A to Polska właśnie!

"Taką Polskę musimy utrzymać. Taką Polskę zostawić dzieciom i wnukom. Właśnie taką…"

Fot. parafiatarganice.pl
9

Niech tam sobie szalony świat głosuje w referendach nad  jednopłciowymi małżeństwami. Niech dobrowolnie kładzie głowę pod topór „nowoczesności”, oświecenia, ateizmu, humanizmu i innych lewackich nonsensów. A my? Jeżeli mamy jakąś szansę przetrwać, to tylko dzięki takiej „zaściankowej” Polsce. Bo to jest Polska właśnie!

Wróciłem przed chwilą z Mszy Świętej i Procesji Bożego Ciała z kościoła p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Targanicach koło Andrychowa (powiat wadowicki). Msza było oczywiście uroczysta. Były poczty sztandarowe strażaków z miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, dalej poczty górników i szkół. Moją uwagę zwrócił szczególnie sztandar Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Brzezince, której patronem jest św. Antoni z Padwy. Z jednej strony był ciemno granatowy, a z drugiej biało-czerwony, z polskim godłem i napisem powyżej: Bóg, Honor Ojczyzna. Za szczytu drzewca, ozdobionego błyszczącym srebrno orłem w koronie,  zwisała biało-czerwona wstęga. Byli i sami strażacy, najmłodsi, w czerwonych koszulkach i czapeczkach z emblematami Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych  i starsi, w białych koszulach, niektórzy mający dobre kilkadziesiąt lat.  Śpiewał chór. Możecie mi Szanowni Czytelnicy wierzyć, albo nie, ale takiego chóru  jak ten co śpiewał dziś w Targanicach, nie powstydziłaby się niejedna katedra.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Targanice to wieś jakich pewnie w Polsce są setki, ani lepsza, ani gorsza niż inne, podobne. Mieszka tu niecałe cztery tysiące  mieszkańców. Jest szkoła, kościół, kilka sklepów, Dom Kultury… Zwykłe miejsce. Polska… No właśnie. Jaka Polska?

Różni „wojewódzcy”, pałętający się w mediach głównego nurtu, nazywają takie miejsca jak to: „zaściankiem”. A tymczasem, wbrew temu co mówią, to TU jest Polska! To tu młodzież szkolna staje w poczcie sztandarowym na samym przedzie kościoła, w biało-czerwonych szarfach, ze szkolnym sztandarem, który z jednej strony jest biało czerwony, w jego centrum znajduje się Biały Orzeł i napis: Bóg, Honor, Ojczyzna..

To TU jest Polska!
To tu ludziom chce się  poświęcać godziny na ćwiczenia w parafialnym chórze. I potem śpiewać w kościele, że aż mury drżą.

To TU jest Polska!
To tu ludziom się chce służyć w Ochotniczej Straży Pożarnej i w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych. To tu komuś się chce zorganizować taką młodzieżową organizację strażaków i tu są młodzi ludzie, którzy chcą swój czas w takiej organizacji spędzać.

To tu młodzi ustępują starszym miejsca w kościele. I wcale nie trzeba mięć dziewięciu krzyżyków na karku i widocznego artretyzmu, żeby znalazł się ktoś, kto ci odstąpi swoje miejsce siedzące.

To tu chór głosów wiernych w kościele, wypowiadających słowa: Wierzę w Jednego Boga… jest tak głośny i wyraźny, że zagłusza głos kapłana, choć to on ma mikrofon.

TU jest Polska!
Przy jednym z ołtarzy w czasie Procesji odczytany został fragment mówiący o tym jak Chrystus rozmnożył siedem chlebów i nakarmił zgromadzonych przy nim ludzi. Obok ołtarza stały kosze, w których było siedem ogromnych jak koła samochodu, wiejskich chlebów. I te siedem chlebów, podzielonych na kawałki rozdano ludziom zgromadzonym na procesji. Każdy z nas mógł sobie kawałek odłamać i zjeść, a resztę przekazać dalej. Takich chlebów, jakich ten, nie ma nigdzie na świecie, tylko na polskiej wsi.

To TU, w TEJ Polsce można poznać czym jest Żywa Wiara w Boga.
Jeżeli jeszcze gdzieś na świecie człowiek podzieli się z człowiekiem chlebem, to właśnie tu, gdzie wszyscy się znają.

To do takiej Polski wzdychał Norwid, pisząc:

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba….
Tęskno mi, Panie…
 …
 Do kraju tego, gdzie pierwsze ukłony
Są, jak odwieczne Chrystusa wyznanie,
„Bądź pochwalony!”
Tęskno mi, Panie…

Niech tam sobie szalony świat głosuje w referendach nad  jednopłciowymi małżeństwami. Niech dobrowolnie kładzie głowę pod topór „nowoczesności”, oświecenia, ateizmu, humanizmu i innych lewackich nonsensów.
A my? Jeżeli mamy jakąś szansę przetrwać, to tylko dzięki takiej „zaściankowej” Polsce. Bo to jest Polska właśnie!

Ten tekst powstał dwa lata temu. Nic w nim nie zmieniłem. Dziś znów byłem na procesji Bożego Ciała w tym samym kościele. Ludzi – nie wiem, czy nie więcej niż dwa lata temu. Były poczty sztandarowe strażaków, górników i szkół, z biało czerwonymi szarfami i orłami w koronach. Śpiewał chór. Wierni – spokojni, uśmiechnięci, piękni. Cudownie żyć w kraju, w którym można tak bezpiecznie pójść w procesji z Chrystusem. Taką Polskę musimy utrzymać. Taką Polskę zostawić dzieciom i wnukom. Właśnie taką…

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Joanna d'Arc mówi

  Jestem wiekową osobą. Urodziłam się wzrastałam na tzw. wsi zabitej dechami. Moje dzieciństwo i wczesna młodość obracała się wokół pomocy rodzicom w gospodarstwie, szkoły i kościoła. Taki krąg wyznaczyli mi moi prawie niepiśmienni rodzice. Do benedyktyńskiej dewizy „Módl się i pracuj! „doszło jeszcze : ” Ucz się! Dziś mieszkam w sporym mieście bawarskim, w centrum cywilizacyjnej Europy i biorąc udział w procesji Bożego Ciała przeżywam to samo, co miało miejsce ponad pół wieku temu w mojej maleńkiej wsi: procesja do czterech ołtarzy udekorowanych kwiatami i brzózkami, poczty sztandarowe, dzieci sypiące kwiaty. Na zakończenie uroczystości ludzie obrywają gałązki z drzewek brzozy…Tak , moi rodzice wprowadzili mnie ponad pół wieku temu do Europy! Eh! Nie musieli mnie wprowadzać; oni- rodzice, całe wiejskie środowisko żyjące wg ” Módl się, ucz się i pracuj!” toż kwintesencja europejskości .” Polska była od tysiąca lat jest w Europie, ona tę Europę tworzyła!”Jan Paweł II we Włocławku. Tworzyliśmy Europe i nadal tworzymy !

  1. Lech Mucha mówi

   Czy to znaczy, że „sporym mieście bawarskim” można uczestniczyć w Procesji Bożego Ciała? Tam, gdzie Pani mieszka są takie procesje?

 2. robert mówi

  Tu trzeba murem stac,tu trzeba w tradycji trwac,zeby nam tutanchamon nie zaprowadził egipskiego politeizmu

 3. Góral mówi

  Bardzo podoba mi się idea wspólnego obchodzenia świąt. To doskonały sposób integracji lokalnych wspólnot, to jest nasza siła. Sam jestem ewangelikiem, Beskidzkim Góralem, ale cymom za Wos kciuki. Cymajta sie Chopy. Moja mała Córka mówi: Polska bedzie górom!

 4. Kamil Pawelak mówi

  Jesteśmy chyba ostatnim krajem Europy, gdzie tak swobodnie – ba! – gdzie w ogólemożna praktykować zewnętrzne formy Chrześcijaństwa i tradycji ludowej.

 5. Mieczyslaw mówi

  I to jest piekne a nam zachod moze zazdroscic

 6. a. mówi

  A to Polska właśnie bałwochwalcza. Proszę ja was, nie promujcie kultu obrazów.

  1. Lech Mucha mówi

   Gdzie jest kult obrazów?

 7. Miko mówi

  Mamy piekne chrzescijanckie tradycje , I nalezy tych wartosci chrzescijanskich bronic ze wszystkich sil , dla nas samych i przyszlych pokolen. w sercu kazdego prawdziwego polaka powinien byc priorytet BOG ,HONOR, OJCZYZNA. Ci zwolennicy w Polsce ktorzy popieraja nowoczesnosc , poprawnosc, polityczna , powinni przejrzec na oczy i pojsc po rozum do glowy , ze nie tedy droga , gdyz zycie pokazuje co sie dzieje w krajach UE, jak ludzie zaczynaja sie bac normalnie zyc ,chodzic po ulicach itp, a za mowienie prawdy sa kary finansowe np, w Niemczech, caly ten bajzel z nachodzcami jest po to aby wynaradawiac europejczykow, pozbawiac chrzescijanstwa(w niedlugim czasie), jest to celowe dzialanie bezmozgowych pajacy z UE, na zlecenie ……… a tu juz dopowiedzcie panstwo sami. Boze chron Polske I polakow.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.