóch lat , spłaca kredyt, i nagle odcięta od dochodu, skąd ma wziąć te pieniądze!? A przecież jest wiele innych opłat! Państwo chętnie wyciąga ręce po podatki , pilnuje i straszy karami ale jak się zdarza dramatyczna sytuacja to ma w nosie takich ludzi! Zwolnienie z zus czy przełożenie raty kredytu powinno być nakazane !

  2. lolo mówi

   przecież można zawiesić działalność. Doucz się

  3. Tomcio mówi

   Nie wszyscy mogą zawiesić działalność. Np osoby które wzięły dofinansowanie z UP.

  4. Tom mówi

   Odkładając tracisz ubezpieczenie – czyż nie?

  5. Anna mówi

   A Co z pracownikami mamy zrobić jak zawiesimy działalność? I dlaczego mamy zostać bez ubezpieczenia? Teraz my potrzebujemy pomocy My którzy do tej pory nakrecalismy gospodarkę i zapłaciliśmy słone podatki!!!!!! Czekamy na propozycje Panie Premierze

  6. Ela mówi

   Czy zawieszenie dzialalnosci zwolni z czynszu, kredytow i mediow?

  7. Jagoda mówi

   Jestem nauczycielką na działalności gospodarczej, nie zarabiam nic, to oczywiste i przykre niestety, bo żyć trzeba
   Pozdrawiam wszystkich.

  8. Ryszary mówi

   Jesteś pojebani

  9. Jacek mówi

   Powinien ZUS być wstrzymany albo obniżony o połowę co najmniej.

  10. Patrycja mówi

   Dokładnie ! Dopiero co otworzyłam działalność i już jestem w trudnej sytuacji ! Masakra

  11. Kamil mówi

   No tak ale nikt nie myśli o pracownikach takich małych firm. Jestem kucharzem, nasza restauracja została zamknięta szef nie wypłaci mi przymusowego wolnego bo sam nie ma. I teraz pytanie co ja niby mam zrobić? Prędzej umrę z głodu niż przez koronawirus…

  12. Ela mówi

   Co to znaczy wstrzymany? Jesli trzeba bedzie go splacic po pol roku to na jakich warunkach? Przeciez mali przedsiebiorcy nie odrobia strat przez lata. Ciulalismy wiele lat i teraz jestesmy obligatoryjnie zamknieci a czynsze, kredyty i media trzeba placic. Oczywiscie zdrowotne nalezy bezwzglednie placic. Oplaty muszabezwzglednie zasilac sluzbe zdrowia.

  13. Jola mówi

   Zawiesić działalność. O czym ty mówisz? Zwolnić wszystkich z pracy i samemu pozostać bez ubezpieczenia. To ty się doucz.

  14. Kamil mówi

   No tak ale nikt nie myśli o pracownikach takich małych firm. Jestem kucharzem, nasza restauracja została zamknięta szef nie wypłaci mi przymusowego wolnego bo sam nie ma. I teraz pytanie co ja niby mam zrobić? Prędzej umrę z głodu niż przez koronawirus…

  15. Damian mówi

   Tak zdecydowanie tak branża energetyczna zablokowana w 100 %

  16. Jakub mówi

   Przecież każdy dostał maila juz kilka dni temu. Mogą nam odroczyć lub rozłożyć na raty. Kwestia wniosku.

  17. Marzena mówi

   A co z zatrudnionymi pracownikami ? Może jakaś złota rada?!!!!

  18. Emilia mówi

   Tak

 2. Jakub mówi

  A co z emeryturami, które polscy podatnicy płacą Izraelczykom? Czy zostaną wstrzymane/zlikwidowane?

 3. Dawid mówi

  Powinno to być obligatoryjnie

 4. Martyna mówi

  Powinni tak zrobić. Mój przykład – lokal gastronomiczny zamknięty z powodu koronawirusa … Nie zarabia a trzeba wszystko zapłacić czynsz , prąd , woda , śmieci i co najważniejsze ZUS składka 1400 złotych . Jedynie prąd będzie mniejszy rachunek i za wodę 😟

 5. Lestek mówi

  To się nie wydarzy bo skąd wezmą kasę? Krowa co mleko daje wakcji nie ma, a jak zachoruje to jej problem.

  1. Krystian mówi

   Jak jej problem?! Gospodarz od razu dzwoni po weterynarza i próbuje pomóc…po to płacimy podatki, ZUSy i inne by w razie potrzeby to państwo pomogło swojemu społeczeństwu a nie przepraszam… podatnikowi.

 6. Marcin mówi

  Prowadzę małą firmę transportową. Aktualnie kierowcy w domu, auta stoją. Leasingi, ubezpieczenia dodatkowe, zusy, inne opłaty nie stoją, to koszta około 20 tys miesięcznie. Ten miesiąc opłacę a w przyszłym jeżeli sytuacja się nie poprawi to można zamykać DG, zwalniać kierowców i wpędzić sie w długi. Pozdrawiam

 7. artur mówi

  Drodzy Państwo, pomoc w tym czasie należy się każdemu, trzeba za wszelką cenę ratować miejsca pracy, warto przekierować środki pomocy społecznej na ratunek pensji pracowniczych, większość pracodawców nie ma skrarbca złota z którego można czerpać garściami, pod pojęciem „pomoc społeczna” mam na myśli chociażby 13 emeryturę, która teraz powinna popaść w zapomnienie….

 8. anan mówi

  tak , zdecydowanie , pomoc państwa dla tych firm jest absolutnie potrzebna , i to jak najszybciej

 9. pit mówi

  I co po tym wstrzymaniu? I tak trzeba je będzie zapłacić. To jawne przerzucenie konsekwencji nieudacznictwa rządu na przedsiębiorców.
  Jeśli ktokolwiek chce pomóc przedsiębiorcom to wzorem Niemiec powinny zostać wpompowane w system miliardy zł właśnie dla nich by za pół roku miał kto jeszcze płacić podatki w tym kraju.

 10. Julita mówi

  A co z fryzjerami i kosmetyczkami?

 11. Karol mówi

  Kochani emerytury to inna rzecz tak samo jak wyplaty dla pracowników postojowe. Ja na swoim przykładzie mam 6 pracowników i dwie pizzerie koszt to ok 18 000 zł a sam ZUS i podatki to ok 9 tyś zł kiedy zyski spadły o 1/3 teraz a nie wiadomo co to będzie później. Dla nas najlepiej by było jak by jakąś pomoc dal bo nić nie da zamrożenie zusu bo jak potrwa to miesiąc dwa to potem możemy paść bo może być tak że nie będziemy w stanie zapłacić później nagromadzonego zus.

 12. Kasia mówi

  A ja uważam, że powinni wstrzymać tym przedsiębiorstwom którzy mają teraz przestoj w biznesie. Przecież jeśli mają zamknięty interes albo otawarty ale nikt nie przyjdzie to skąd maja wziąć pieniądze na skladki. Jeśli nic nie zrobią z tym to dojdzie do zawieszania działalności,do zwolnień, urlopów bezpłatnych itp. I dopiero będzie kryzys. A są instytucje które w tym czasie mogą normalnie pracować i zarabiać na państwo. A ono da sobie spokojnie radę. Nie muszą dawać 13pensji czy emerytur itp. mogą też to wstrzymać, każdy teraz to zrozumie

 13. Monika mówi

  Tak pod warunkiem utrzymania normalnych cen a nie z kosmosu !

  1. Janusz mówi

   Tym co nie pracują jak najbardziej. Ale tym co pracują z jakiej strony.

 14. Nataliya mówi

  Uważam że składki ZUS muszą być całkowicie umozone

 15. Gregor mówi

  Tak ale tylko dla firm które poddają się kwarantannie i zamykają zakłady na ten czas

 16. Tomcio mówi

  Jestem za wprowadzeniem dobrowolnych składek ZUS. Kto chce, i ma środki niech płaci. Prawo wyboru ( moim zdaniem) byłby najlepszym rozwiązaniem.

 17. Małgorzata mówi

  Poczucie zagrożenia powoduje zastój nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także w internetowych. Pierwsze firmy kurierskie już informuja, że nie ma mozliwości wysyłki na teren UE. Firmy w krótkim czasie odcięte od dostaw towarów i brak mozliwosci realizowania zamówień… A w necie sklepu nie zamkniesz… tylko nie masz zamówień.

  1. Jacek mówi

   Uważam, że 500 plus też powinno być wstrzymane w tym trudnym okresie dla Polski

 18. Patryk mówi

  Pomysł może i dobry . Ale niech firma na ten czas będzie zamknięta bo myślę że wielu pracodawców wstrzymało by ZUS a normalnie chciało funkcjonować podczas kwarantsnny

  1. Janusz mówi

   Dokładnie tak jak napisałeś. Wstrzymać tym co nie pracują

 19. Mateusz mówi

  tak, lecz nie wszystkim tym którzy nie pracują teraz to tak..

 20. Kinga mówi

  Popieram . Nie pracujemy nie dlatego że nie chcemy. Tylko dlatego że tak trzeba . Nie zarabiamy .

  Z kad wziąść na opłaty???

  1. Fghhj mówi

   Kinga: Skąd wziąć, jak już.

 21. Karol mówi

  Prowadzę Mały warsztat samochodowy. Firmę prowadzę od listopada 2019r. Niestety działalności nie mogę zawiesić ponieważ otworzyłem ja przy pomocy dotacji z UP. Dopóki nie było tematu wirusa w Polsce było w miarę dobrze. Teraz jest bardzo źle. Klientów brak. Jestem za tym, żeby składki do ZUS były dobrowolne. Za miesiąc nie będę miał z czego zapłacić jeżeli dalej będzie tak jak jest teraz.

 22. Igor mówi

  Moze to zabrzmi egoistycznie ale co nas pracownikow obchodzi wasze placenie zusu. Epidemii nie bylo to inno rece sie zacieralo i liczylo sie pieniążki, a o pracownikach sie nie myslalo zeby dac im wiecej zarobic niz najnizsza krajowa. To wtedy bylo oki. Zaden z was sie nie martwil ze pracownik ma kredyt zaden z was nie dal godnie zarobic.

 23. Lipiński mówi

  Mały Igorku,
  Jeśli Twój pracodawca nie będzie miał pieniędzy na opłaty i biznes zbankrutuje, to nie zarobisz nawet najniższej krajowej na swój kredycik.

 24. Magda mówi

  Drogi mONdry Igorku, otwórz sobie własny biznes- będziesz niezależny i wyzbedziesz się wrażenia że jesteś niedoceniany czy okradany.Straconych pieniędzy niektórzy nigdy nie odzyskają jaki sens odsuwac płatność- za 3 miesiące huknie suma i się nie pozbieramy… powinny zostać zmniejszone o ilość dni która wypadła z funkcji.

 25. Gosia mówi

  Nie jestem za tym poniewaz dla niektorych rodzin 500+jest bardzo pomocne zwlaszcza teraz jak nie mozna pracowac … a wlasne male dzialalnosci zamkniete … a rachunki z czegoa trzeba opłacac

 26. Xxx mówi

  Niech podadza nr konta bankowego i kto chce i ile moze niech wpłaca mysle ze to jest dobre rozwiazanie

 27. Tomasz mówi

  W UK nie apelowano by tylko napisano by petycję… ponad 20 000 głosów w ankiecie gdyby było tyle podpisów w petycji (UK ma 2 razy większą populację) to by było 2 razy więcej żeby rząd miał psi obowiązek taką petycję przedyskutować w sejmie …
  Ale apelujcie… bo jak Szpitale apelują o pomoc to do obywateli a nie do NFZ ani nie do ZUS… to często z ofertą pomocy zgłaszają się przedsiębiorcy (i ludzie którzy na przeżycie mają netto- koszty pracodawcy na które muszą swoją pracą zarobić minus to co kradnie państwo!)

 28. Iza mówi

  UMORZYĆ a nie zawiesić ! Garść małych przedsiębiorców zarobi później podwójnie by te zaległe składki zapłacić . Oczywiście można zawiesić działalność A CO Z PRACOWNIKAMI ? Zwolnić ? Państwo da zasiłek ? Z czego będą żyć , z czego opłacą rachunki przy dzisiejszych cenach ?

 29. Katarzyna mówi

  W tym miesiącu zarobiłam na własnej działalności może 300 zł. Wszystkie wizyty (prowadzę gabinet dietetyczny) ludzie poodmawiali, bo boją sie wirusa, a zakupów na dietę nie będą robić, bo trzeba przetrwać armagedon i zrobić zapasy na kilka miesięcy w formie makaronu i konserw. Zus przewyzsza moj zarobek. Czy to jest sprawiedliwe???? A 500 +, zasiłki, 13 emerytury, wypłaty dla pracowników będą rozdawane. To jest kpina.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.