Ambasada Izraela interweniuje ws. szpitalnego przetargu. „Obiecano im kontrakt z NFZ”

Szpital w Zgorzelcu
5

Przy powiatowym szpitalu w Zgorzelcu powstało prywatne centrum radioterapii. Pojawiły się jednak problemy z podpisaniem kontraktu z NFZ. Ponieważ spółka, która wyłożyła pieniądze na oddział jest pośrednio powiązana ze środowiskiem żydowskim, w sprawie interweniowała ambasada Izraela, gdyż przed popisaniem umowy inwestorzy otrzymali „ustne zapewniania od prezesa dolnośląskiego NSZ”. Co z tego wynika?

W 2014 roku Wielospecjalistyczny Szpital SP ZOZ w Zgorzelcu zawarł umowę na dzierżawę przyszpitalnego terenu ze spółką Radiology Therapeutic Center Poland, która należy do grupy kapitałowej Amethyst Radiotherapy LTD (holding medyczny z siedzibą na Cyprze). Spółka miała wybudować ośrodek radioterapii – czytamy na portalu TVP Wrocław.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatecznie ośrodek radioterapii został zbudowany z pieniędzy spółki. W zamian zagwarantowano jej teren i niższy czynsz. W sprawie budowy oddziału nie zorganizowano przetargu, co zdaniem dyrektora ma wynikać z uchwały rady powiatu zgorzeleckiego.

Jednak jak donosi portal TVP Wrocław, nie tylko w tej kwestii pojawiają się wątpliwości. Zapisy umowy są dla szpitala bardzo niekorzystne. Umowa może zostać rozwiązana, jeśli prywatna firma nie zawrze umowy na finansowanie świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych. Wówczas będzie mogła zażądać od szpitala zwrotu „wartości nakładów poczynionych na przedmiot dzierżawy, w szczególności nakładów dotyczących prac budowlanych”, czyli przynajmniej 20 mln zł.

Oznacza to, że spółka powiązana z Izraelem najprawdopodobniej otrzyma pieniądze za postawienie oddziału. Co prawda budynku nie zburzy, ale pozostaną jedynie gołe ściany, a Polacy wyjdą na tym jak Zabłocki na mydle.

Oddział nie został wybudowany na czas. Zamiast w roku 2016, oddano go do użytku dwa lata później. Z tego tytułu NFZ nie podpisał kontraktu ze spółką Amethyst Radiotherapy LTD, która teraz czuje się oszukana, bo ja twierdzi „otrzymała ustne obietnice”.

W związku z tym przedstawiciele spółki poprosili o interwencję ambasadę Izraela. Działając na prośbę sieci ośrodków medycznych Amethyst Radioterapy (…) chcielibyśmy prosić o uzasadnienie odmowy przyznania kontraktu na świadczenie usług medycznych w ramach umowy z NFZ dla nowo powstałego Centrum Radioterapii Ametyst w Zgorzelcu – napisała do NFZ radca prawny ambasady Izraela. Izraelska Grupa Amethyst należąca do rodziny Goldenberg, od ponad 35 lat posiada i prowadzi ponad 100 centrów medycznych w Izraelu i niektórych krajach Europy.

Magdalena Groń z portalu TVP Wrocław zaznacza, że kilka lat temu izraelska grupa otrzymała „ustne zapewnienie” , że w województwie jest zapotrzebowanie na oddział radioterapii, dlatego ci zdecydowali się zbudować oddział, by w przyszłości czerpać z tego korzyści. Dziś NFZ twierdzi, że radioterapia nie jest potrzebna, a wokół sprawy pojawia się coraz więcej znaków zapytania.

Czy podpisując niekorzystną umowę ze spółką powiązaną z Izraelem nie doszło do naruszenia prawa? Dlaczego przed podpisaniem umowy, przedstawiciel NFZ zadeklarował podpisanie kontraktu ze spółką? Czy to normalna sytuacja, że ambasada Izraela wywiera nacisk na działania polskiego szpitalnictwa? A może właściciele Amethyst Radioterapy spostrzegli, że w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości, ambasada Izraela może się poszczycić 100-procentową skutecznością interwencji, dlatego warto prosić ich o pomoc?

Źródło informacji i cytatów: TVP Wrocław

Przeczytaj także:

TYLKO U NAS! Awanturnica LGBT na dywaniku u dyrektora. „Odbędzie się rada pedagogiczna w jej sprawie”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. narodowiec mówi

  PiSowcy po przegranych wyborach będą spi…ać do Izraela.Ale co podpiszą to ten smród zatruje Polskę na zawsze.

 2. sulka mówi

  oceniając PIS i ich politykę samych „sukcesów” (a tych niby sukcesów w tym 447 jest cała masa) to WŁOSY STAJĄ DĘBA NA GŁOWIE.

 3. Wojciech mówi

  Mamy powtórkę XVIII wieku. W Polsce rządzą obce ambasady. I tak już 80 lat.

 4. prezes mówi

  WŁADZE SZPITALA ( DYREKTOR BARCZYK) ZMARNOWAŁA PUBLICZNE PIENIĄDZE WIERZĄC W USTNE ZAPEWNIENIA.

 5. szymon mówi

  procedura standardowa: niech złożą pozew cywilny to sprawa bedzie się toczyła przez 10 lat tak jak w przypadku naszych obywateli.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.