P. Szymański: Zakarpacie potencjalnym zarzewiem wojny w całej Europie

Fot. Dmytro Kuleba / Ambasada Ukrainy w RP
31

Zakarpacie jest problemem o którym media milczą. Zakarpacie może być zapalnikiem, który wysadzi beczkę prochu na której siedzimy. 16 lipca 2019 roku na Ukrainie weszła w życie Ustawa o Języku Państwowym. Twierdzi ona, że język ukraiński jest „jedynym oficjalnym językiem państwowym” na Ukrainie. Ustawa praktycznie eliminuje jakiekolwiek nauczanie języków mniejszości narodowych, które zamieszkują Ukrainę. Ustawa bezpośrednio uderza w Węgrów zamieszkujących Zakarpacie. Ustawa została mocno oprotestowana przez rząd Węgier. Już w 2017 roku Węgry zaczęły reagować na jawną dyskryminację Węgrów żyjących na Zakarpaciu poprzez blokadę integracji Ukrainy z NATO i Unią Europejską. Działania władz Węgier były bardzo skuteczne. W dniach 29-30 listopada, 2022 roku, w Bukareszcie odbyło się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas którego omawiano działania NATO wobec toczącej się wojny rosyjsko-ukraińskiej. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba nie został jednak dopuszczony na to oficjalne posiedzenie. Sprzeciwiły się temu Węgry!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Traktat w Trianon z 4 czerwca 1920 roku określił granice Węgier. Węgry utraciły dostęp do morza, dwie trzecie terytorium, a poza granicami Węgier pozostało 3.5 miliona Węgrów. Dla Węgrów Traktat w Trianon po dziś dzień jest nie tylko tragedią narodową, ale wręcz zbrodnia która woła o pomstę do nieba. Jest to po prostu gwałt na koronie Węgier! Ten traktat nie ma żadnego usprawiedliwienia i jest książkowym przykładem prawa Kaduka. Zbrodni Traktatu w Trianon Węgry nie zapomną i nie wybacza, tak jak Polacy nie wybacza i nie zapomną Teheranu, Jałty i Poczdamu.

Ruś Zakarpacka jest relatywnie małym obszarem pogranicza Węgier, Ukrainy, Rumunii i Słowacji, który zamieszkuje około 1,3 do 1,5 miliona ludzi z czego 98% stanowią etniczni Węgrzy.

Ukraiński spis ludności z 2001 roku twierdzi że Zakarpacie zamieszkuje 1,285 milionów ludzi z czego 1 milion stanowią Rusini i Ukraińcy. Ten spis ludności można wsadzić między bajki o mchu i paproci. Populacja Ukrainy dramatycznie się zmniejsza. W 1989 roku, Ukrainę zamieszkiwało około 51.7 miliona ludzi ale już w 2001 na Ukrainie mieszkało jedynie 43.4 miliona ludzi. Czyli w przeciągu niespełna 11 lat Ukraina utraciła 16% swojej populacji. Demografowie szacują że w wyniku działań wojennych, Ukraina utraciła około 20 milionów populacji, ludzie po prostu uciekli do krajów Unii Europejskiej, Kanady i USA. Szacuje się że w samej Polsce mieszka około 5 do 10 milionów Ukraińców. Jeżeli te dane są prawdziwe, to Ukraina opustoszała i nie ma żadnych rezerw ludzkich, które są niezbędne do obrony państwa. Dlatego też zaczynają się brutalne branki do wojska i wcielanie 15 i 16 latków w szeregi sił zbrojnych samoistnej Ukrainy.

Branka na front pod Bahmutem zaczęła także dotykać etnicznych Węgrów zamieszkujących Zakarpacie. Ukraińcy próbowali siłą wcielać etnicznych Węgrów. Mało jest informacji o skali tego procederu na Zakarpaciu, ale można się domyślić, że wywołał on poważne natężenia na linii Budapeszt-Waszyngton. Ambasador USA w Budapeszcie, David Pressman jest homoseksualistą i Żydem z pochodzenia.

David Pressman
David Pressman

Na placówce w Budapeszcie, ambasador Pressman mieszka ze swoim mężem i dwójka dzieci. Ostatnio został wezwany na dywanik do węgierskiego ministerstwa spraw wewnętrznych i ostro zbesztany za mieszanie się w wewnętrzne sprawy Węgier. Trzeba też wspomnieć, że Węgry usunęły około 200 oficerów z szeregów swojego wojska którzy byli szkoleni w USA i mieli zbyt zażyłe stosunki w Wujem Samem.

Głównodowodzący połączonych sił zbrojnych NATO w Europie, generał Christopher G. Cavoli, publicznie powiedział: “The scale of this war is out of proportion with all of our recent thinking. But it is real and we must contend with it.” (Skala tej wojny stoi w dysproporcji do całokształtu naszego obecnego myślenia. Ale jest ona realna i musimy się z nią zmierzyć). General Cavoli stwierdził także że: “Ukraine’s losses are out of proportion to nato’s expectations.” (Starty Ukraińców są nieproporcjonalne do oczekiwań NATO.). Innymi słowy, Amerykanie są zszokowani skalą wojny na Ukrainie i dramatycznymi stratami jakie ponoszą Ukraińcy. Przyznał, że Amerykanie są bezradni. Generał Cavoli dodał że: „Production capacity remains vital, absolutely vital, a healthy and elastic defense industrial base is just as important as the number of troops. Precision can beat mass.” (Zdolność produkcyjna jest niezbędna, absolutnie niezbędna, zdrowy i elastyczny przemysł obronny jest tak samo ważny jak liczba żołnierzy. Precyzja może pokonać masę.) Nawiązał do słów przypisywanych Stalinowi, że ilość jest jakością samą w sobie. Generał Cavoli doskonale sobie zdaje sprawę, że przemyśl amerykański nie jest wstanie wyprodukować rakiet i amunicji artyleryjskiej niezbędnej do wygrania wojny na Ukrainie. Ukraina nie dysponuje zasobami ludzkimi, które byłby w stanie powstrzymać rosyjską ofensywę. Amerykanie przegrali wojnę zastępczą na Ukrainie. Dalsza eskalacja tego konfliktu niechybnie wciągnie do wojny państwa członkowskie NATO.

Generał Christopher G. Cavoli
Generał Christopher G. Cavoli

Generał Cavoli jest człowiekiem mądrym i realista. Jak każdy generał jest też politykiem i to w ścisłym kierownictwie establishmentu politycznego USA. Profesor Antony C. Sutton w swojej książce “Skull and Bones, Tajemna elita Ameryki” bardzo precyzyjnie zidentyfikował centrum decyzyjne i ośrodek władzy w USA jakim jest Uniwersytet Yale. Generał Cavoli jest absolwentem tej uczelni podobnie jak Anne Applebaum, żona Radosława Sikorskiego. Do tego grona trzeba też zaliczyć wybitnego przepisywacza historii, ukraińskiego apologetę, i głównego ideologa wojny na Ukrainie Profesora Timothy Snyder. Polacy nie mają świadomości, że nomenklatura jaka rządzi Stanami Zjednoczonymi wyzbyła się jakiegokolwiek rozsądku i racjonalnego myślenia. Swoje decyzje opiera wyłącznie na fanatycznej ideologii. Książka James Rickard wydana w 2009 roku pod tytułem: “Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu.” jest nie tylko doskonałym uzupełnieniem do wybitnych dzieł Prof. Suttona, ale także doskonale opisuje sposób myślenia amerykańskiego establishmentu, główne cele wojny na Ukrainie oraz zakończenie tego konfliktu. Polska i Polacy zostaną gruntownie przemieleni w tej wojnie.

Delegacja Polonii amerykańskiej u Prezydenta USA Roosevelta, który podczas tej wizyty 11 października 1944 roku zagwarantował Polonii nienaruszalność polskiej wschodniej granicy. Dzięki głosom Polonii, Roosevelt wygrał prelekcje. 4 lutego 1945 roku odbyła się konferencja w Jałcie. Granice Polski wyznaczyła Linia Curzona.
Delegacja Polonii amerykańskiej u Prezydenta USA Roosevelta, który podczas tej wizyty 11 października 1944 roku zagwarantował Polonii nienaruszalność polskiej wschodniej granicy. Dzięki głosom Polonii, Roosevelt wygrał prelekcje. 4 lutego 1945 roku odbyła się konferencja w Jałcie. Granice Polski wyznaczyła Linia Curzona.

Zakarpacie to nie tylko setki tysięcy etnicznych Węgrów, w miejscowości Berehowo znajduje się największa kopalnia złota w Europie. Rezerwy tej kopalni szacuje się na 14.4 milionów uncji złota i około 144 milionów uncji srebra. Do tego trzeba dodać olbrzymie pokłady cyny i ołowiu. Rejon Zakarpacia prawdopodobnie posiada duże złoża gazu ziemnego, ropy i metali ziem rzadkich. Rząd Węgier od początku istnienia Ukrainy ochrania etnicznych Węgrów żyjących na Zakarpaciu, zarówno dyplomatycznie jak i przy użyciu swoich służb specjalnych. Dzięki wojnie zastępczej między USA a Rosją, nadarzyła się okazja wyrównać rachunek za Traktat w Trianon. Wejście węgierskich wojsk na Zakarpacie, pociągnie za sobą cały łańcuch wydarzeń, których skutków nie da się przewidzieć. Na pewno będzie to sygnał dla Serbów aby zabrać Kosowo. Na pewno wejście Węgrów na Zakarpacie postawi w stan gotowości bojowej Czechy, Słowację i Rumunię. Na pewno będzie to koniec Ukrainy jaką znamy. Węgry nie oddadzą Zakarpacia.

Sytuacja jest niesłychanie napięta i niebezpieczna. Wojna na Ukrainie już dawno wymknęła się spod jakiejkolwiek kontroli. Polska zamiast dążyć do pokojowych rozwiązań, tylko napędza ten konflikt i nie wiemy jaki będzie końcowy rezultat mrzonek Pana Kaczyńskiego i maniaków opętanych Doktryna Giedroycia? Prawdopodobnie Polacy znowu popełnia zbiorowe samobójstwo, jak w 1939 roku i podczas Powstania Warszawskiego!

Przeczytaj także:

Katarzyna TS: Jak polskie ministerstwo zostało rosyjskim ośrodkiem propagandowym

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Set mówi

  Kto pcha Polskę i Polaków na nie w Polskim interesie Narodowym wojnę? Kto wyprzedał wielkie Polskie firmy i Przedsiębiorstwa od 1990r.???? Ile zbudowali w zamian nowych Polskich firm by Polacy żyli godnie w swojej Ojczyźnie Polsce?? Byli to Mężowie stanu , Polacy, czy przedstawiciele obcych interesów na Polskę?????>

 2. Быдлошевский Л.З. mówi

  Pressmann jest pedałem i mieszka z mężem i dwójką dzieci (!) ale ze jest starozakonnym to chyba na miłość Boską widzicie, prawda ? – 🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 3. BP mówi

  Ukraińcy to potomkowie bestii, może nie wszyscy, ale większość. Tzn. że są pozbawieni ludzkich uczuć.

 4. Быдлошевский Л.З. mówi

  Węgierski jest piękny……Mój piąty język ale ulubiony chociaż już niedokładny jest….Dwa lata kiedyś pracowałem na Węgrzech …..- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 5. Быдлошевский Л.З. mówi

  https://youtu.be/QYCZhtHy6gQ

  Może ktoś posłucha pieśni o Jezusie granej na harmonii po rosyjsku przez Moldawianina ? – ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 6. verizanus mówi

  Węgrzy mogą sobie ma więcej pozwolić, bo ich interesy są w dużej mierze zbieżnie z niemieckimi. Niemcom może aż tak nie wypada mówić o rewizji granic, krzywdzących traktatach itp. Ale z pewnością tematyka jest im bliska ;).
  Swoją drogą ciekawe co by się działo jakby tak Polacy likwidowali dwujęzyczność w opolskim w Puńsku i itd.? Czy wówczas również Polacy cieszyliby się takim poparciem tolerancyjnego i postępowego świata? 😉

 7. Быдлошевский Л.З. mówi

  W Opolskim są tablice miejscowości dwujęzyczne…Wszystkie ….I mniejszość mają w Parlamencie gdzie nie ma utrudnienia 5 % ….Byłem w Dobrodzieniu gdzie jak tablica głosi byl Guten Tag….Czulem się tam jak III Rzeszy …- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 8. z-k mówi

  Nasze banderopachoły nawet nie próbowały bronić interesów polskiej mniejszość i języka polskiego na rezuńskiej ukrainie. Podobnie jak na Litwie i na Białorusi

 9. Ewa-Maria mówi

  Orban przynajmniej ma jaja i potrafi zbesztać tych co mieszają się do ich spraw. A ,,nasze,, pachołki zezwalają na wszystko. Ambasadorowie robią co chcą, jakby to oni mieli specjalne uprawnienie w polskich sprawach. Co tu mówić Polinski rząd pozwala im na to. Ja ich już nie uważam za polski rząd . Ukraina jest dla nich priorytetem. ,, Student,, , ,,Jacob,, jest tak wymownym w tego słowa znaczeniu.

 10. demokryta mówi

  Już dosyć gadania, czyli pisania, trzeba rządowi dać dwa tygodnie na działania propolskie i wsparcie Węgier!

 11. verizanus mówi

  @ Demokryta W jaki sposób dać dwa tygodnie? A jak rząd nie posłucha to co?

 12. Maksio mówi

  W Polsce chodzą słuchy o oderwaniu się od Rosji Syberii, zamieszkiwanej przez mniejszość polską…😄 Autor tego artykułu twierdzi, że w Zakarpaciu pomieszkuje setki tysięcy etnicznych Węgrów? Dokładnie to jest jakieś 150 tysięcy… Zakarpacie obecnie zamieszkuje ponad 50 narodowości. Gwoli ścisłości Ukraińców i Rosjan jest tam 85 procent. Rosyjska propaganda szczuje z Kremla, a Węgrom niekoniecznie to się podoba. Ruscy też żartowali o oddaniu Polsce Kresów. Niech nam chuje oddadzą Królewiec!…

 13. Быдлошевский Л.З. mówi

  Königsberg to Niemcom proszę oddać Panie Niedouczony…1990 Kohlowi Hennochowi rosyjski Prezydent chciał zrobić podarunek ale go nie przyjął…Doradca Kohla Horst Teltschik (BMW Manager) pisał o tym w swojej książce ….Czytałeś prawda, Niedouczony Tumanie …- 🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 14. cccpsucks mówi

  @sraksio – czytasz, moronie, ze zrozumieniem? tą twoją 'informację’ z wiki możesz sobie wsadzić

 15. verizanus mówi

  @ Piszący cyrylicą W zasadzie Królewiec, mimo iż bezpośrednio do Polski nie należał, to jednak należeć powinien. W XV w. całe tzw. Prusy do Polski należeć miały, ale pozostały Prusy Zakonne. To był BŁĄD. Patrioci myślą jak go naprawić. W naszych czasach się nie da. Ale patrioci powinni to w rodzinach przekazać. To może za 300 lat…;).

 16. Flex mówi

  Zakarpacie Zakarpaciem, a ja mam poważne obawy o nasze „podwórko”. Od wczoraj media trąbią o wielkim sukcesie z potwierdzenia wizyty Bidena w Polsce. Obym był w błędzie, ale w kontekście gromadzenia dużych sił rosyjskich do zmasowanej ofensywy oraz rocznicy ataku na Ukrainę może to być udzielenie „poparcia” (w praktyce rozkaz) udzielenia Ukrainie bezpośredniej, bratniej pomocy wojskowej. Te zapewnienia Bidena o niezawodności sojuszu i gwarancjach bezpieczeństwa dla Polski w razie ataku Rosji z czegoś wynikają, zwłaszcza, że poza propagandowymi pogróżkami, ugrzęźnięta na Ukrainie Rosja Polski raczej nie zaatakuje. Natomiast może to zrobić przy bezpośrednim wejściu Polski do tej wojny. I jeszcze jedno. Następuje zmasowane kneblowanie mediów i wolności wypowiedzi przez służby czy portale internetowe. ABW wyciszyło portal N Czasu Tomasza Sommera. Karnowscy wpolityce.pl uniemożliwili komentowanie artykułów niezalogowanym czytelnikom, wcześniej YT zablokował całkiem niezależne Wrealu24 Marcina Roli. Wprawo.pl to jeden z ostatnich portali, gdzie mogę swobodnie i bez ograniczeń coś skomentować. Ciekawe kiedy i na ten portal „przyjdzie czas”. Generalnie wygląda to na przygotowanie do wielkiej akcji propagandowej bez możliwości niezależnej polemiki i jakiegokolwiek sprzeciwu. Niewydolne umysłowo politruki z mediów oficjalnych boją się kompromitacji i obnażenia braku merytorycznych argumentów w wolnej, publicznej dyskusji. Co to wszystko może wróżyć ? No właśnie… !

 17. Быдлошевский Л.З. mówi

  Flex @ I do tego dochodzi kompletne usunięcie z YouTube rosyjskich mediów…Nie ma nic a jeszcze 1-2 miesiące temu można było cos znaleźć….Tylko Telegram został bo rosyjski ….Wkładasz słowiański ( tak, tak, słowiański) język i tylko Banderowskie newsy i to po rosyjsku ….Poczytaj o Piotrze I jego reformie gdzie do jego czasów Liczebniki były pisane Cyrylica jako Litery tak litery …..- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 18. verizanus mówi

  @ Piszący cyrylicą A te liczebniki słowiańskie to były osobne jakieś znaki czy tak jak np w hebrajskim litery oznaczające głoski miały też oprócz tego wartość liczbową?

 19. Rebih mówi

  Tymczasem w związku z przypadającą jutro tradycyjną rajdem tyrustycznym Węgrów odbywanym dla upamiętnienia przerwania oblężenia przez resztki węgierskiej i niemieckiej armii okrążonych przez wojska komunistyczne na Zamku Budańskim, do Budapesztu już zaczęły się zjeżdżac bojówki Antify, które za żydowskie pieniądze napadają ludzi na przedmieściach Budapesztu.
  https://t.me/szentkoronaradio_official/3172

 20. Rebih mówi

  Do tego trzeba dodać, że USA od lat próbuje obalić konstytucyjny porządek na Węgrzech. Jak na razie bez użycia siły. USA, za pośrednictwem rozmaitych mętnych person (jak Anna Applebaum) i szemranych fundacji finansują kandydatów węgierskiej opozycji.
  Sam niedawny przywódca opozycji Péter Márki-Zay jest prawdopodobnie agentem amerykańskim. Człowiek ten, przypominający Mośka Morawickiego, Juana Guaido czy Ryszarda Petru (tego to nawet z wyglądu, może ojcem obu był ten sam komisarz NKWD?), najpierw przez 15-lat był wiecznym studentem, który zwiedził kilka węgierskich uczelni, kończąc jako filozof, a po krótkiej, ale pięknej karierze, wyjechał na kilka lat do Kanady i USA, gdzie robił „karierę w biznesie” i znów nagle, z niewiadomych powodów wrócił na Węgry.

 21. Быдлошевский Л.З. mówi

  https://images.app.goo.gl/3rFvmDJgTfdUQFpA9

  Nie wiem czy mi się udało ? – ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 22. Быдлошевский Л.З. mówi

  https://images.app.goo.gl/3rFvmDJgTfdUQFpA9

  Aleksiej Simonow, 10 najlepszych harmonistow Rosji….Pociąg Moskwa-Magadan …Młodzież Rosyjska się bawi ….- 🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 23. Быдлошевский Л.З. mówi

  https://youtu.be/iNwtXJMEYDM

  No teraz młodzież rosyjska siadła ….- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 24. W K mówi

  Węgry – Polska – Zakarpacie!
  Lwów! Lwów! Lwów!

 25. Hammurabi mówi

  W świetle powyższych wynurzeń które normalnego człowieka nie napawają optymizmem, ośmielę się przytoczyć cytat:
  „Oto widzimy naród polski, który przez wieki był nam bratnim narodem w walkach ze Wschodem, a który i dziś tak samo bohatersko toczy tę walkę, jak po wielekroć w przeszłości bohatersko stawiał czoła przeważającym siłom wrogów. My z naszej strony możemy tylko żałować, że w tej chwili nie jesteśmy w stanie pospieszyć mu z pomocą. Ale i my, ile tylko mamy dziś sił i znaczenia w Europie, z całą mocą żądamy, aby Europa wsparła Polskę – w interesie Polaków, nas samych i własnym interesie Europy. Przez stulecia byliśmy chorążymi Europy i chrześcijaństwa. W zmaganiach tych będziemy Polakom wiernymi towarzyszami i również dziś uczynimy wszystko, aby uważano tak na Zachodzie, my zaś udzielimy im wszelkiej możliwej pomocy”. Czyje to słowa? *
  Podczas wojny polsko-bolszewickiej Niemcy, Austria i Czechosłowacja zakazały produkcji, wywozu i tranzytu sprzętu wojskowego dla Polski. Dalej na zachód Europy odmawiano przeładunków polskich towarów w portach.
  „Węgry deklarowały, że wyślą Polsce na pomoc swoje jednostki wojskowe, jednak dopiero po uzyskaniu akceptacji Ententy (o zgodę miała się postarać Warszawa), a także po uzbrojeniu ich przez Francję. Paryż był gotowy przystać na tę propozycję, ale pod warunkiem zgody Pragi na przepuszczenie oddziałów węgierskich przez terytorium czechosłowackie. Zgody takiej nie uzyskano. „Na przeszkodzie stanęło antywęgierskie i antypolskie, a zarazem prosowieckie stanowisko Czechosłowacji”
  We wrześniu 1920 r. gen. Tadeusz Rozwadowski mówił do płk Jozsefa Takách-Tolvaya, przedstawiciela węgierskiej ekspozytury wojskowej w Warszawie: „Byliście jedynym narodem, który naprawdę chciał nam pomoc, wsparcie Francuzów nadeszło dopiero po wielkich naciskach, a nawet wtedy, jakież to było wsparcie? Anglicy układali się przeciw Polsce z Litwinami i Niemcami, ci ostatni z kolei zmawiali się z Czechami.”
  Trzeba mieć naprawdę ocean dobrej woli lub raczej być kompletnym, doskonałym, wręcz wzorcowym durniem, by wypowiadać się w tonie prorosyjskim czy zachodnioeuropejskim. Trzeba mieć ser zamiast mózgu, żeby bredzić o uczestnictwie Polski w rozbiorze Czechosłowacji a Słowaków uważać za przyjazny nam naród. Podobnie szukanie przyjaźni u Ukraińców jest jak czerpanie wody sitem.
  Dziś, Ukrainie pomagają pod dyktando USA praktycznie prawie wszystkie kraje europejskie. Niektóre – jak Polska – zarzynają własną gospodarkę w imię fałszywej narracji o braterstwie z katami naszych przodków, śląc broń, amunicję, paliwa, leki i przyjmując na nadzwyczajnych prawach rannych i etatowych „uciekinierów”.
  Wobec Polski i Polaków nie było pomocy ani w 1919 roku, ani w 1939 z jedynym wyjątkiem. Węgierskim wyjątkiem.
  Jeśli ktoś się łudzi, że dziś będzie inaczej jest żywym dowodem na prawdziwość słów Georgea Santayany o zapomnieniu i lekceważeniu historii.

  *Pál Teleki – kto nie wie kim był, powinien się wstydzić i nadrobić braki!

 26. Быдлошевский Л.З. mówi

  „….jestem prorosyjski kompletny, wzorcowy wręcz doskonały dureń ….” – żegnam …..- 🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 27. Krzysztof mówi

  Do : Hammurabi – wielkie dzięki za ten wpis , szkoda tylko , że tak mało Polaków interesuje się historią . Dzięki Twoim wpisom (informacją , faktami historycznymi ) wiele osób zmieni zdanie – tak myślę i zacznie zgłębiać wiedzę , a to nam wszystkim się przyda . Pozdrawiam .

 28. Hammurabi mówi

  @Krzysztof
  Oby!
  Bowiem „duraczenie” – jak mawia Pan Michalkiewicz – osiągnęło już granice absurdu, co czasem nawet tu widać.

 29. Flex mówi

  @Krzysztof cały problem w tym, że wiedza historyczna nie poparta logiką i wyobraźnią niewiele da. W rządzie znaczący % (w tym Premier) to z wykształcenia historycy, a wniosków z niej za grosz! Co Pan Premier jako prezes banku i doradca Tuska mówił „U Sowy” do kolegi (też historyka i prezesa banku)? Może przypomnę: „Ja historię znam i Amerykanie wtedy (II WŚ) w naszej sprawie nawet ch… nie wyciągnęli!”. Cytat nie jest może dosłowny ale taki był dokładnie sens tej wypowiedzi okraszonej słowem na ch. Czy teraz Amerykanie wyciągnęliby „coś” w naszej sprawie gdyby zaszła potrzeba? … . Odpowiedź jest w komentarzu Hammurabiego, ale żeby ją znaleźć trzeba myśleć przyczynowo – skutkowo, a nie życzeniowo. Jeszcze w uzupełnieniu jego wypowiedzi dodam, że po kilku miesiącach od wyprawy na Kijów, z sojuszu z Petlurą i URL pozostała walcząca z bolszewikami garść Ukraińców dowodzona przez gen. Marko Bezruczko. Takie to było braterstwo i sojusz!

 30. verizanus mówi

  @ Flex A może problem bardziej jest w tym, że oni mają wyobraźnię i wyciągają logiczne wnioski z historii? W końcu każdy niewierzący, niekatolik (autentyczny) musi zauważyć, że działanie przeciw Polsce w doczesnym życiu zawsze się opłacało. Np. płk. Kukliński działał na korzyść Polski przeciw socjalistom moskiewskim co ją okupowali i zabito mu dwóch synów. A np Jaruzelski i Kiszczak wprost przeciwnie i Polacy do końca życia wypłacali im sowite uposażenie. I tak było zawsze w historii. Kto zna historię i jest np ateistą nigdy nie będzie działał na korzyść Polaków. Bo wie, że wrogowie Polski go wynagrodzą jak będzie dla nich działał a Polacy nie skrzywdzą, a jak będzie działał na korzyść Polaków to wrogowie go skrzywdzą a Polacy nie obronią. Proste ;).

 31. ;/; mówi

  Badzo zdrowy i świetnie napisany artykuł zwracający uwge na problem mniejszosci Węgierskiej i długoletnich prób jej rugowania z historycznych ziem. Od lat dochodziły głosy o wrogich ruchach kijowskiego reżimu względem Węgrów na Zakarpaciu – tutaj jest to swietnie opisane a nalezy pamietać że Węgry sa równiez sola w oku jankeskich kiberałów bo w przeciwienstwie do Polski nie dały się wykorzystac w ich interesie

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.