Naród, który traci pamięć, traci sumienie – spacer po cmentarzu garnizonowym w 100-lecie odzyskania niepodległości. STWÓRZMY GALERIĘ!

3

W czasie ostatniej wizyty na cmentarzu garnizonowym na stokach Cytadeli poznańskiej naszą uwagę przykuł stan grobów bohaterów, spoczywających na tej nekropoli. Na cmentarzu tym spoczęli m.in. powstańcy wielkopolscy, ofiary wojny polsko-sowieckiej. Znaleźć na nim można również pochowanych powstańców styczniowych1. Na początku 1919 roku, wraz z pierwszymi wypadkami śmiertelnymi wśród polskich adeptów sztuki latania, wyodrębniła się kwatera lotnicza2.

Po paroletniej nieobecności w Poznaniu, kiedy z każdym dniem zbliżamy się do daty 11 listopada, gdy będziemy świętować odzyskanie niepodległości po latach zaborów, liczyliśmy, że zastaniemy stan cmentarza, na którym pochowani są ludzie, którzy również w tych zmaganiach sprzed stu laty brali udział i byli gotowi zginąć za wolną i suwerenną Ojczyznę, choćby w minimalnym stanie dbałości. Co jednak spotkaliśmy? Groby polskich żołnierzy, w tym nawet tych którzy za walkę lat 1918-1920 zostali odznaczeni Krzyżem Virtuti Militari, w katastrofalnym stanie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jesienią 2018 roku odbędą się w Polsce wybory samorządowe, organizowane będą wielkie akcje świętowania 100-lecia odzyskania Polski, będą marsze, spotkanie etc. Ale ile w tym będzie prawdziwej radości z wolnej Polski, a ile podbijania sobie słupków wyborczych? Czy jakiekolwiek obchody święta niepodległości mają sens, kiedy nie potrafimy uszanować grobów tych, którzy nam tą niepodległość wywalczyli? Czy jako narodowi wystarczą nam już tylko piękne mowy, słowa o honorze, chwale i bohaterstwie, a może pamięci, o której zapomina się na co dzień, czego widomym znakiem jest stan cmentarzy naszych bohaterów.

Nie tak dawno media w Polsce obiegła informacja o przekazaniu 100 mln złotych na remont żydowskiego cmentarza w Warszawie. Wówczas to poseł Robert Winnicki zauważył, że ministerstwo gotowe było wyłożyć 10 razy więcej niż na dziedzictwo kulturalne polskich Kresów Wschodnich3. Obecnie można powiedzieć, że ministerstwo nie ma lub nie chce mieć pieniędzy na utrzymanie w należytym porządku grobów swoich wiernych dzieci z okresu odbudowy państwa polskiego sprzed 100 lat.

W 100-lecie odzyskania niepodległości, 100-lecie walk o Lwów rząd polski, który podobno ma zabezpieczone pieniądze na odnowienie cmentarza Obrońców Lwowa nie podejmie rozmów na ten temat ze swoimi odpowiednikami w Kijowie, aby nie zaostrzać konfliktu z Ukrainą4. Jest to wstyd, gdyż idąc tą drogą w listopadzie będziemy pytać w Kijowie o kim możemy w 100-lecie odzyskania niepodległości wspomnieć. Może jednak, skoro już doświadczyliśmy tego wstydu, chociaż zrehabilitujemy się w małym stopniu wobec tych, których groby leżą w granicach Polski, bo chyba nie potrzebujemy zgody na remont ich miejsc spoczynku?

Apelujemy o nadsyłanie zdjęć grobów naszych bohaterów, których miejsce wiecznego spoczynku zostało zapomniane. Utwórzmy galerię takich zdjęć, która stałaby się głosem sumienia dla tych wszystkich, którzy stojąc na czele państwa Polskiego zapomnieli dzięki komu mogą piastować swoje urzędy. ZDJĘCIA PROSIMY NADSYŁAĆ NA ADRES [email protected]

Mówi się, że człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim. Niech ten 2018 rok, będący wspomnieniem 100-lecia odzyskania niepodległości nie będzie rokiem hipokryzji, gdzie z jednej strony będziemy świętowali niepodległość, a z drugiej strony zapomnimy o grobach tych, którzy przelewali krew za wolność.

Pilot Józef Banaszak
Pilot Józef Banaszak
Pilot Wiktor Lang
Pilot Wiktor Lang
Ignacy Lewandowski
Ignacy Lewandowski
Józef Grzesiak – kawaler VM
Józef Grzesiak – kawaler VM
Józef Grzesiak – kawaler VM
Józef Grzesiak – kawaler VM
Ludwik Weydner
Ludwik Weydner
Jan Sikorski
Jan Sikorski
Wojciech Dombek - kawaler VM kapitan 11 Pułku Piechoty Liniowe
Wojciech Dombek – kawaler VM kapitan 11 Pułku Piechoty Liniowe
Jan Urbanowicz - por 37 pp
Jan Urbanowicz – por 37 pp
Franciszek Staskiewicz - por. żand
Franciszek Staskiewicz – por. żand
Kazimierz Płodowski- por. 7 pułku strzelców
Kazimierz Płodowski- por. 7 pułku strzelców
Antoni Ostach - chorąży 7 oddziału sł. Żoł.
Antoni Ostach – chorąży 7 oddziału sł. Żoł.
Meczysław Za.....okal
Meczysław Za…..okal
Jerzy Czcheidze ( Zmarł na serce ze względu na powikłania po grypie, jego ojciec polski oficer Gruzin z pochodzenia został najprawdopodobniek rozstrzelany przez Sowietów w 1941 r.) służył 7 pułku strzelców konnych
Jerzy Czcheidze ( Zmarł na serce ze względu na powikłania po grypie, jego ojciec polski oficer Gruzin z pochodzenia został najprawdopodobniek rozstrzelany przez Sowietów w 1941 r.) służył 7 pułku strzelców konnych
Klemens Marzykowski (ułan 15 pułku
Klemens Marzykowski (ułan 15 pułku
Klemens Marzykowski (ułan 15 pułku
Klemens Marzykowski (ułan 15 pułku

Autorzy tekstu i zdjęć: A. i K. Żabierkowie

1 http://alewielkopolska.blox.pl/2011/01/CMENTARZE-POZNANSKIEJ-CYTADELI.html aktualizacja 10.04.2018r.

2 Śp. Bohdan Daszkiewicz, „Polska Flota Napowietrzna” 1919, nr 1, s. 33.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Janusz I mówi

    W tej chwili ważniejsze dla rządu są cmentarze żydowskie. Pojutrze rocznica Powstania w Getcie. Pan prezydent na pewno szykuje wspaniałe przemówienie. Może będą ordery?

  2. JMP mówi

    Warto porównać stan tych cmentarzy z rosyjskimi cmentarzami poległych w różnego rodzaju wojnach i prędko okaże się, który naród bardziej dba o swą historię i czci poległych za jego wolność.

  3. pawel mówi

    przykro patrzec a rzad Polski wydaje pieniadze jak nie na muzea to na cmentarze zydowskie a nie pamieta o ludziach ktorzy przelewali krew za nasz Narod…. coraz mniej optyministycznie patrze na ten rzad dla kogo oni pracuja? Polskie zydzi atakuja Rzas Polski cisza a w zamian inwestuje pieniadze w pamiec o rzydach i my mamy na to patrzec z spokojem….

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.