Ambasada Francji w Polsce o likwidacji pomnika Jana Pawła II: Francja to państwo laickie, a krzyż musi zniknąć!

7

Francuska Rada Stanu, czyli najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji, podjęła decyzję o usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii. Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają sześć miesięcy, a jeśli tego nie dokonają, cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej. Premier Beata Szydło zadeklarowała, że Polska przyjmie pomnik, aby nie doszło do jego zniszczenia.

W związku z tym Ambasada Francji w Polsce wydała dziś komunikat, w którym wyjaśnia dlaczego krzyż ma być bezwzględnie usunięty z pomnika. Warto przeczytać to uzasadnienie, bo jest to jednoznaczna odpowiedź na pytanie „Francjo, co zrobiłaś ze swoim chrztem?”. Z komunikatu wynika, że Francja pozbyła się swojego chrztu bardzo skutecznie wprowadzając w 1905 roku „rozdział Kościoła od państwa”. Efekt jest taki, że z „najstarszej córy Kościoła” Francja przekształca się w „najmłodszą córę islamu”. Takie są skutki przymusowej laicyzacji rugującej chrześcijaństwo z przestrzeni publicznej.

Oto fragment komunikatu. Całość znajdziecie w linku zamieszczonym w tweecie opublikowanym przez ambasadora Francji.

„Obowiązująca we Francji zasada laickości państwa spotyka się niekiedy z niezrozumieniem w innych krajach. Zasada laickości jest zapisana w Konstytucji Republiki Francuskiej; przepisy wykonawcze zostały określone między innymi w ustawie z dn. 9 grudnia 1905 r. Oznacza to, że zasada ta jest stosowana przez wszystkie organy administracji i wszystkie sądy we Francji. Laickość opiera się na trzech zasadach i wartościach: wolności sumienia i wyrażania przekonań w granicach poszanowania porządku publicznego, rozdziału instytucji publicznych od organizacji religijnych oraz równości wszystkich obywateli wobec prawa bez względu na ich wyznanie lub przekonania. (…) Artykuł 28. ustawy z dnia 9 grudnia 1905 r. stanowi bowiem, że: „Zakazane jest odtąd wznoszenie czy dodawanie jakichkolwiek znaków czy symboli religijnych na monumentach publicznych czy w jakimkolwiek miejscu publicznym, za wyjątkiem budowli przeznaczonych dla celów kultu religijnego, terenów pochówku na obszarze cmentarzy, pomników nagrobnych oraz muzeów i wystaw. Rada Stanu uważa, że krzyż stanowi znak czy symbol religijny w rozumieniu artykułu 28 ustawy z 9 grudnia 1905 r. Umieszczenie krzyża przez władze gminy nie wchodzi w zakres żadnego z wyjątków przewidzianych w powołanym artykule, jego obecność w miejscu publicznym jest niezgodna z tą ustawą, stąd nakaz jego usunięcia.

Źródło: pl.ambafrance.org

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Tomek mówi

  Postanowienia sądu federalnego USA -Pomnik Krzyż I wojny światowej musi zostać rozebrany. Zydzi niszcza Chrzescijanstwo i Europejska kulture. Zalewaja nas muzulmanami.
  W środę Sad Apelacyjny USA orzekł, że pamiątkę historyczną upamietniajaca poleglych w czasie I wojny swiatowej trzeba zburzyć – wszystko dlatego, że pomnik jest w kształcie krzyża.
  W 1925 roku Amerykański Legion zbudował pomnik w Bladensburgu w stanie Maryland, aby uczcić pamięć o 49 ludzi, którzy zginęli podczas I wojny światowej.
  40-stopniowy wysoki pomnik został nazwany „Krzyżem Pokoju”.
  http://www.foxnews.com/opinion/2017/10/18/federal-court-rules-world-war-memorial-cross-must-be-torn-down.html

 2. D. mówi

  KRZYŻ NIGDY NIE ZNIKNIE – PUSTAKI LEWAKO-LIBERTYNSKIE!!! NIE DACIE KRZYŻOWI RADY PROSTAKI, NIGDY!!!! KRZYŻ TO JEST SIŁA – MOC BOGA W TRÓJCY SW. JEDYNEGO!!! INNEGO BOGA NIE MA!!!! ALE FRANCJA NA ŁANCUCHU …DO-KOMUCHÓW NIKNIE NA NASZYCH OCZACH, GWAŁTOWNIE!!!

 3. John Snow mówi

  Francja to kraj nie laicki tylko muzułmański.

 4. Cobra mówi

  Ale muzole mogą się modlić na ulicach? To wam nie przeszkadza? Pan Bóg nie rychliwy Ale sprawiedliwy pamiętajcie o tym, że spodka Was kara i wszystko wskazuje ze już nie długo!!!

 5. Dariusz mówi

  A gdzie jest poszanowanie porządku publicznego przez modlących sie muzoli i blokowanie ruchu ulicznego we Francji?

 6. Hammurabi mówi

  Francja z najstarszej córy Kościoła, już dawno przekształciła się w córę Koryntu, jest jedną z najstarszych i bardzo doświadczonych. Oznaki pierwszo i drugorzędowe chorób związanych z „wykonywanym zawodem” zostały zlekceważone, co przyczyniło się do zarażenia jakże wielu jej partnerów. Zaś ze stanu utajenia jaki miał miejsce w ubiegłym wieku obecnie choroby te przechodzą w stan trzeciorzędowy. Niebawem ujrzymy trzeciorzędowy etap nieleczonej dolegliwości, co już objawia się paralysis progressiva rdzenia moralnego, oraz pogłębieniem atrophia nervorum opticorum obejmującym zwłaszcza te obszary widzenia, które dotyczą równości obywateli wobec prawa a to dopiero preludium.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.