Czym charakteryzuje się fundacja rodzinna?

0

Fundacja rodzinna to szczególny rodzaj osoby prawnej, tworzonej w celu akumulacji majątku i zarządzania nim z myślą o korzyściach dla beneficjentów. Jej szczególny cel można doprecyzować w statucie. Stanowi ona wartościowe narzędzie nie tylko dla nowej działalności biznesowej, ale również do kontroli nad zgromadzonym majątkiem rodziny. Aby dowiedzieć się więcej na temat fundacji rodzinnej, kontynuuj czytanie niniejszego artykułu.

Fundacja rodzinna – dla kogo?

Fundacja rodzinna dedykowana jest osobom fizycznym, pragnącym skutecznie zabezpieczyć swoje aktywa majątkowe. Jej celem jest zapewnienie, aby firma przetrwała przez pokolenia, a majątek pozostał w rękach rodziny lub osób bliskich fundatorowi. Majątek ten jest zarządzany zgodnie z wolą fundatora, określoną w statucie fundacji i innych ważnych dokumentach.

SKLEP-WPRAWO.PL

Fundacja rodzinna a spółka holdingowa – różnice

Fundacja rodzinna przypomina spółkę holdingową, której celem jest zarządzanie majątkiem rodziny lub jednego właściciela. Jednak nie należy ich ze sobą mylić! Trzeba pamiętać, że fundacja rodzinna nie ma udziałów – jej beneficjenci nie mają w swoich majątkach niematerialnych praw, które pozwalałyby im kontrolować fundację. Ich uprawnienia określa statut i mogą one zostać zmienione wraz ze statutem. Ponadto beneficjenci nie muszą pochodzić z tej samej rodziny, a kolejność ich następstwa nie musi być zgodna z porządkiem dziedziczenia po fundatorze.

Jak założyć fundację rodzinną?

Aby założyć fundację rodzinną, postępuj zgodnie z następującymi krokami:

  1. Złóż oświadczenie o ustanowieniu fundacji przed notariuszem w testamencie lub akcie założycielskim.
  2. Sporządź w akcie statut fundacji rodzinnej.
  3. Przekaż majątek do fundacji. Jego wartość nie może przekraczać 100 tysięcy złotych.
  4. Zgłoś fundację do rejestru fundacji rodzinnych. Rejestr ten prowadzony jest przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące fundacji rodzinnej, skonsultuj się z kancelarią prawną PragmatIQ, która ma bogatą wiedzę w tym zakresie. Jej ofertę sprawdzisz na stronie: https://pragmatiq.pl/.

Fundacja rodzinna – dlaczego warto ją założyć?

Oto kilka powodów, dlaczego założenie fundacji rodzinnej to dobra decyzja:

  • utrzymasz majątek w jednych rękach;
  • zachowasz rodzinny charakter firmy;
  • oddzielisz sprawy biznesowe i rodzinne;
  • zabezpieczysz firmę i kapitał przed rozdrobnieniem;
  • zadbasz o efektywne zarządzanie majątkiem i jego pomnażanie;
  • zabezpieczysz finansowo rodzinę.

Fundacja rodzinna – kto może zostać fundatorem?

Fundatorem może zostać każda osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, czyli m.in. ma prawo swobodnego dysponowania majątkiem.

Co ważne, fundację rodziną ustanowioną w akcie założycielskim może założyć kilku fundatorów. Natomiast tę utworzoną w testamencie ma prawo założyć tylko jeden fundator.

Fundacja rodzinna – kto może zostać beneficjentem?

Beneficjentem fundacji rodzinnej może być osoba fizyczna i organizacja pozarządowa, która prowadzi działalność pożytku publicznego. Zazwyczaj beneficjentami są członkowie rodziny, jednak fundator ma prawo wybrać też osoby trzecie i wspomniane organizacje.

Aby uzyskać więcej informacji na temat fundacji rodzinnej i jej struktury, warto zapoznać się z artykułem dostępnym na stronie: https://pragmatiq.pl/fundacja-rodzinna-nowe-narzedzie-sukcesji-i-ochrony-majatku-w-polsce.

Jakie podatki musi płacić fundacja rodzinna?

Założenie fundacji rodzinnej i przekazanie do niej majątku nie podlega opodatkowaniu. Jednak fundacja płaci CIT 15% w chwili przekazywania środków beneficjentom.

Beneficjenci, czyli osoby fizyczne, jako podatnicy PIT, są zwolnieni z podatku, pod warunkiem, że należą do najbliższej rodziny. Osoby zaliczane do I lub II grupy podatkowej według przepisów o podatku od spadków i darowizn będą zobowiązane do zapłaty 10% PIT. Natomiast pozostali muszą zapłacić 15% PIT.

Aby dowiedzieć się więcej o podatkach, śledź artykuły na portalu https://www.doradzamy.to/. Jest to serwis prowadzony przez kancelarię prawnym, na którym zamieszczane są wiarygodne, aktualne informacje.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj także:

Jak deukrainizować Polskę? Dr Lucyna Kulińska daje receptę [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.