Będą zarzuty za obsceniczną „Klątwę”!? Zawiadamialiśmy w tej sprawie prokuraturę. Jest ekspertyza biegłego

"Klątwa" / fot. youtube
5

„Klątwa” obraża uczucia religijne – wynika z ekspertyzy powołanego przez prokuraturę biegłego, teologa prof. Eugeniusza Sakowicza (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie). Wszystko wskazuje na to, że opinia Sakowicza, który na co dzień także współpracuje z Konferencją Episkopatu Polski, przesądzi o wszczęciu postępowanie przeciwko chorwackiemu reżyserowi Oliverowi Frliciowi, twórcy obscenicznego spektaklu, który został wystawiony m.in. na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie oraz Teatru Rozrywki w Chorzowie.

W sprawie spektaklu zawiadomienie do prokuratury składał m.in. red. naczelny wPrawo.pl – Jacek Międlar. Zawiadomienie zostało włączone do akt prowadzonego postępowania.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dniu 18 lutego 2017 r. w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie miała miejsce premiera sztuki pt. „Klątwa”. Spektakl ten wystawiany jest do dnia dzisiejszego. Podczas spektaklu dochodzi do profanacji symbolu religii katolickiej tj. Krzyża Świętego poprzez używanie go do wykonywania czynności obscenicznych oraz ma miejsce scena, w czasie której zostaje powieszona na szubienicy figura symbolizująca Papieża Jana Pawła II po uprzednim wykorzystaniu tej figury do czynności obscenicznych. Aktorzy dokonujący tych czynności wykonują je dobrowolnie i bez przymusu, a sceny te znalazły się w sztuce za zgodą dyrektora i wicedyrektora Teatru Powszechnego, co potwierdza Paweł Sztarbowski w wywiadzie zamieszczonym na stronie weekend.gazeta.pl – w zawiadomieniu do prokuratury pisał Międlar. TREŚĆ ZAWIADOMIENIA (klik)

Przypominamy, że cztery dni po premierze spektaklu (18 lutego 2017), w warszawskim Teatrze Powszechnym odbyła się zorganizowana przez środowiska lewicowe debata pt. „Zły dotyk władzy”, podczas której prelegentka prof. Monika Płatek przyznała, że podczas „Klątwy” mają miejsce sceny, które same w sobie stanowią obrazę uczuć religijnych, co także zostało uwzględnione w zawiadomieniu do prokuratury, które złożył red. naczelny wPrawo.pl

W dniu 22 lutego 2017 roku odbyła się w Teatrze Powszechnym dyskusja pt. „Zły dotyk władzy”, która została upubliczniona w Internecie. Według prof. Moniki Płatek, biorącej udział w tej dyskusji, zamieszczenie powyższej informacji na stronie Teatru Powszechnego ma być zabezpieczeniem przed prawnymi konsekwencjami naruszenia art. 196 kodeksu karnego penalizującego obrazę uczuć religijnych. Tym samym prof. Płatek przyznaje, że podczas spektaklu mają miejsce sceny, które same w sobie stanowią obrazę uczuć religijnych, a dyrekcja teatru zastosowała wybieg prawny mający na celu uniemożliwienie pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób, które z premedytacją dopuszczają się obrazy uczuć religijnych – czytamy w zawiadomieniu.

Miejmy nadzieję, że opinia prof. Eugeniusza Sakowicza przekona prokuratorów do tego, iż teatr winien być kuźnią wartości a nie nihilizmu, a twórca obscenicznej „Klątwy” winien ponieś sprawiedliwą karę.

Przeczytaj także:

„Kulturą nie jest postawienie sedesu w centrum sceny!” Wywiad z aktorką Katarzyną Łaniewską

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Zbulwersowany mówi

    Nie tylko reżyser, ale i aktorzy i dyrektor teatru i prezydent Warszawy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej i surowo ukarani. Dość antykatolickich działań lucyferian !

  2. Pan Kracy mówi

    Zawiadomienia, podejrzenia, usłyszą zarzuty – ileż to w PRL-bis mamy tego. Mam powyżej uszu takich deklaracji! Zamiast tego – co chcemy, wolę usłyszeć – co mamy. Czyny dokonane! Deklaracje to nic, chodzi o wyroki! I to nie więzienie (po co robić z nich „męczenników sprawy”?). Dotkliwe grzywny!

  3. aalfa.oomega mówi

    To jest efekt głębszego trendu kulturowo-cywilizacyjnego. Opisywany jest termin post-modernizmu (tzw. po-nowoczesności). To wyraz głębokiego kryzysu cywilizacji, nauki i kultury europejskiej; odzwierciedla upadek wiary w dotychczasowy (w tendencji) racjonalny, liniowy, kauzalistyczny, uniwersalny obraz świata; jako NWO (New World Order) bywa niekiedy przypisywany działalności masonerii i/lub żydowskiej masonerii; trwa budowanie/kształtowanie ‘nowego’ człowieka zinfiltrowanego/wytresowanego intelektualnie [w tym: jak ma poprawnie myśleć]; serwuje mu się tzw. anty-kulturę i nihilizm moralny.

  4. michu mówi

    Zarzuty mogą być. Na pewno w III RP nic poważnego im się nie stanie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.