Interpelacja posła Winnickiego w sprawie wsparcia przez Senat USA żydowskich roszczeń wobec Polski

Robert Winnicki/fot. twitter
8

12 grudnia br. Senat USA przyjął ustawę „Justice for Uncompensated Survivors Today’, która przyznaje Departamentowi Stanu prawo do wspierania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu i do pomagania kanałami dyplomatycznymi w odzyskaniu żydowskich majątków, których właściciele nie pozostawili spadkobierców. Ustawa jednoznacznie mówi o zwrocie własności bez spadkobierców (heirless property) w celu „pomocy potrzebującym ocalałym z Holocaustu” i odnosi się do państw-sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej z 2009 roku (Polska jest jednym z nich).

Polacy nie zostali o tym powiadomieni. Polskie media milczą (informacja ukazała się wyłącznie na kilku portalach internetowych, w tym na wPrawo.pl). Polski rząd milczy. Polscy parlamentarzyści milczą. Na szczęście znalazł się poseł, który postanowił zapytać Ministra Spraw Zagranicznych o stanowisko rządu RP w tej sprawie. Poniżej tekst interpelacji posła Roberta Winnickiego. Bardzo jesteśmy ciekawi, jaka będzie odpowiedź.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szanowny Panie Ministrze!

12.12.2017 r. Senat Stanów Zjednoczonych zaaprobował Act S.447, czyli Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act of 2017. Ustawa trafiła obecnie do Izby Reprezentantów. Po zatwierdzeniu przez amerykański parlament trafi do podpisu na biurko prezydenta i stanie się obowiązującym w USA prawem. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy wspomniany dokument był analizowany przez MSZ? Jeśli nie to dlaczego i czy Pan Minister planuje podjęcie takich pilnych kroków?

2. Czy pan Minister podziela opinię, że wspomniany akt może stanowić podstawę do wysuwania wielomiliardowych roszczeń majątkowych wobec państwa polskiego przez środowiska i organizacje żydowskie?

3. Czy kwestia potencjalnych roszczeń majątkowych wobec państwa polskiego była przedmiotem rozmów między przedstawicielami Polski i innych państw, szczególnie USA, w ciągu ostatnich dwóch lat? Jeśli tak, to to czego dotyczyły te rozmowy?

4. Czy którekolwiek państwo uzależniało swój stosunek do Polski oraz poparcie polityczne dla polityki polskiego rządu od zadośćuczynienia przez Rzeczpospolitą żydowskim roszczeniom majątkowym?

5. Jakie działania podejmuje rząd RP, a w szczególności MSZ, by zapobiec niebezpieczeństwu związanemu z potencjalnymi roszczeniami majątkowymi wobec państwa polskiego?

Z poważaniem,
Robert Winnicki

 

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Ania mówi

    Robert Winnicki zachowuje się jak trzeba, ale uważam, że odwrotnie, to my, Polacy, powinniśmy żądać wielobilionowych odszkodowań i reparacji od Żydów !!!

    1. chrysler mówi

      wreszcie ktoś odważny , popieram Roberta Winnickiego bo sprawa nieuzasadnionych roszczeń jeszcze z odsetkami 73 lata po wojnie jest niewiarygodnym świństwem , tym bardziej że Polska nie otrzymała odszkodowań wojennych a sprawy majątkowe z Żydami zostały rozwiązane przez wypłacenie Żydom odszkodowań przez Polskę na co są dokumenty

    2. Jerzy mówi

      Jak się ma nasz Kodeks Cywilny art 172 który mówi że jeśli użytkuję nieruchomość 20 lat w dobrej wierze a 30 lat w złej wierze staję się właścicielem tej nieruchomości

  2. piwko mówi

    Precz z iSRAelem ! wyczyścili Polskich patriotów w służbie rosyjskich NKWD! to rabbi są winni Polsce kupę szmalu! A USOwcom won z łapami od naszego kraju!!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.