Kalendarium Powstania Warszawskiego: 19 sierpnia 1944

Śródmieście Północne. Powstańcza montownia pistoletów maszynowych "Błyskawica"/ fot. arch.
1

Grupa Reinefartha przystępuje do generalnego szturmu na Stare Miasto. Bierze w nim udział 10 batalionów piechoty i 2 bataliony saperów wspieranych 9 czołgami „Tygrys”, 20 działami szturmowymi, moździerzem kalibru 600 mm i 50 goliatami. Starówkę ostrzeliwuje pociąg pancerny i pływająca po Wiśle kanonierka. Powstańcy odpierają wszystkie ataki.

W Śródmieściu-Południe po całodziennych walkach, powstańcy opuścili gmach Politechniki Warszawskiej ze względu na całkowity brak amunicji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dowódca Grupy „Kampinos”, mjr „Okoń”, z liczącą ok. 750 żołnierzy grupą odsieczy, dotarł z Kampinosu na Żoliborz. Ciężkie straty ponoszą idące z odsieczą przez Wilanów w kierunku Sadyby oddziały AK z Lasów Kabackich.

Generał dowodzący korpusem węgierskim oznajmia dowódcy 9. Armii niemieckiej, że „użycie jego dywizji dla zapobieżenia dopływu posiłków polskich do Warszawy nie da żadnego skutku. Ludność polska zawsze odnosiła się życzliwie do Węgrów dzięki trwającej od kilkuset lat tradycyjnej przyjaźni. Wojska generała skłonne są raczej do bratania się z ludnością. Wojsko jest jeszcze w rękach oficerów, choć nie wiadomo jak długo”. Dowódca 9. Armii rezygnuje ze wcześniejszych zamierzeń, oceniając, że „wartość bojowa [tej dywizji jest] prawie żadna”.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 18 sierpnia 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Zbigniew mówi

    „Starówkę ostrzeliwuje pociąg pancerny i pływająca po Wiśle kanonierka.”

    Rosjanie wspomagali Niemcow na wszystkie sposoby i tak samo robia teraz.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.