Ukraińscy „turyści” okradli Polskę na 6 mln złotych. Szajka oszustów wykorzystała VAT

Fot. pixabay (Pixabay License)

O tym, iż Ukraińcy mają negatywny wpływ na naszą gospodarkę nie sposób dyskutować. Tym razem jednak sięgnięto po nowy sposób, by wyłudzić z Polski pieniądze. Chodzi o zwrot podatku VAT, wypłacany, gdy zakupiony sprzęt trafia poza granice Unii Europejskiej.

Portal Money.pl opisał nową metodę, jakiej użyto do wyłudzania pieniędzy ze skarbu państwa. Do Polski przywożono całe autobusy Ukraińców,  którzy hurtowo zaopatrywali się w sprzęty RTV i AGD. Następnie przybysze udawali się do Urzędu Celnego. Ten wydawał im dokumenty Tax Free, na których podstawie hurtownie wypłacały im „należny” VAT. Zakupiony towar pozostawał jednak w Polsce, a zwrot podatku wzbogacał szajkę oszustów.

Aktualnie trwa badanie sprawy oraz kontrola celna obrabowanych w ten sposób hurtowni z Podkarpacia. „Ten sprzęt nigdy nie wyjeżdżał z Polski, nie było go w obrocie transgranicznym. A Ukraińcy czasem nawet nie wysiadali z autobusów” – ujawnił informator Money.pl. Cały proceder trwał w okresie 2017-2018, a wyłudzona kwota sięga 6 milionów złotych. Nie sposób ustalić, jaka była rzeczywista skala procederu. Od początku samego 2019 roku, na przejściach granicznych podlegających Podkarpackiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu zarejestrowanych zostało 941 tysięcy dokumentów TAX FREE. Wartość wywiezionych w ten sposób towarów wynosi aż 1,428 miliarda złotych.

Służby badają sprawę, starając się udowodnić bezprawność procederu. Podniesiony został również poziom kontroli na granicy. Pomimo politycznej kampanii nastrajającej polskie społeczeństwo jak najbardziej pozytywnie do Ukraińców, nie sposób nie zauważyć, iż przybysze zza wschodniej granicy generują znacznie więcej szkód, niż pożytku.

Źródło informacji: Money.pl

Przeczytaj również:

NATO zakończyło szczyt: „za wolność naszą i waszą”, czyli Polska na pierwszej linii frontu w walce z Rosją

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.