Ambasada Izraela zamknięta. Dyplomaci protestują przeciw decyzji Ministerstwa Finansów

ambasada Izraela w Warszawie/ fot. Wikipedia
10

W środę (30.10.2019) ambasada Izraela w Warszawie została zamknięta, tak jak wszystkie placówki dyplomatyczne tego państwa na całym świecie. To protest przeciw decyzji izraelskiego Ministerstwa Finansów, które zapowiedziało, że wycofa się z wcześniejszych ustaleń z MSZ i zmusi dyplomatów do zwrotu tysięcy dolarów wypłaconych na pokrycie kosztów ich działalności.

„Zmuszeni zostaliśmy do zawieszenia funkcjonowania naszej placówki, podobnie jak zamknięte zostały dziś izraelskie placówki dyplomatyczne na całym świecie. Wynika to z decyzji Ministerstwa Finansów Izraela, która naruszyła porozumienie podpisane pomiędzy dyplomatami, a Dyrektorem Generalnym Ministerstwa Finansów 21 lipca 2019. Decyzja ta wprowadziła jednostronną zmianę w istniejące od kilkudziesięciu lat procedury. W związku z tym Ambasada pozostanie zamknięta, usługi konsularne nie będą świadczone, a wejście na teren placówki zostanie ograniczone. Dyplomaci izraelscy zawsze działają na rzecz dobra swojego kraju. Niestety wspomniana decyzja Ministerstwa Finansów nie pozostawia nam wyboru, ponieważ narusza podstawowe interesy Państwa Izrael. Mamy nadzieję na rychłe rozwiązanie tego kryzysu” – informuje ambasada Izraela w oświadczeniu na Facebooku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak informuje Jerusalem Post, spór o finansowanie izraelskich ambasad i konsulatów ciągnie się od lat. Dyplomaci narzekają na niskie pensje i brak środków na funkcjonowanie placówek. W ciągu ostatnich 20 lat budżety wszystkich ministerstw podwoiły się – tylko budżet Ministerstwa Spraw Zagranicznych został obcięty. We wrześniu MSZ ogłosiło, że z powodu braku funduszy zmuszone jest zamrozić większość swoich działań dyplomatycznych na całym świecie.

– Jest takie państwo, które robi trzecie wcześniejsze wybory, bo skłóceni politycy nie potrafią wyłonić rządu, zamyka ambasady, bo pożarły się resorty finansów i dyplomacji… Ale jego przedstawiciel uważa się za powołanego do recenzowania stanu demokracji w Polsce. Czujecie to? – skomentował zamknięcie izraelskiej ambasady Rafał Ziemkiewicz.

Źródło informacji: Facebook, Twitter, Jerusalem Post

Zobacz też:

Winnicki o atakach ambasadora Izraela: „Dopuszcza się zniesławienia. Konfederacja nie będzie stawała na baczność” [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Robert B. mówi

  To może głupie goje powinny płacić w każdym kraju za utrzymywanie żydowskich ambasad? Czy takie coś, czyli Żyd musi płacić za swoją ambasadę, nie prowadzi do hokolkhaaaaałstaaaaa?

 2. Robin hood mówi

  Mam nadzieje że na zawsze zamkneli?

 3. czytacz mówi
 4. czytacz mówi

  Czy Redakcja 'wprawo’ uskutecznia – jak zwykle – cenzurę?!

  1. czytacz mówi

   I straciłeś Jacusiu „cnotę”: manipulujesz i cenzurujesz!

 5. Marek Wiaderko mówi

  Tylko żeby politykom w Polsce nie przyszło do łba żeby płacić z naszej kieszeni na finansowanie ambassad israela. Znając te pacynki już zaczęli odpowiednie procedury.

 6. Buran mówi

  No i pewnie ku temu zmierzają, że wszystkie państwa świata, w ramach POKUTY za narzucone im winy, są zobowiązane do utrzymywania na swój koszt ambasad, konsulatów. Nasi już pewnie szykują kasę, bo na to jest zawsze.

 7. Robert mówi

  Jakieś takie antysemickie to ich ministerstwo,żeby tak traktować własną elytę

 8. Robert mówi

  Są już u siebie,nie potrzebują

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.