Albert Stankowski dyrektorem Muzeum Getta Warszawskiego. Czego możemy się spodziewać?

getto warszawskie/ fot. arch.
10

Podczas dzisiejszej konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Morawiecki poinformował o utworzeniu Muzeum Getta Warszawskiego. Na dyrektora nowej placówki minister Gliński powołał Alberta Stankowskiego, szczecińskiego historyka i byłego pracownika Muzeum POLIN. Czego możemy się spodziewać po tej nominacji?

Osiągnięci naukowe dyrektora Stankowskiego nie prezentują się imponująco i dotyczą emigracji Żydów z Polski po 1944 r. Czy osoba zajmująca się powojennymi zmianami demograficznymi jest właściwym kandydatem na stanowisko dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Według informacji dostępnych w Internecie największym osiągnięciem Stankowskiego jest portal Wirtualny Sztetl, którego właścicielem jest Muzeum POLIN. Stankowski nie jest już pracownikiem POLIN. W jakich okolicznościach rozstał się z tą placówką, w której pełnił funkcję kierownika działu zbiorów niematerialnych? Czy minister Gliński o to zapytał?

Ciekawie wygląda też informacja dotycząca powstania portalu Wirtualny Sztetl. W Wikipedii znajduje się następująca wzmianka: „Obraz historii i relacji polsko-żydowskich został zbudowany dzięki wysiłkowi wielu instytucji, organizacji i osób prywatnych. Źródłem informacji był m.in. portal Polin Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, JRI Poland, a także portal społeczności lokalnej jewish.org.pl”.

Portal Polin stworzony przez FODŻ już nie istnieje. Według informacji zamieszczonych na stronie fundacji znajdowały się na nim materiały dotyczące historii społeczności żydowskiej w Polsce. Oprócz tekstów informacyjnych na portalu zamieszczone były wspomnienia i archiwalne fotografie. Dziwnie to wygląda. Czyżby materiały te po prostu „przewędrowały” na Wirtualny Sztetl i dzięki tej wędrówce Albert Stankowski został okrzyknięty „pomysłodawcą i pierwszym koordynatorem projektu”?

Czym zatem będzie Muzeum Getta Warszawskiego zarządzane przez specjalizującego się w badaniu powojennej demografii administratora portalu zbudowanego w oparciu o materiały z innych portali? Muzealną placówką z prawdziwego zdarzenia, czy kolejną drogą zabawką chodzącą w „pożyczki”?

„Ja bym chciał, żeby ta instytucja mówiła o wzajemnej miłości dwu narodów, które tu spędziły, w tym miejscu, na ziemi polskiej, 800 lat. Że to będzie solidarność, braterstwo, także prawda historyczna z wszystkimi jej aspektami. Jesteśmy na to otwarci, nie mamy nic do ukrycia, tak samo jak strona żydowska. Wierzę, że to będzie instytucja dobrej woli z wszystkich stron, które będą zaangażowane w jej budowę” – powiedział minister Gliński.

A ja bym chciała, żeby minister Gliński przestał opowiadać głodne kawałki i wrócił do tableta. Im szybciej, tym lepiej.

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: Jak Muzeum POLIN i Agora SA „pożyczyły” cudzą pracę i postanowiły udawać Greka

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. goj mówi

  Muzeum dopiero w planach, dyrektor już jest i pewnie dyrektorską pensję już zaczął pobierać. Żyliśmy z żydami razem 800 lat – proszę wymienić chociaż jeden rok tej miłości. Nie, to będzie za trudne – proszę podać choćby miesiąc.

  1. z-k mówi

   Panie Goj! Nie bądź pan taki humorysta. Jak można obliczać czas miłości tasiemca, świerzbu czy kleszcza z Żywicielem?

  2. Bronisław mówi

   W Getcie warszawskim sporo było żydowskich chrześcijan (mieli nawet swój kościół). Sporo było małżeństw mieszanych i społecznie Żydzi na tym korzystali. Niechęć polsko-żydowska miała religijny podtekst, a nie rasistowski jak w Niemczech. I tego się dziś trzymajmy. I to powinno muzeum promować, to co nas łączy, a nie dzieli.

 2. Zbulwersowany mówi

  To już jest skandal ! To zwykłe chamstwo ! Jak można za polskie pieniądze budować okupantom żydowskim kolejne muzea i miejsca pamiątkowe. Czy oni pobudowali Polakom choć jeden pomnik, muzeum czy sanktuarium w dowód dziękczynienia za gościnność czy też w dowód ich przeprosin za masowe zbrodnie na Polakach ich zwyrodniałych rodaków ?! To zwykła hucpa i wazeliniarstwo. Żadnej symetrii w tych koszmarnych, sado-masochistycznych, zbrodniczo-ofiarnych relacjach ! Okupanci Polaków idą dalej na całego !

 3. D. mówi

  noooo kolejne muzeum zydowskie, dla mniejszosci narodowej piętnaste muzeum na koszt Polaków!!!! Gliński co ty nikczemniku odwalasz???!! A GDZIE SĄ MUZEA POLSKI!!???? GDZIE SĄ MUZEA HISTORII POLSKI!!???? GDZIE SĄ TAKIE MUZEA DO QRWY NĘDZY!!!!! MINISTRZE GLINSKI BIEgAJĄCY BEZWSTYDNIE W JARMULE ZA ZYDOWSKIM SIERŻANCINĄ- DYZMĄ- JONNY DANIELSEM JAK CIEŃ!! OPAMIĘTAJ SIĘ SZKODNIKU PASOŻYTUJĄCY NA POLAKACH!!!PANIE KACZYŃSKI GDZIE SĄ MUZEA HISTORII POLSKI!!!??? DLACZEGO PANSKI PROTEGOWANY, SZKODNIK ZYDOWSKIEGO POCHODZENIA GLINSKI, NISZCZY W POLSCE I NA SWIECIE KULTURĘ, HISTORIĘ I TOŻSAMOŚC POLSKI!! DLACZEGO OKRADA POLAKÓW Z NASZYCH PODATKÓW I NOSI BEZ PRZERWY MNIEJSZOSCI ZYDOWSKIEJ KASĘ W ZĘBACH NA ICHNIEJSZE CMENTARZE, MUZEA, GMINY WYZNANIOWE, PENSJE ZA BEZROBOCIE ITD.!!!??? DLACZEGO POLSKIE CMENTARZE , POLSKICH BOHATERÓW GROBY SĄ ZANIEDBANE I TYLKO POLACY POLSKA MŁODZIEZ JEZDZI I WŁASNY KOSZT PORZĄDKUJE CMENTARZE WE LWOWIE, WILNIE I W STU INNYCH MIEJSCACH!!! DLACZEGO GLINSKI NIGDY ZŁOTÓWKI NIE DAŁ NA POLSKIE NEKROPOLIE A ZYDOM, RAZ PO RAZ PO STO MILIONÓW!!! DLACZEGO ZYDOWSKA MŁODZIEZ KTÓRA BEZ PRZERWY DO POLSKI JEST WOZONA Z IZRAELA NIGDY NIE SPLAMILA SIE UPORZĄDKOWANIEM ICH ZYDOWSKICH CMENTARZY!!!??? DLACZEGO ZNÓW POLACY MAJĄ TO NA WŁASNY KOSZT ROBIĆ !! DLACZEGO NAS OKRADACIE TZW DOBRA ZMIANO??/!!! PORZĄDEK RZECZY ODWRÓCONY WE ŁBACH MACIE!!! NAJPIERW POLACY I DLA POLAKÓW POTEM JAK WSZYSTKO DLA POLAKÓW ZUDUJECIE I UCZCICIE PAMIĘC POLAKÓW TO DOPIERO POTEM MOZECIE COS DAWAC MNIEJSZOSCIOM NA ICH PRYWATĘ!!!! nAJPIERW POLAKOM BO MNIJSZOSCI ZYJĄCE W POLSCE NALEZĄ DO POLSKI I NIE MA POTRZEBY I CYNICZNYM JEST BY JE WYRÓZNIAC I WYNOSIC PONAD POLSKĘ PONAD POLAKÓW!!!!

 4. Spostrzegawczy mówi

  Żydzi mają faktycznie prawie całą Polskę w kieszeni, a jeszcze im mało. To zdrajcy im dalej finansują muzea, cmentarze, banki ( GP Morgan) , kopalnie ( zlikwidowana przebogata w złoża „Krupiński” ma przejść w szpony Żydów brytyjskich ) itd. itp. A naród śpi dopóki Żydzi znowu nie wybudzą go i nie wrzucą w jakiś unicestwiający krwawy bój, w krwawą wojnę czy w krwawe powstanie.

 5. Włościanka mówi

  Wstyd i hańba! Znowu zamarzło na ulicach kilkudziesięciu ludzi bezdomnych a rząd szasta naszymi podatkami na obcą nację! Przecież te wszystkie pieniądze zlikwidowałyby bezdomność w jeden dzień. 100 mln. na cmentarz żydowski lekką rączką dają a na Powązki; podtykanie puszki biednym babciom co to od ust sobie odejmą a wrzucą. Co to ma być? To jeszcze Polska czy już Polin? Dlaczego nie ma naszej partii?

 6. Janusz I mówi

  O jakiej to miłości dwu narodów powiada Gliński? I on miał być fachowym premierem?????

 7. Ania mówi

  Z internetu – wpis internauty nt tego Muzeum:

  Na temat tego muzeum wypowiedział się niejaki Gliński (obecnie na posadzie „ministra kultury”): „To jest muzeum państwowe, powołane przez polski rząd, muzeum, które się wpisuje w naszą politykę historyczną (…) To jest instytucja, o której myślimy od pewnego czasu. Z profesorem Śpiewakiem, we wrześniu zeszłego roku, rozmawialiśmy na ten temat, on jest inspiratorem, natomiast państwo polskie, minister kultury, podjął się zorganizowania. W listopadzie zeszłego roku, publicznie, na obchodach jubileuszowych Żydowskiego Instytutu Historycznego, ten projekt zapowiedziałem. (…) Ja bym chciał, żeby ta instytucja mówiła o wzajemnej miłości dwu narodów, które tu spędziły, w tym miejscu, na ziemi polskiej, 800 lat. Że to będzie solidarność, braterstwo (…)”. Znaczy: na polecenie Żyda (Śpiewak) szabesgoj (Gliński) będzie za pieniądze polskiego podatnika budował przybytek „miłości” (a jak by komu tej sodomii było mało, to na deser dostanie „solidarność” i „braterstwo”).

  11 godzin temu / wwm

 8. rychu mówi

  Glinski to albo ukryty zyd albo szabesgoj

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.