Kalendarium Powstania Warszawskiego: 9 sierpnia 1944

żołnierze zgrupowania "Radosław" na terenie magazynów na Stawkach/ fot. arch.
3

Oddziały Zgrupowania „Radosław” w ciężkich walkach utrzymują rejon cmentarzy na Woli, ul. Okopową z fabryką Pfeifera, szkołę i magazyny na Stawkach.

Trwa atak artyleryjski na Stare Miasto. Odparto ataki Niemców na pl. Zamkowy, Miodową i Ratusz oraz na Elektrownię i podstację filtrów przy ul. Lipowej. Powstańcy zdobywają budynek Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po opanowaniu przez siły niemieckie arterii przelotowej odbywa się ewakuacja dzielnicy rządowej wraz z gubernatorem dystryktu warszawskiego Ludwigiem Fisherem. Podczas ewakuacji z siedziby gubernatora w pałacu Bruhla, na placu Żelaznej Bramy ginie od kuli powstańczej zastępca gubernatora Herbert Hummel. Fischer zostaje lekko ranny.

Z meldunku w dzienniku bojowym 9. Armii niemieckiej: Opór w Warszawie wzmaga się. Toczące się walki to najtrudniejsze – w pełnym znaczeniu tego słowa – boje uliczne na terenie wielkiego miasta. Własne straty są wysokie. Celem opanowania położenia potrzebna jest pełnowartościowa dywizja wyposażona w dużą ilość broni ciężkiej.

Pierwsza audycja Polskiego Radia Warszawa rozpoczęła się „Warszawianką” i słowami: „Halo, halo, tu Polskie Radio Warszawa. Polskie Radio przerwało swą służbę przy mikrofonach 30 września 1939 r. w wolnej Warszawie. Przez cały czas okupacji praca jego nie ustawała, praca konspiracyjna. Dziś w wyzwolonej Warszawie stajemy z całym społeczeństwem do walki o wolność Rzeczpospolitej”.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 8 sierpnia 1944

 

 

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Jacek Wójcikiewicz mówi

    Pamiętajmy,że dziś 9 sierpnia obchodzimy 154 rocznicę urodzin Romana Dmowskiego.W Warszawie uroczystości na Kamionku,gdzie urodził się ten Wielki Polak,w kościele i przy kamieniu z tablicą w godz.18-21.Prezydent już złożył swój wieniec pod kamieniem pamiątkowym,gdzie stał dom rodziny Dmowskich.Dlaczego nie ma informacji i felietonu na ten temat?.Gdzie jak gdzie,ale na tym potalu,wPrawo.pl być powinien.Przypomnę,że Roman Dmowski ochszczony był w kościele Matki Bożej Loretańskiej,mojej parafi od wielu pokleń,istniejącej od 1617 roku.

  2. Jacek Wójcikiewicz mówi

    To mój wpis z przed roku.Dziś obchodzimy 155 rocznicę urodzin Romana Dmowskiego,ale temat aktualny.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.