8 lat więzienia dla byłego lidera KOD Mateusza K. i Piotra C.? Przywłaszczyli 121 tys. zł i zeznawali nieprawdę

Mateusz Kijowski/fot. Youtube
0

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy postawiła dzisiaj zarzuty poświadczenia nieprawdy w fakturach i przywłaszczeniu 121 tys. zł byłemu liderowi Mateuszowi K. oraz byłemu skarbnikowi Piotrowi C. Podejrzani są przesłuchiwani.

Dzisiaj kontynuowane jest śledztwo, które w lutym wszczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Postawione zarzuty dotyczą działalności od marca do listopada 2016 roku.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, Tomasz Orepuk, wyjaśnił, że obaj podejrzani działali wspólnie i w porozumieniu. Piotr C. jako skarbnik KOD dokonywał wpłat na rzecz firmy Mateusza K. ze środków ze zbiórki „Dla demokracji”. Faktury wystawiane na rzecz KOD odbywały się niezgodnie z celami zbiórki wskazanymi przez Komitet i były sprzeczne ze Statusem Stowarzyszenia .

Obaj podejrzani, poświadczyli nieprawdę w 9 fakturach wystawionych przez firmę Mateusza K. MKM Studio sp. z o.o. na rzecz Komitetu Społecznego KOD – 6 faktur i Stowarzyszenia KOD – 3 faktury. Faktury obejmowały koszty usług informatycznych, które w rzeczywistości nie zostały wykonane – powiedział Orepuk.

I dodał:

Usiłowali także przywłaszczyć na szkodę Stowarzyszenia KOD pieniądze w kwocie 15 tys. zł za rzekome wykonanie podobnych usług, jednak wypłaty zostały zablokowane przez członków zarządu KOD.

Tomasz Orepuk informuje, że materiały dowodowe przeciwko Mateuszowi K. i Piotrowi C. są zebrane na podstawie m.in. zeznań osób, które były członkami Stowarzyszenia i wykonywały usługi opisywane w fakturach.

To m.in. zeznania członków organów statutowych Stowarzyszenia KOD, zeznania osób, które faktycznie wykonywały usługi informatyczne opisane w fakturach, czy raport Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia KOD za okres od 6 stycznia do 22 maja 2017 roku, z którego wynika, że pieniądze wypłacono bezpodstawnie i ze złamaniem procedur Stowarzyszenia.

Mateuszowi K. i Piotrowi C. grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Źródło: PAP

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.