Antypolska propaganda na konferencji w Muzeum POLIN: „Ożywione po latach upiory antysemityzmu”

Muzeum POLIN/ fot. mkidn.gov.pl
13

Od czwartku 25 października do soboty 27 października 2018 roku w Warszawie, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbywa się międzynarodowa konferencja „Jak rozmawiać o Sprawiedliwych? Reprezentacje w kulturze, znaczenie w edukacji”. Na uroczystym otwarciu konferencji obecni byli i przemawiali: ambasador USA Georgette Mosbacher, ambasador Izraela Anna Azari, wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński i wicedyrektor departamentu dziedzictwa kulturowego w MKiDN Piotr Szpanowski, który przeczytał list od wiceministra Jarosława Sellina.

Sprawozdanie z otwarcia konferencji zamieściła na swoim portalu Reduta Dobrego Imienia. Oto zacytowana przez RDI wypowiedź wiceprezydenta Warszawy: „Nie wolno zapominać, że ożywione po latach upiory antysemityzmu węsząc różnorakie łupy z radosną łatwością potrafią się wkomponować w krajobraz także i dziś. Tak zwany suweren ośmielony wstrzemięźliwą postawą kościoła z niekłamaną radością brał i bierze udział w przygotowanych dlań igrzyskach. Indoktrynacja dziś nazywana elegancko polityką historyczną, relatywizacja i marginalizowanie podłości dają przyzwolenie na zło. Na jego rozprzestrzenianie się na nienawiść wobec wszystkiego co nie mieści się w utrwalanym przez wątpliwej jakości autorytety obrazie świata. Historia jak to historia, lubi się powtarzać. A jeśli towarzyszy jej dewastacja podstaw systemu zwanego demokracją to znaczy że krok już tylko dzieli nas od dyktatury, która by się utrzymać musi dawać chleb i szukając kolejnych wrogów, organizować wspomniane już igrzyska. Udział w nich z pozoru atrakcyjny i tym bardziej niebezpieczny kończy się zwykle tragicznie, bo nigdy nie możemy być pewni kiedy wrogami staniemy się my sami. Dziś na naszych oczach rodzą się nowi i nowi-starzy obcy. Są lub za chwilę będą winni wszelkiemu złu jak kiedyś nie tylko w nazistowskiej propagandzie. Wszak piekło to inni. Dlatego tak ważna jest mądra edukacja. Dziękuję”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Drugą częścią konferencji był panel dyskusyjny pt. „Ratowanie – różne perspektywy”. Na pytanie Roberta Szuchty, pracownika Muzeum POLIN i moderatora dyskusji „Jakie są główne nurty, sposoby opowiadania o ratowaniu Żydów i jakie funkcje pełnią?” odpowiedział dr Piotr Forecki z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

– Cała historia publicznego opowiadania o Sprawiedliwych czy też o Polakach ratujących Żydów, bo to określenie najczęściej spotykamy, zaraz opowiem dlaczego, to jest na dobrą sprawę niekończąca się historia ich cynicznego instrumentalizowania, wykorzystywania na różne sposoby. Ten nurt ma miejsce w zasadzie od czasu pogromu kieleckiego – wyjaśnił dr Forecki.

Następnie Forecki opisywał jak Polacy „zasłaniają swój antysemityzm ludźmi ratującymi Żydów”. Przekonywał zebranych, że próbuje się wmówić, iż ratowanie Żydów wynikało z ducha narodu polskiego, co jego zdaniem jest bzdurą. „Próbuje się tych sprawiedliwych traktować jak taki listek figowy, jak drzewka w Yad Vashem żeby po prostu się za nimi chować, zasłaniać nimi polskie zbrodnie na Żydach” – oświadczył Forecki.

Podczas panelu głos zabrała Karolina Panz z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN: „W swoich badaniach nie natrafiłam na zorganizowane grupy mundurowych niemieckich wyszukujące w terenie ukrywających się Żydów chodzące po odosobnionych domostwach. Mówi się o watahach chłopskich o strażach nocnych kilkunastoosobowych grupach wyrostków, które przeszukują. Była nawet sprawa takiej grupy, która samowolnie zatrzymywała wozy w poszukiwania uciekających z Krakowa Żydów. Niemcy postawili im zarzut, że wykonują ich czynności samowolnie”.

A oto kolejna wypowiedź dra Foreckiego: „Podczas okupacji w Polsce toczyła się polsko-polska wojna o Żydów, to znaczy o to żeby ich uratować. Ci Żydzi, którzy zostali uratowani, nie zostali uratowani z namaszczenia polskiej wspólnoty narodowej, tylko niejako przeciwko niej. […] Ta wojna w pewnym sensie umownym toczy się teraz o Sprawiedliwych, że znowu ta większość, przeciwko której toczyła się ta polsko-polska wojna o Żydów podczas okupacji dziś próbuje ich zawłaszczyć i uczynić swoją reprezentację znaczy pokazać, że Sprawiedliwi działali w imieniu narodu”.

Tę antypolska propagandę sponsorują polscy podatnicy kwotą 8 milionów złotych rocznie przekazywaną Muzeum POLIN przez Ministerstwo Kultury.

Źródło informacji i cytatów: anti-defamation.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  A ja w swoich badaniach nie natrafiłem na zorganizowane grupy mundurowych radzieckich wyszukujące w terenie ukrywających się Polaków, chodzące po odosobnionych domostwach. Mówi się o watahach żydowskich o strażach obywatelskich kilkunastoosobowych grupach wyrostków, które przeszukują domostwa swoich polskich sąsiadów, doskonale wiedząc kto gdzie mógł się schować, kto stanowił konkurencję w interesach.
  A dla takiego foreckiego lepiej, bym go nie napotkał na swojej drodze. Stary już jestem ale…
  Że też takie ścierwo ziemia nosi!

  1. APSL mówi

   Dokładnie…

  2. Andrzej Józef mówi

   Do 1953 roku bandy Ukrainskie (wolna Ukraina na terenach Polski włoczajoc Krakow).

 2. Robert mówi

  Azaraz nam wmówi,że w szeklmisji Kopernik był Faraonem pędzącym Niemca przez Może Czerwone,dlatego we wrześniu 39, wpadły do nas w gości dzieci pomiotu hitlerowskiego i stalinowskie skundlone

 3. zuzia mówi

  Za to perfidne opluwanie Narodu Polskiego – Wszechmocny ‘plemię wężowe’ ukaże całkowitym holokaustem podczas Armagedonu!

 4. Robert mówi

  Mam pewne skojarzenie,nie wiem kto to projektował,ale to co widzę na zdjęciu,to wejście,przejście wygląda jak statecznik pionowy samolotu,a ten dzięki sterującemu pozwala korygować kierunek lotu w prawo lub w lewo,jak w tupolewie np.

 5. Robert mówi

  Chwała pomnikom narodowym,również na krainie U

 6. Robert mówi

  Teraz już wiem,dlaczego PAN PREZYDENT DUDA lata tym samolotem O nr. SP Polin

 7. Robert mówi

  O numer wyżej niż air force 1

 8. sulka mówi

  W muzeum Polin zebrała się śmietanka ludzi myślących swoimi kategoriami i dopadł ich wszędobylski smog, więc biedakom bardzo zaszkodził. NIE Z POLAKAMI TAKIE NUMERY ZACZADZENI “INTELEKTUALIŚCI” NIE DAMY SIĘ PROWOKOWAĆ. Ględzcie sobie do woli bo coraz więcej Polaków (dzięki tym bajdurzeniom) poznało i poznaje prawdę (nie tę podaną przez komuchów-morderców z NKWD) ale tę prawdziwą + poznanie historii świata (geopolityki) i wypadacie w naszych oczach śmiesznie wręcz groteskowo. Przeczytałam i wam polecam, na kolejną konferencję, tomik wierszy wspaniałego człowieka (zamordowanego przez Niemców) żyda ICCHAKA KACENELSONA “Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie”. Godny uwagi jest wiersz “O bólu mój” gdzie opisuje w sposób przejmujący jak żydzi postępowali z żydami.

 9. Tom mówi

  Z Nowego Testamentu.List do Kościoła w Smyrnie.Jakże pasujący do Polski.
  9 Znam twój ucisk i ubóstwo –
  ale ty jesteś bogaty –
  i [znam] obelgę wyrządzoną przez tych, co samych siebie zowią Żydami,
  a nie są nimi, lecz synagogą szatana

 10. Mr. Jan Tarwid mówi

  Ku przypomnieniu.
  # 2480
  Kaz’dy
  Polak wie,
  Że Bracia Żydzi
  Są tylko dodatkiem do tabakiery
  W węzle gordyjskim ukrytym.

  Może kiedyś tak się stanie
  Że mój wiersz Tabakiera
  W muzeum będzie na
  Pierwszym planie.

  Janwiid.June, 18 / 2018

  Ku przypomnieniu.

  # 2388€
  …Tabakiera…
  Bracia Żydzi
  Są tylko dodatkiem do tabakiery
  W węzle gordyjskim ukrytym.
  Ukrytym dodatkiem
  By jaby co i wrazie czego
  Rządziciele kichać nie chcieli.
  Autor.Janwid.
  Jan.11/2018

  # 1893€
  …Węzeł…
  Węzeł Gordyjski
  Będzie rozwiązany
  Gdy metoda Faraona,
  Która z tabakierą
  Jest splątała
  Przestanie
  Być utajniona
  I przez rządzicieli
  Zostanie odrzucona.
  Autor Janwid.
  Jan.11/2018

  # 1570€
  …Metoda Faraona…
  Rządziciele
  Od dziejów zarania
  Stosują metodę Faraona,
  Która wysługując się sługami
  Oraz zmodyfikowanymi ziarnami
  Przejmuje kontrolę nad nami oraz sejmami
  Mając sługi i poddanych za nic
  I gdy zajdzie potrzeba
  Wysylą ich do nieba.
  Autor Janwid.
  Aug.08/2016
  —-
  # 2388€
  … Snuff box …
  Brothers Jews they are
  As an addition to the snuff box
  In the Gordian knot hidden.
  A hidden addition
  That what and what will happen
  The rulers did not want to sneeze.
  Author. Janwid.
  Jan.11 / 2018

  # 1893
  …Gordian knot…
  Gordian knot will be solved
  When the method of Pharaoh
  Which entangled him
  With snuffbox
  It will stop
  Being secretive
  And by the rulers
  Will be rejected.
  Author Janwid.
  Dec,21/2016

  # 1570
  … Pharaoh’s method …
  Rulers
  From the beginning of time
  Use the Pharaoh method,
  Which using servants
  And modified seeds
  Takes control over us
  And the parliaments
  Having them for nothing
  And when the need arises
  Sending them to heaven.
  Author Janwid. Aug,08/2016

  https://www.facebook.com/…/UzpfSTEwMDAwMzE2MTEzMTM0Njo…/

  —-
  …Podjudzanie…
  Rzadziciele be,da, robic’ wszysto
  By sklucic’ w krasulapakcie
  Oddole zla,czenie.
  Zla,czenie,
  Kto’re nie dopus’ci
  Do ponownego grylowania
  W wyniku rza,dzicieli podjudzania.

  Janwid – Pierwszy z’olnierz Krasulapakt.

  P.S.
  Przyjaciel gdy bylem mlodzien’cem mnie powiedzial
  Z’e nastapi poko’j wymarzony, kto’ry be,dzie trwac’
  Do czasu tego gdy roszczenia przerosna,
  Kruchos’c’ pokoju istnienia.
  Autor Janwid.

  # 2528
  Dla osób zainteresowanych
  Odnośnie tego by nie dopuścić
  Do ponownego grylowania
  Z powodu podjudzania,
  Którego w Polsce
  Oraz Izraelu
  Dopuszcza się stale.

  Jeżeli przetrwać chcemy
  To musimy być scaleni
  A nie rozdzieleni.

  Autor Janwid. Oct. 03/2018.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.