Oferta PiS dla pracowników z Ukrainy: pobyt stały po 2,5 roku i prawo do sprowadzenia rodziny po roku

Fot. jpost
11

Rząd przygotował nowelizację ustawy o cudzoziemcach towarzyszącą projektowi ustawy o rynku pracy. Wprowadza ona możliwość udzielenia zgodny na pobyt stały po dwóch i pół roku zatrudnienia na podstawie zezwolenia na pobyt i pracę (do tej pory były to 4 lata) oraz prawo do sprowadzenia najbliższej rodziny po roku pracy na zezwoleniu. Członkowie rodziny mają otrzymać możliwość pracy w Polsce.

Oferta dotyczy obywateli państw, którzy dziś mogą być zatrudnieni w Polsce w oparciu o oświadczenia, czyli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Kolejnym warunkiem skorzystania z udogodnień jest praca w zawodach kluczowych dla Polski, które zostaną wyszczególnione na liście sporządzonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z takich możliwości może być dziś od 200 do 400 tys. imigrantów z Ukrainy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Bardzo dobry ruch. Takie rozwiązanie stabilizuje migrację. Dziś ci ludzie są na swoistej huśtawce, nie wiedzą, jaki jest ich status – mówi demograf prof. Maciej Duszczyk w komentarzu dla Dziennika Gazeta Prawna. – 20 proc. Ukraińców, którzy są w Polsce, jest bardzo mocno zainteresowanych pozostaniem tu na stałe, a kolejne 20 proc. rozważa taką możliwość – wyjaśnia Duszczyk. – W interesie państwa polskiego jest nie tylko migracja czasowa, ale pobyt na stałe, bo pozwala zapewnić obcokrajowcom stabilizację nie tylko na rynku pracy, ale także w społeczeństwie, które nie będzie patrzeć na nich jak na chwilowych przybyszów – zapewnia.

– Zapewne to będzie test, rządzący zechcą sprawdzić, jak to działa, by w miarę potrzeb rozszerzyć w przyszłości tę listę. Na pewno nowe plany to krok w dobrym kierunku – mówi Michał Rot, ekonomista banku PKO BP w rozmowie z DGP.

Źródło informacji i cytatów: gazetaprawna.pl

Przeczytaj też:

Oszaleli! Ukraińcy chcą reparacji za „okupację Lwowa” i grożą „powtórką z historii”!

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zbulwersowany mówi

  Są to fatalne wieści dla Polaków. Kalkstein swego czasu dostał pismo od polskich patriotów, że mogą bezinteresownie pomóc w zorganizowaniu zatrudniania młodych Polaków zwłaszcza katolików będących bez pracy. Pismo to musiało wylądować w koszu. Natomiast PIS PIC lansuje politykę zatrudniania głównie obcokrajowców przede wszystkim Żydów i Ukraińców. Oczywiście kosztem Polaków.

  1. Ada mówi

   Należy z całą powagą dla problemu regularnie ponawiać tak istotną dla nas, Polaków propozycję – wydawałoby się – nie do odrzucenia.

 2. Marcin mówi

  Oto recepta na kolonializm. Podnosić podatki aby połowę z zabranych pieniędzy rozdać tym którzy lubią dostawać i nie widza ile oddaja, bo w ich imieniu opłaca składki pracodawca (o ile pracują) Zatrudniać pracowników ze wschodu, w ten sposób podnosząc koszty pracodawcom, podnosząc podatki i pitoląc o konstytucjach dla pracodawców ludzie się nabierają na to (niektórzy) W rzeczywistości Państwo zabiera więcej i ludzie się nie bogacą. Jest to zatem czytelna informacja.PiS należy odstawićod złoba. Podobnie PO, które kradło ile wlezie w układach mafijnych. PSL zawsze było kundlem obgryzającym kości pod stołem. Zostaje ino Kukiz i ruchy narodowe. Cała nadzieja w młodym pokoleniu, które nie jest w układzie rodziców i rozumie szeszej co się tak naprawdę dzieje, nie daje się ogłupiać.

 3. tom mówi

  i za to poparcie pisu maleje – zamiast dbac o obywateli – suwerena- wybrani przez nas ludzie OLEWAJĄ swoich wyborców. czas odsunąć ich od koryta w nadchodzących wyborach !!! no i oczywiści rozperawić sie z innymi szkodnikami – łopozycja, obywatele, ubectwo, itp…

 4. Bolo mówi

  Niech szlak trafi wszelkie przeklete zydostwo!

 5. marek mówi

  Taka polityka,nie trudno to przewidzieć,skończy się katastrofą dla Polski.

 6. Mario mówi

  Chyba rzeczywiście trzeba „obalić” ten popierd… rząd.

 7. Andy mówi

  Rzeczpospolita Szlachecka obdarzyła 20tys. żydów szlachectwem tgz.frankisci, zrobiło się z nich w krótkim okresie czasu 60 tys. skorumpowanej gołoty szlacheckiej.Od 1759 r. byli na usługach wszystkich którzy chcieli płacić, skończyło się to rozbiorem w 1773r. a wiec zaledwie w ciągu 15 lat rozłożyli państwo.Czy teraz ukraincy nie maja być koniem trojańskim przy utworzeniu polinu.

  1. Malwinska mówi

   Ależ oczywiście że tak, zwłaszcza jak zarejestrują partię.

 8. Malwinska mówi

  Polecam klasykę – „Talmud a kwestia żydowska w Polsce” ks. Trzeciaka- wszystkie poczynania rządu stają się jasne.

 9. The indoraptor mówi

  Czas próby bliski a Polacy nie gotowi! Wołyń II będzie tym razem w całej Polsce i najgorsze jest w tym wszystkim to że nie mamy się czym bronić bo broń palna jest dla 78% społeczeństwa niedostępna, a nasza armia narodowa nie jest w stanie nas przed banderowską cholotą obronić!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.