Kalendarium Powstania Warszawskiego: 29 września 1944

powstańcy ze zgrupowania "Żywiciel" walczącego na Żoliborzu/ fot. arch.
1

O świcie rozpoczyna się ostrzał artyleryjski Żoliborza. Po godzinnej nawale ogniowej 19 Dolno-Saksońska Dywizja Pancerna uderza na pozycje powstańcze. Pod naporem czołgów powstańcy wycofują się z fabryki Opla i hali targowej na ul. Słowackiego do budynków Spółdzielni „Zgoda” na ul. Słowackiego nr 5 i „Zimowe Leże” przy ul. Słowackiego nr 3b.

W zabudowaniach klasztoru ss. Zmartwychwstanek atakowanych czołgami, „Goliatami” i bombardowanych przez lotnictwo do wieczora broniły się oddziały zgrupowania „Żyrafa”, dowodzone przez kpt. „Witolda”. Po utracie 2/3 żołnierzy kpt. „Witold” nakazał odwrót z klasztoru na parzystą stronę ul. Krasińskiego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na południowym odcinku obrony pluton AK ppor. „Żytomirskiego” stoczył ciężką walkę na rogu ul. Felińskiego i al. Wojska Polskiego zabijając 50 Niemców. Cały dzień trwał równie ciężki bój zgrupowania „Żaglowiec” kpt. „Jura”. Oddziały obsadzające Gimnazjum im. Józefa Poniatowskiego na ul. Felińskiego i bloki mieszkalne u zbiegu ul. Mickiewicza i Zajączka, pod silnym naporem Niemców wycofały się na północ, zajmując stanowiska na linii ul. Krasińskiego i pl. Wilsona.

W Śródmieściu Niemcy usiłowali opanować przez zaskoczenie Nowy Świat, ul. Książęcą i pl. Trzech Krzyży. Po trzygodzinnej walce ataki zostają odparte, a oddziały niemieckie odrzucone na pozycje wyjściowe.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 28 września 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.