74. rocznica “krwawej niedzieli” na Wołyniu. MARSZ WE WROCŁAWIU!

4

Wszystkich patriotów zapraszamy do wzięcia udziału w 74. obchodach upamiętniających eksterminację polskiej ludności cywilnej na Kresach Wschodnich dokonanej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz ukraińską ludność cywilną. 11 lipca o godzinie 19.00, wymarsz spod pomnika katyńskiego (Promenada Staromiejska) pod pomnik ofiar ludobójstwa OUN-UPA.

11 lipca 1943 roku ukraińscy szowiniści dokonali skoordynowanego ataku pod hasłem „Śmierć Lachom” na 99 polskich miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę ludzi w kościołach. Doszło do mordów w świątyniach m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. Po otoczeniu wsi i odcięciu mieszkańcom dróg ucieczki, dochodziło do rzezi i zniszczeń. Polacy ginęli od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni. Polskie wsie po wymordowaniu ludności były palone, by uniemożliwić ponowne osiedlenie. Historia ludzkości zna niewiele przykładów takich bestialskich zbrodni stąd 11 lipca 1943 roku określony jest „krwawą niedzielą”. 

Wsparcie - darowizny

W całym lipcu 1943 roku napadnięto na ponad 530 polskich wsi i osad. W tych akcjach zginęło od 10 do 17 tys. osób. Szacuje się, że na Wołyniu, Polesiu, Chełmszczyźnie i Zasaniu od lutego 1943 do lutego 1944 zamordowano 60–80 tys. Polaków. Musimy pamiętać o tej szczególnej dacie, musimy własną obecnością obudzić pamięć u tych uśpionych, bowiem historia często się powtarza. 

Przemarsz zacznie się od pomnika Katyńskiego przy promenadzie Staromiejskiej do Pomnika Pamięci Ofiar UPA przy ul.Modrzewskiego (na bulwarze Xawerego Dunikowskiego).

11 lipca o godzinie 19.00, wymarsz spod pomnika katyńskiego (Promenada Staromiejska) pod pomnik ofiar ludobójstwa OUN-UPA.

Organizator:
Wielka Polska Niepodległa

Obecni przedstawiciele:
Kukiz’15, Akademii Patriotów, Stowarzyszenie Narodowo-Patriotyczne im. Błyska, Kibice Śląska Wrocław, Pobudka.

Patronat medialny:
http://fanatik.ogicom.pl
http://wprawo.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Waldemar mówi

  Pamiętamy o Katyniu , musimy pamiętać o Wołyniu

 2. ARMOR_CAGE mówi

  Witam, chyba nie wyłapałem ale w tekście nie ma godzin, a dobrze by było gdyby takie rzeczy odbywały się w godzinach późno popołudniowych albo wieczornych.

 3. Przebiśnieg mówi

  Kiedy wreszcie Ukraińcy obok Niemców, Rosjan, Żydów i Litwinów zapłacą Polsce bilionowe odszkodowania za masowe bestialskie mordy na Polakach ? Kiedy pseudo-polskie kolejne rządy przestaną zamiatać te fundamentalne kwestie pod dywan ? Czas nagli !

 4. Lena mówi

  Wyborcy PIS-Unalezy niezwlocznie rzadac od rzadu aby rzadal odszkodowania od niemcow i kolaborantow ukrainy za pomordowana ludnosc polska w okresie II WS, postawa rzadu w tej sprawie jest tchorzliwa , gdyz mam wrazenie ze PIS celowo omija ten temat bojac narazic sie zarowno niemcom jak i ukraincom, to polski rzad powinien zadbac o uczciwe odszkodowanie za wszelkie straty poniesione w czasie II WS.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.