Trybunał Sprawiedliwości UE wydał nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej.

fot. youtube
3

Rzeczniczka Trybunału Sprawiedliwości UE, Holly Gallagher, poinformowała, że Trybunał podjął w piątek wstępną decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej. Do Ministerstwa Środowiska nie wpłynął jeszcze żaden oficjalny dokument w tej sprawie. „Jak tylko taki dokument otrzymamy, to oczywiście odniesiemy się do niego” – napisał w oświadczeniu rzecznik MŚ, Aleksander Brzózka.

O natychmiastowe wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej wnosiła Komisja Europejska. Trybunał Sprawiedliwości dał Polsce czas do 4 sierpnia  na złożenie wyjaśnień w związku z zarzutami KE.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Jesteśmy gotowi do tego, by przedstawić nasze argumenty przed Trybunałem. Działania w puszczy prowadzone przez resort, a także Lasy Państwowe wynikają z prawa krajowego, europejskiego oraz wiedzy i ponad 100-letniego dorobku polskich leśników. Polska jako państwo członkowskie UE zobowiązało się do przestrzegania prawa i prowadzenia obszarów Natura 2000. Dlatego musimy o nie dbać; należy także powstrzymać proces ich zanikania” – wyjaśnił rzecznik MŚ.

Wycinka w Puszczy Białowieskiej związana jest z ekspansją kornika drukarza. Wg informacji zamieszczonych na stronie Lasów Państwowych „W Puszczy Białowieskiej masowo zamierają świerki zaatakowane przez kornika drukarza. Tak ogromnej inwazji tego owada nie notowano od wielu dekad. Do dziś jego ofiarą padło pół miliona drzew na terenie trzech puszczańskich nadleśnictw. To oznacza, że już 7,2  tys. ha z 52 tys. ha drzewostanów, którymi opiekują się leśnicy na terenie puszczy są martwe. (…) Jedyna skuteczna metoda ograniczania rozmiaru gradacji kornika, kiedy owad ten zaatakuje na tak wielką skalę, to wycięcie zaatakowanych świerków. Drzewa zasiedlone przez kornika są wycinane i wywożone z lasu po to, by uniemożliwić przerzucanie się owadów na zdrowe jeszcze drzewostany. Martwe świerki, lecz już opuszczone przez korniki, leśnicy w większości chcą natomiast pozostawić w lesie do naturalnego rozkładu.”

Źródło: pap, lasy.gov.pl

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Robert B. mówi

    No tak, „odniesiemy się do niego”. Gdybyśmy byli państwem niepodległym, to by było jedynie wzruszenie ramionami.

  2. Waldemar mówi

    Czy puszcza sama się obroni ? 1mln 3 tys. drzew to nieprawdopodobna ilość. Może ktoś podpowie ministrowi co ma robić. Mamy tyle autorytetów w tej dziedzinie. Ratować puszczę trzeba. Może Białoruś coś pomoże !!!!!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.